4 травня 2020 року в Реєстрі з оцінки впливу на довкілля (ОВД) був оприлюднений висновок з ОВД щодо планів проведення ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» рубок головного користування в межах Києво-Святошинського, Васильківського, Макарівського районів Київської області.
Мінекоенерго на основі матеріалів звіту з ОВД та результатів громадського обговорення визнало, що оцінити вплив планованої діяльності у вигляді рубок на флору та фауну неможливо. І зобов’язало ЛДС провести додатку процедуру з оцінки впливу на довкілля.
Варто зауважити, що Боярська ЛДС – одна з провідних лісівничих науково-дослідних установ України, яка могла б підготувати звіт ОВД самостійно, провівши відповідні польові дослідження із залученням фахівців-біологів. На основі цих досліджень фахівці ЛДС могли б запропонувати конкретні заходи зі збереження видів та оселищ. І такі дослідження не обов’язково рекомендуватимуть повну заборону рубок. Для деяких видів необхідна повне обмеження рубок, для інших достатньо лише сезонних обмежень, а для третіх видів та оселищ навпаки необхідний активний менеджмент.
Також Боярська ЛДС могла б своїм прикладом показати перехід до сучасних методів ведення лісового господарства і відмовитись від суцільних рубок в приміських лісах, перейшовши на вибіркову систему рубок. При цьому відійти від парадигми «господарсько цінних порід дерев». Для приміських лісів набагато важливіше постійне існування лісового покриву, аніж запас деревини у віці стиглості.
Проте нічого з вище переліченого в звіті ОВД немає і вести лісове господарство боярські лісівники планують як і раніше суцільними рубками та вважають господарсько нецінними породами дерев, як наприклад граб – «бур’яном».
І замість підготовки якісного звіту ОВД, Боярська ЛДС вирішила залучити на договірних умовах Державну екологічну академію. Напевно, сподіваючись, що розробка звіту ОВД підпорядкованій Мінекоенерго установою дозволить отримати позитивний висновок ОВД.
Також Боярські лісівники знайшли 150 000 грн, аби замовити юридичні послуги з перевірки, чи працівникові науковцю-біологу, будучи у відпустці, проводив польові дослідження на території ЛДС.
ЕПЛ вітає рішення Мінекоенерго і закликає Боярську ЛДС розробити якісний звіт з оцінки впливу на довкілля з проведенням реальних польових досліджень та залученням науковців-біологів.
Контакти:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
(032) 255 76 82