За підсумками другого дня щодо розгляду незалежної консультативної ради в рамках Бернської конвенції скарги № 2018/01 про передбачувану загрозу для сайту Смарагдової мережі «Полонина Боржава» (UA0000263) від розвитку вітроенергетики (Україна)
21 вересня відбулась друга зустріч в рамках триденної роботи комісії із розгляду питання захисту Полонини Боржава із представниками громадськості.
Надаємо коротку суть позиції ЕПЛ представлену на зустрічі.
Зведення ВЕС на території Полонини Боржава матиме суттєвий негативний вплив на екосистеми Боржавського хребта та на всі компоненти природи (геологічну будову, ґрунти, води, рослинність, тваринний світ, рельєф місцевості, а також рідкісні види флори і фауни та оселища, що охороняються на території Смарагдової мережі). Під час будівництва ВЕС буде знищено місця зростання рідкісних видів рослин та середовища існування тварин, місця мешкання яких наявні безпосередньо на ділянках, відведених під будівництво вітрових установок, про що зазначено в самому звіті проектувальників. Все це є підставами визначити плановану діяльність недопустимою.
Проєктом будівництва ВЕС на Боржаві порушено частини 2 статей 3 та 4 Бернської конвенції. Зокрема, не враховано вимог щодо збереження видів флори і фауни та середовищ існування при плануванні забудови і розвитку територій. Дроблення, фрагментація території, які відводились для потреб спорудження вітрової електростанції (три райони Закарпатської області, понад 50 ділянок площею до 10 соток), що привело до необ’єктивної та заниженої оцінки наслідків впливу планованої діяльності на унікальні види та оселища Полонини Боржава.
Крім того, було допущено порушення ст. 12 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» а також Протоколу про стратегічну екологічну оцінку в Україні діє з 1 березня 2016 року, держава не гарантувала під час розробки містобудівного законодавства та затвердження документів із землеустрою проведення оцінки щодо вирішення питання про можливість чи не можливість спорудження такого об’єкту як вітрова станція на полонині Боржава. У планувальній документації держава має враховувати вплив на плановану діяльність. У даному випадку при плануванні не був врахований істотний вплив на цінні природні території.
Не враховано значних наслідків для території Смарагдової мережі та не встановлено належних заходів для їхнього збереження під час оцінки впливу на довкілля. У звіті надано неповні дані з приводу площ, на яких буде проводитися діяльність та буде пошкоджено рослинний та ґрунтовий покрив, оскільки в своїх розрахунках беруть до уваги площу лише 34 ділянок під будівництво, однак не враховують площ під будівництво дороги, ліній електропередач та інших інфраструктурних об’єктів, під час зведення та використання яких буде завдано негативного впливу на види та оселища на значно більшій площі. Така фрагментація ділянок і «підхід салямі» не дає змоги оцінити загальний кумулятивний ефект від зведення ВЕС на Полонині Боржава, оскільки вплив вивчений лише на окремих ділянках.
З огляду на вищенаведене вважаємо, що всі рішення держави Україна, що стосуються питання будівництва ВЕС на Боржаві повинні бути переглянутими.
ЕПЛ просить Секретаріат Бернської конвенції надати державі Україна чіткі рекомендації щодо:
– скасувати та переглянути усіх рішення, що були прийняті Україною у процесі просторового планування, виділення земельних ділянок та передачу їх приватному інвестору для спорудження ВЕС на полонині Боржава;
– рекомендувати суворе дотримання усіх вимог законодавства щодо просторового планування розвитку своєї території, із особливими застереженням щодо застосування принципу попередження та зменшення ризиків катастроф, які є притаманними Закарпатській області у зв’язку із особливостями її розвитку, та не допускати порушень під час просторового планування розвитку територій, які можуть призвести до знищення оселищ та зменшення флори та фауни.
– забезпечити дотримання вимог конвенції та збереження видів флори і фауни та середовищ існування на даній території та зупинити ведення і реалізацію будь-яких робіт, пов’язаних з будівництвом ВЕС.
Додатково інформуємо, що у провадження Господарського суду Закарпатської області перебуває справа № 907/801/20 за участі представників місцевих громад на стороні прокуратури про скасування рішень щодо передачі земельних ділянок в оренду та скасування укладених договорів оренди земельних ділянок для ТОВ «Атлас Воловець Енерджи». Справа буде слухатися 22 вересня 2021 року https://reyestr.court.gov.ua/Review/99145648
Справа про скасування висновку з оцінки впливу на довкілля перебуває на стадії Касаційного розгляду.