У січні минулого року ЕПЛ в статті «Як чиновники наживаються на створенні об’єктів природно-заповідного фонду» розповідала про схему, за якою департамент екології Київської ОДА, Державна екологічна академія післядипломної освіти та ТОВ «Експертцентр» «пиляли» кошти на створенні заповідних об’єктів.
Зокрема, 355 000 гривень пішло на написання наукових обґрунтувань та розробку картографічних матеріалів для 6 об’єктів ПЗФ сумарною площею 142 га, серед яких 4 – це точкові об’єкти по типу пам’ятки природи.
Департамент екології ОДА тоді всі звинувачення відкидав і виправдовувався. Мовляв, це «адекватна ціна за такий обсяг роботи».
На жаль, через індеферентність правоохоронних органів ніхто покарання за цю «схему» так і не отримав. І в цьому році Департамент екології Київської ОДА, ДЕА та ТОВ «Експертцентр» продовжили взаємовигідну для них співпрацю.
Зокрема, в липні 2017 департамент провів два тендери :
Перший – на «Визначення перспективних територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та розроблення наукових обгрунтувань щодо доцільності їх створення» орієнтовною вартістю 200 000 гривень. Участь взяли ДЕА, «Експертцентр» та ПП «Центр екологічного управління».
Скриншот з системи «Прозоро»
Значно дешевшу пропозицію ПП «Центр екологічного управління» відхилили через невідповідності в документах. Хоча ПП «Центр екологічного управління» далеко не новачок у цій галузі, і неодноразово вигравав аналогічні тендери в інших областях. Рішення було оскаржено, Антимонопольний комітет скаргу задовольнив і тендер був скасований.
Рішення щодо скасування тендеру
Другий тендер теж мав орієнтовну вартість 200 000 гривень і стосувався «Виготовлення планово-картографічних матеріалів проектованих до заповідання територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення». У ньому взяли участь тільки ТОВ «Експертцентр» та Державна екологічна академія, які «скинули» 5 000 грн та 3 000 грн відповідно. Більш дешевшу пропозицію ТОВ «Експертцентр» теж відхилили (через відсутність якихось папірців), і переможцем визнали ДЕА.
«Експертцентр» скаржитись не став і вже 8 листопада ДЕА взяла його у якості субпідрядника, і замовила Картографічні послуги за темою: “Планово-картографічне та юридичне забезпечення підготовки матеріалів для виготовлення планово-картографічних матеріалів проектованих до заповідання територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення Київської області” на суму 39 000 гривень.
Щоправда відкритим лишається питання, яка принципова відмінність для одних і тих же об’єктів між «Виготовленням планово-картографічних матеріалів» та «Планово-картографічне та юридичне забезпечення підготовки матеріалів для виготовлення планово-картографічних матеріалів»? Чому перше коштує 197 000 грн, а друге – лише 39 000 грн?
А у вересні 2017 року повторили відмінений перший тендер, і за відсутності конкурентів, які зрозуміли, що в Київській області їм нічого «не світить», його спокійно розіграли між собою ДЕА та «Експертцентр». Перемогу в цей раз віддали другим. Вартість послуг – 189 000 гривень.
Єдиний позитив у всьому цьому – це те, що після статті ЕПЛ ціни на послуги ДЕА та «Експертцентр» впали в рази!
Наприклад, рік тому ДЕА платила ТОВ «Експертцентр» за виготовлення картографічних матеріалів на 6 об’єктів сумарною площею 142 га, серед яких 4 – це точкові об’єкти по типу пам’ятки природи 70 000 гривень. Цього ж року за меншу суму ( 39 000 гривень), будуть зроблені матеріали на 15 об’єктів сумарною площею більше 1400 га (!), серед яких тільки один буде точковим.
І якщо рік тому написання обґрунтувань на створення вищезгаданих 6 об’єктів обійшлось ДЕА у 285 000 гривень (якщо від загальної вартості 355 000 гривень відняти послуги «Експертцентра» з розробки карт вартістю в 70 000 гривень), то цього року за 189 000 гривень будуть написані обґрунтування на 11 об’єктів сумарною площею більше 11 000 га!
ЕПЛ вітає той факт, що після наших публікацій чиновники стали значно економнішими і стали ефективніше використовувати бюджетні кошти!
Але непрозорість процедур та відхилення дешевших пропозицій натякає на те, що «запас» для економії коштів ще є ! І за ті ж самі кошти, звісно при бажанні, можна підготувати наукові обґрунтування та картографічні матеріали для більшої кількості об’єктів.
Також ЕПЛ будуть направлені повторні звернення в правоохоронні органи з проханням провести аналіз цін в тендерних закупівлях ДЕА та Департаменту екології Київської ОДА щодо підготовки матеріалів до створення об’єктів ПЗФ.
Якщо за рік ціни на аналогічні послуги в тих же самих організаціях та підприємствах впали в рази, то може бути лише два логічних пояснення: або в цьому році вони працюють собі в збиток, або в минулому році отримували надприбутки та «ділились» ними із замовниками.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, еколог ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74