ЕПЛ вже неодноразово наголошувало, що малі ГЕС не є шляхом до здобуття енергонезалежності України, а є просто черговим бізнесом, що знищує довкілля.
Черговим підтвердженням цього є опубліковані ДП «Енергоринок» дані щодо структури та обсягів функціонування ринку електроенергетики за 2016 рік.
Зокрема, малі ГЕС у 2016 році виробили 0,13% всієї електроенергії, натомість частка у вартості складає вже 0,56%
У 2015 році ці показники складали відповідно 0,12% та 0,48%
Отже, співвідношення частки малих ГЕС у вартості електроенергії до їх частки в обсягах виробленої електроенергії за 2016 рік зросло від 4 до 4,3. Іншими словами, в 2016 році власники малих ГЕС лише збільшили свій прибуток.
Це виглядає дивним та цинічним на фоні процесів, які відбуваються на ринку відновлювальної енергетики в країнах ЄС, де розміри державної підтримки відновлювальної енергетики постійно знижуються.
Наприклад, з цього року Польща перейшла з системи гарантованих державою зелених тарифів на систему тарифних аукціонів із фіксацією обсягу та ціни, за якою буде реалізована електроенергія, вироблена з відновлюваних джерел енергії та з конкурентними торгами між виробниками.
Базову ціну для початку торгів визначає міністерство енергетики. Зокрема, для малих ГЕС потужністю більше 1 МВт така ціна складає 0,47 злотих (3,16 грн за курсом НБУ) за 1 кВт·год, до 1 МВт – відповідно 0,48 злотих (3,23 грн).
У результаті проведеного в кінці грудня аукціону максимальна ціна, за якою буде поставлятися вироблена ГЕС електроенергія, склала 0,468 злотих (3,15 грн) за 1 кВт·год.
Усього в 2017 році у виробників малих ГЕС буде закуплено 50 987 МВт·год електроенергії на загальну суму 18 016 692 злотих, що складає в середньому 0,353 злотих (2,38 грн) за 1 кВт·год.
В Україні ж на 2017 рік, згідно з постановою НКРЕКП від 29.12.2016 малі ГЕС продають електроенергію за ціною від 3,20 грн за 1 кВт·год до 5,33 грн за 1 кВт·год.
Тобто, МІНІМАЛЬНА ціна, за якою Україна купує електроенергію у власників малих ГЕС майже на третину вища, ніж СЕРЕДНЯ ціна, за якою купує аналогічну електроенергію розвинена та економічно потужна країна ЄС.
Варто зауважити, що країни ЄС мають ще й сильне природоохоронне законодавство, яке накладає значні обмеження і вимагає від власників інвестувати в охорону довкілля під час будівництва та експлуатації станцій, чим значно зменшує їх прибутковість. Зокрема, навіть Європейська асоціація малої гідроенергетики визнає, що ситуацію з ГЕС у країнах ЄС скоріше можна охарактеризувати словом «виживання», а не «розвиток» в тому числі і внаслідок впровадження загальноєвропейських природоохоронних директив.
Українські власники ГЕС таких витрат не несуть і навіть незначні вимоги українського природоохоронного законодавства обходять та ігнорують. Наприклад, коли державна екологічна інспекція у Чернівецькій області вимагала від ГЕС у с. Яблуниця на річці Білий Черемош провести реконструкцію греблі з облаштування рибоходу та розробити режим експлуатації ГЕС, то власник ГЕС просто оскаржив дані вимоги в суді за місцем своєї реєстрації і за відсутності відповідача звісно виграв.
Мала ГЕС у с. Яблуниця
Чому ж тоді власники ГЕС в Україні, несучи менші витрати на їх будівництво та експлуатацію, отримують від держави більше коштів, ніж аналогічні ГЕС у багатій Польщі?
Головна причина – це особи власників. Серед них колишні і чинні депутати, очільники ОДА, інші чиновники. Наприклад, найбільшими гравцями на ринку малої гідроенергетики є дві групи:
- «вінницька», яка належить помічникам голови комітету ПЕК Олександра Домбровського Житнику та Никиторовичу;
- «Тинного-Чижмаря», яка належить депутату від Радикальної партії Ляшка Юрію Чижмарю та відомому бізнесмену Ігорю Тинному, якого пов’язують і з Льовочкіним, і з Турчиновим.
Зрозуміло, що можновладці не збираються відмовлятися від власних прибутків. А заплатять за це всі українці через підвищені тарифи на електроенергію.
Тому розмір зеленого тарифу на малі ГЕС в Україні необхідно переглянути до економічно обґрунтованого.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, еколог ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74