29 вересня на нараді у Івано-Франківську Петро Порошенко згадав про необхідність створення національного природного парку «Холодний Яр».
Процес створення природного парку в Холодному Яру триває з 2014 року, але, на жаль, і досі, через супротив черкаських лісівників та пасивну позицію Черкаської ОДА прогресу в створенні парку не досягнено.
І замість того, аби активізувати реальну роботу по створенню НПП шляхом переговорів з лісівниками та просвітницької роботи з місцевими громадами, керівництво Черкаської ОДА, в «кращих» «совкових» традиціях вирішило вислужитись перед керівництвом.
Зокрема 19 жовтня в перший заступник голови Черкаської ОДА Віталій Коваль презентував «остаточний» проект створення національного парку, погоджений всіма землекористувачами.
Згідно пропозиції чиновників обласної адміністрації, до складу парку планується включити 3878 га лісового фонду ДП «Кам’янське лісове господарство» та ДП «Чигиринське лісове господарство», 61.4 га земель Свято-Троїцького Мотронинського монастиря та 1436.1 га земель запасу в межах Кам’янського та Чигиринського районів. Загальна площа проектованого парку складатиме 5375,5 га.
Насправді, лише одного погляду на карту достатньо, аби зрозуміти що національний природний парк в такій конфігурації не зможе ефективно виконувати жодну з своїх функцій і тільки стане джерелом постійних конфліктів природоохоронців і місцевого населення.
Зокрема :
Територія парку буде сильно фрагментована і складатись з близько 50 ізольованих одна від одної ділянок, що унеможливить ефективне управління парком та не дозволить ефективно зберігати біорізноманніття.
Відсутній достатньо великий цілісний природний масив, де можна було б виділити заповідну зону з забороною будь-якої господарської діяльності в ній як того вимагає законодавство.
Частина земель запасу, які Черкаська ОДА пропонує включити в склад парку, не мають жодної природної цінності і знаходяться впритул до будинків та городів місцевих мешканців.
Включення більшості земель запасу до складу парку призведе до неможливості подальшого розвитку населених пунктів регіону через відсутність вільних земель.
Включення до складу парку всіх придатних для полювання територій в межах окремих сільських рад фактично унеможливить полювання для місцевих мешканців і призведе до соціальних конфліктів та бракон’єрства.
В склад парку не включаються важливі в історико-культурному та туристичному плані місця, в тому числі і ті, які безпосередньо пов’язані з національно-визвольною боротьбою і на цих ділянках й надалі будуть проводитись суцільні рубки.
В склад парку не включаються цінні в природному плані ділянки, на яких зростають червонокнижні види, зокрема підсніжнік складчастий Galanthus plicatus Bieb.
Територія НПП «Холодний Яр» у варіанті, який пропонує Черкаська ОДА
Екологи ЕПЛ неодноразово наголошували, що створення НПП «Холодний Яр» повинно бути організовано таким чином, аби він з одного боку ефективно виконував свою природоохоронну, рекреаційну, туристичну, еколого-освітню функцію, а з іншого боку враховував би інтереси місцевого населення та лісового господарства.
Зокрема :
До складу парку повинно бути включено повністю все Креселецьке лісництво ДП «Кам’янське лісове господарство», за винятком територій колишніх агролісів.
До складу парку повинні бути включені всі важливі з точки зору збереження культурно-історичної спадщини ділянки в межах Грушківського лісництва ДП «Кам’янське лісове господарство».
Включення до складу парку земель запасу прилеглих до населених пунктів, а також територій колишніх агролісів, повинно робитись тільки якщо вони мають відповідну природну чи історико-культурну цінність, і з врахуванням інтересів місцевих громад.
В такому випадку втрати лісового господарства від створення національного парку в Холодному Яру були б мінімальні, цінні історико-культурні та природні комплекси були б збережені, а місцеві громади отримали б додаткові кошти за рахунок сплати земельного податку з боку адміністрації національного природного парку та надходжень від туристів.
Тому ЕПЛ радить Черкаській ОДА не продовжувати імітувати діяльність та «малювати» цифри аби вислужитись перед керівництвом, а активізувати реальну роботу над створенням НПП «Холодний Яр». І звернулось до міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака, першого заступника голови Верховної Ради України Ірини Геращенко та до Президента України Петра Порошенко щодо недопустимості створення національного природного парку «Холодний Яр» в тих межах, що пропонується Черкаською ОДА.