Річний проект “Ефективне правосуддя для захисту довкілля та екологічних прав громадян”, наданий Програмою реформування сектору юстиції “Нове правосуддя”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), добігає завершення.
За цей час підготовлено та апробовано дистанційний курс “Права людини та охорона довкілля”, напрацьовано одну навчальну програму для тренерів – викладачів курсу, проведено 2 зустрічі розробників курсу, 4 тренінги для суддів за проектом курсу. Загалом охоплено навчанням 100 суддів, підготовлено 6-х тренерів дистанційного курсу.
Тренінги проводились у Львові Чернівцях та Одесі, що дозволило охопити територію всієї України. Судді були представлені із усіх регіонів. Крім практичної частини, учасники відвідали річку Дністер у місці планованого спорудження каскаду із 6-ти ГЕС. А в Одесі судді вивчали проблеми із очисткою каналізаційних вод Овідіопольського району, а також проблеми забруднення Хаджибейського лиману.
12-13 вересня 2018 року у м. Львів відбувся завершальний тренінг “Права людини та охорона довкілля”. Цього разу тренінг зібрав 30 суддів. Крім представників судової гілки влади, тренінг також відвідали Радник з юридичних питань Програми USAID “Нове правосуддя” Ірина Зарецька, директор Львівського регіонального відділення Оксана Польна, викладач-координатор відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Олександр Потильчак, Радник голови Державної судової адміністрації України, член правління Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина” Ірина Войтюк, викладач-координатор відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Тамара Закревська.
Тренерами на завершальному тренінгу були досвідчені судді Лариса Зуєва з Одеського апеляційного адміністративного суду, Наталія Курій суддя з Львівського апеляційного суду, Володимир Гевко – суддя Тернопільського господарського суду та Сергій Павлінчук – суддя Новоселицькогорайонного суду Чернівецької області.
Під час навчання учасники опрацювали теми чотирьох модулів дистанційного курсу “Права людини та охорона довкілля”. Зокрема, засвоїли практику Європейського суду з прав людини та взаємозв’язок між правами людини та довкіллям, ознайомилися з різними аспектами захисту екологічних прав людини через Оргуську конвенцією, про доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля, а також про застосування ефективних засобів правового захисту та судовою забороною. Дистанційний курс, до слова, знаходиться за посиланням http://sdn.nsj.gov.ua/.
Наказом проректора Національної школи суддів України А. В. Костенко від 4 вересня 2018 року внесено зміни в календарний план дистанційного навчання суддів з метою підвищення рівня їхньої кваліфікації на 2018 рік та включено курс “Права людини та охорона довкілля” в навчальну програму для суддів. Заняття починаються з 15 вересня 2018 року.
Під час навчання було проведено інтерактивну рольову гру, де судді мали змогу відчути себе в ролі представників громадських організацій – позивачів, звичайних громадян, відповідачів та інших сторін процесу. Результати тренінгу позитивно оцінили і судді-тренери, і судді-слухачі. Суддя Львівського окружного адміністративного суду Оксана Карп’як відзначила, що курс дуже сподобався, є пізнавальним із застосуванням Оргуської конвенції. Цікавими, на її погляд, були практичні завдання. Важливо було дізнатись про рішення Європейського суду з прав людини саме в розрізі захисту екологічних прав людини.
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Мар‘ян Кушнерик вважає, що тренінг є найблагороднішим з усіх, в яких йому доводилось брати участь. Тема, за його словами, вражає своєю актуальністю і не може залишити байдужим жодного з учасників і як суддів, і як громадян.
Судді-слухачі відзначили, що тема для них була новою, оскільки вони не часто стикаються на практиці зі справами стосовно охорони довкілля. Обізнаність суддів з Оргуською конвенцією та подальше її застосування в своїх рішеннях сприятиме підвищенню ефективності судової системи для захисту екологічних прав людини та довкілля. Також є сподівання на поширення досвіду найновіших тенденцій розвитку екологічного права в Україні та світі, покращення судової практики у сфері захисту довкілля та забезпечення громадянам України належного судового захисту їхніх екологічних прав.