Львів’яни загалом зацікавлені у появі окремих контейнерів для збору харчових відходів, аби згодом це потрапляло на станції компостування. В деяких ОСББ вже є напрацьований досвід. Однак, як вважає керівник юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина» Ольга Мелень-Забрамна, масовому поширенню такої практики сьогодні перешкоджає економічний аспект.
«Органіка становить орієнтовно 40% наших побутових відходів. Якщо її окремо збирати й компостувати, наприклад, на власній території, якщо є така можливість біля приватного будику, то тариф за збір і вивіз сміття все одно не змінюється, хоча по факту виходить на 40% відходів менше, – сказала вона на телеканалі «Твоє місто» під час ефіру, присвяченому темі компостування органічних відходів. – Отже за діючих правил громадяни подекуди не мають економічного стимулу сортувати відходи й зокрема органіку… В Європейських країнах впроваджується принцип “плати за те, що викидаєш”. Він логічний і виправданий з економічної точки зору. До 2023 року в усіх країнах ЄС буде впроваджено окремий збір органіки. У нас такий принцип тільки декларується. Мають бути напрацювання на рівні міста та рішень міськради, які б стимулювали людей в ОСББ чи в приватному житловому секторі сортувати харчові відходи. Якщо такі механізми запрацюють, то значно менше доведеться вивозити сміття на звалища, яких у нас, до слова, немає.»
За словами Ольги Мелень-Забрамної, згідно із Стратегією управління відходами в Україні до 2030 року має бути створено 500 одиниць потужностей для компостування біовідходів. Тобто певний рух в Україні є, але переважно це тільки декларації. «Це треба було починати ще 2 роки тому, коли уряд схвалив Стратегію, але можна й зараз створювати відповідні потужності в населених пунктах», – налогосила вона.
Представниця ЕПЛ також розповіла про проект, який реалізовує організація спільно з Львівською торгово-промисловою палатою, ПП “Пара-Мир”, Департаментом екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації та ГО «Нуль відходів Львів» та запросила бізнес взяти участь в семінарі: «Нуль відходів в дії», що відбудеться 3 грудня 2019 року в приміщенні ТПП.
Власне метою проекту є долучення бізнесу – закладів громадського харчування, готелів, торгових мереж до сортування та запобігання утворення відходів, а також окремого збору органіки. Партнери проекту запропонують бізнесу таку взаємовигідну модель співпраці, наслідком якої буде зменшення відходів, що попадають на сміттєзвалища.
Нагадаємо, ініціатива підтримується в рамках спільного проекту Уряду Швеції та ПРООН в Україні “Посилене партнерство для сталого розвитку”, що реалізовується за фінансової підтримки Уряду Швеції.