13 травня 2024 року ЄЕБ відсвяткувало своє 50-річчя та провело Щорічну конференцію, присвячену огляду довгого шляху діяльності організації та планів ЄЕБ на майбутнє.
Оскільки наступні вибори до Європейського парламенту відбудуться на початку червня 2024 року, життєво важливо мати чітке бачення екологічної політики та законодавчих пріоритетів, які б були провідними у наступному 5-річному законодавчому циклі. Ось чому так важливо мати Європейський пакт для майбутнього, бачення екологічних перетворень у 2024-2030 роках.
За 50 років своєї роботи ЄЕБ зробило дивовижні речі та має фантастичні досягнення, але ще багато потрібно зробити, і свідченням цього є екологічна криза, з якою зіткнулися багато європейських країн.
Ліна Йле-Мононен, виконавча директорка Європейської агенції з довкілля (ЄАД), заявила, що, виходячи з наукових даних, 2024 рік є ще одним роком екстремальних погодних умов і зростаючих кліматичних ризиків. Системна криза у сферах зміни клімату, біорізноманіття та забруднення показує, що ми дуже далекі від досягнення цілей до 2030 року щодо нульового забруднення, забруднення через виробництво та споживання та інших цілей Європейського зеленого курсу. Останній звіт ЄАД про хід впровадження 8-ої програми екологічних заходів на основі 28 головних індикаторів і відповідних цілей показує, що загальна картина не оптимістична.
У звіті EUCRA (Європейська оцінка кліматичних ризиків) основні кліматичні ризики для Європи представлені в п’яти кластерах: екосистеми, продовольство, здоров’я, інфраструктура, економіка та фінанси. Це робить очевидною необхідність термінових дій, додаткових дій, необхідність подальших досліджень. Нам потрібно посилити амбіції щодо реалізації цілей Європейського зеленого курсу, який стає більш важливим, ніж будь-коли, особливо в контексті виборів до Європейського парламенту 2024 року.
Ми повинні говорити про загрози морським екосистемам, про кліматичні витрати для економіки. Стійкість, справедливість, сталість повинні ставати все більш важливими.
У своєму відеозверненні Штеффі Лемке, федеральний міністр навколишнього середовища Німеччини, заявила, що коли ЄЕБ було створено в 1970-х роках, довкілля було в дуже поганому стані. Відтоді екологічна політика значно розвинулася, але недостатньо. Тому наша відданість справі захисту довкілля є незамінною. Навколишнє середовище та природа перебувають під тиском і потребують нашого захисту як ніколи.
Відеозвернення міністра довкілля Австрії Леоноре Гевесслер було зосереджено на подвоєнні нашої відданості екологічним пріоритетам. ЄС зумів продемонструвати свою єдність та ефективні дії щодо протидії російському вторгненню. Так само ми маємо бути єдиними у питаннях зеленого переходу. Перехід до «зеленої» енергії без викопного палива має вирішальне значення, і Європа має для цього технології. Було прийнято важливе законодавство, але ще багато законодавчих процесів тривають. Екологічна справедливість важлива. На виборах 2024 року ми повинні дати чіткий сигнал про те, що ми будемо йти зеленим шляхом. Зменшення викидів та покращення екологічних умов створять нові гідні робочі місця, покращать здоров’я громадян.
Кшиштоф Болеста, заступник міністра клімату та навколишнього середовища Польщі, розповів про шляхи забезпечення сильної сталої промислової політики.
Флоріка Фінк-Хойер, генеральний директор Генерального директорату з питань довкілля Європейської комісії, зосередилася на циркулярності, нульовому забрудненні, біорізноманітті та необхідності радикально скоротити нераціональне використання ресурсів. Вона зробила огляд прогресу, досягнутого на шляху до циркулярності, згадала успіхи в розвитку інфраструктури переробки, а також розповіла про такі проблеми, як переробка пластику. З точки зору збереження біорізноманіття, положення про ліси суттєво зменшили вирубку лісів, але ще багато потрібно зробити для моніторингу ґрунтів, розробки стратегії збереження запилювачів тощо. Одне вікно можливостей одразу після виборів полягає в затвердженні законодавства про відновлювані джерела енергії. Це добре вплине на пом’якшення клімату. Нам потрібно швидко відійти від викопного палива, але слід також розуміти, що ефект не буде миттєвим.
Наскрізною ідеєю зустрічі було те, що треба йти від страхів до надії. Ми повинні продемонструвати, що у нас є рішення і циркулярність – це одне з рішень.
Патрік тен Брінк, генеральний секретар ЄЕБ, заявив, що ЄЕБ розробило Пакт, який говорить про проблеми та побоювання, але і дає надію. ЄЕБ дослідило чого хоче громадянське суспільство, провело консультації із зацікавленими сторонами та розробило Пакт на наступні 5 років. Червневі парламентські вибори є дуже важливими для визначення екологічного порядку денного для економіки планети, і конференція є ще однією можливістю висловити свої думки з цього приводу. Треба посилити регулювання, зараз не час для дерегуляції. Ми використовуємо лише 11% ресурсів в економіці замкнутого циклу, тоді як 89% ресурсів втрачаємо, і цю неприйнятну ситуацію потрібно змінити.
Пега Мулана, Генеральний секретар Європейського комітету з питань молоді та навколишнього середовища та член Правління ЄЕБ, висловила своє занепокоєння щодо майбутнього. Результати опитування молоді такі: 85% опитуваних стверджують, що ми не дбали про планету, 84% стурбовані кліматичною кризою.
Важливою темою, яку обговорювали на конференції, було просування справедливого переходу, розробка нового суспільного договору, щоб нікого не залишити осторонь.
Забруднення, погіршення стану довкілля та бідність є взаємопов’язаними проблемами, і велике питання полягає в тому, як Європейський зелений курс їх вирішує. Обговорювалися реальні приклади, коли у випадку екологічно небезпечної ситуації заможні люди могли залишити забруднені території, а ті, хто не мав фінансових можливостей, змушені були залишатися і зазнавати негативного впливу. Одним із прикладів став випадок 10-річної дівчинки, яка проживала в Лондоні і страждала на астму. Певний час вона лікувалася в лікарні, а потім повернулася додому в дуже бідний і забруднений район Лондона і померла. Важливо забезпечити стимули та субсидії для людей, які не можуть дозволити собі кращі технології (кращий, безпечніший автомобіль, кондиціонер тощо). Коли ви заходите в магазини дешевих іграшок та одягу, ви знайдете товари, які не відповідають екологічним стандартам якості, а вплив екологічних загроз внаслідок бідності є важливою соціальною проблемою.
Учасники конференції обговорили небезпеки, пов’язані з хімікатами. Крім того, проблемою є забруднення ртуттю та пестицидами, і ЄЕБ багато працює над цими питаннями.
Питання води також мають вирішальне значення для соціального добробуту, і, схоже, існує потреба розробити Водний курс. Потрібен більш цілісний, комплексний пріоритет для водних питань. Треба враховувати не лише екосистеми, а й питання здоров’я та економіку. Ми хочемо більшого діалогу між зацікавленими сторонами для захисту ґрунтів, захисту біорізноманіття. Ми хочемо, щоб ЄС був більш послідовним у впровадженні всіх політик, які ми вирішимо мати, і ми маємо захищати наші соціальні та екологічні стандарти.
Повені у Словаччині завдали збитків на 10% ВВП, що просто не вкладається в голові і є яскравим доказом того, як довкілля та економіка взаємопов’язані.
Через призму стійкості ми маємо працювати над тим, щоб ґрунти були захищені, і підтримка парламенту має вирішальне значення. Політичний підхід дуже важливий, і для того, щоб отримати хороші результати, ми повинні забезпечити послідовність в політичному підході.
Учасники підкреслили, що ресурсоефективність і циркулярна економіка мають вирішальне значення, і ми повинні діяти швидко, щоб просувати ключові рішення. Знадобилося 30 років, щоб почати говорити про поступову відмову від викопного палива, щоб уповільнити зміну клімату. Ми не можемо дозволити собі витратити ще 30 років, щоб почати говорити про ресурсоефективність і циркулярну економіку. Ми маємо достатньо досліджень, які показують, що підходи, орієнтовані на природу, приносять користь економіці.
Повторне використання, зменшення генерування відходів, переробка – це важливі пріоритети, і ми маємо про них говорити. Повинні бути розумні стимули для виробників харчових продуктів, наприклад, для обміну контейнерами. Наводилися приклади інших практичних ініціатив, спрямованих на сприяння повторному використанню та зменшенню відходів.
Важлива дискусія була зосереджена на кліматі, екологічній та соціальній справедливості та шляхах справедливого переходу.
Говорячи про майбутні парламентські вибори, учасники часто підкреслювали ризик того, що наступному політичному мандату не вистачатиме амбіцій щодо сильної екологічної політики та що ми не зможемо закрити прогалину, яку Європейський зелений курс залишив нереалізованою.
Іншим аспектом, який обговорювався, була участь громадськості в ухваленні екологічних рішень і забезпечення права голосу кожного в цій сфері. Це ключове питання екологічної демократії, і його слід підтримувати якомога більше.
Повертаючись до 50-річчя ЄЕБ, було зазначено, що ЄЕБ, WWF та інші неурядові організації працювали з Європейською Комісією і створили багато законодавчих актів. Ми розробили стандарти для автомобільних викидів, якості повітря, хімікатів, промислового виробництва – і дуже приємно говорити про те, що вже зроблено. Але нам не вдалося ефективно протистояти зміні клімату та нерівності. Ми повинні мислити більш стратегічно, оскільки у нас немає ще 50 років. Європа була екологічним лідером, але це змінюється, особливо тому, що з огляду на парламентські вибори ми стикаємося з ризиком руху в напрямку до радикальних правих. Рівень психічних захворювань, самогубств зріс, тому що це покоління, яке хвилюється за своє майбутнє з точки зору клімату та економіки.
Захист захисників є ще одним важливим напрямком захисту навколишнього середовища, оскільки екологи та журналісти переслідуються у багатьох країнах. Було обговорено доступ до правосуддя у справах довкілля та зазначено порушення судових справ як один із важливих інструментів захисту довкілля. Юридична відповідальність за екоцид — це ще напрямок, який потребує суттєвих досліджень.
Було зазначено, наскільки важливо порівнювати економіку добробуту з економікою видобутку, і, що важливо, було підкреслено, що всі ми повинні діяти. Ми не можемо жити та працювати як зазвичай. Нам потрібно бути набагато більш стратегічними, активними та співпрацювати.
На конференції можна було б згадати потенціал Європейського зеленого курсу як інструменту забезпечення європейських екологічних стандартів і, таким чином, як інструменту зміцнення безпеки ЄС та забезпечення захисту від зовнішнього впливу. Кричущі процеси, які відбуваються в Європі, насамперед війна в Україні, вимагають швидких і ефективних кроків.
ЕПЛ вітає ЄЕБ із 50-річчям і бажає подальших успіхів на шляху створення світу, у якому хочеться жити, шляхом реалізації Європейського пакту про майбутнє, який плекає надію та сміливість, відкриває можливості, створює добробут для всіх, каталізує конкурентоспроможність через стійкість і рухає вперед необхідні трансформаційні зміни для сталого майбутнього.