Понад 7 років тому ТОВ «Темп-3000» обладнало в місті Богуслав дільницю з випуску бавовняної та змішаної пряжі по вул. Стадіонній, 12-Б. Виробництво розташовується впритул до житлових будинків. Для багатьох місцевих мешканців це створює, м’яко кажучи, несприятливі умови проживання через шум сушильного обладнання та постійний сморід, витік виробничих стоків.
Ще у 2012 році контролюючі органи зафіксували такі порушення: менша від проектної висота димової труби котельні, відсутність контролю за викидами, ненакриті каналізаційні колодязі.
Згідно з дозволом на викиди, яке НВП «Темп-3000» отримало лише в січні 2019 року, підприємство викидає в атмосферне повітря не лише пил, але і формальдегід, тетрахлоретилен, етилацетат та ін. Такі речовини є небезпечними для здоров’я людини. Зокрема, формальдегід негативно впливає на органи дихання, імунну систему людини, є канцерогеном. Тетрахлоретилен вражає нирки, печінку, центральну нервову систему. Тому для жителів м. Богуслав, будинки яких розміщені на відстані якихось 12 м. від межі цього підприємства, таке сусідство є дуже ризикованим!
Небезпеку несе це текстильне виробництво і для працівників. Так, управління Держпраці в Тернопільській області застерігає,1 що працівники текстильної промисловості в залежності від технологічного процесу піддаються впливу багатьох шкідливих виробничих факторів, в тому числі хімічних. До них належать пил, склад якого залежить від виду перероблюваної сировини, луги, кислоти, сполуки хлору, барвники, формальдегід, сірчистий вуглець, сірководень, оксиди азоту та ін.
Забруднення повітря виробничих цехів шкідливими речовинами може відбуватися при використанні ручної праці, при розливі хімічних речовин, загрузці їх в апарати, порушенні герметизації обладнання, відсутності належної вентиляції. Особливо шкідливими технологіями в текстильному виробництві є вибілювання, фарбування, друкування, а також спеціальне оброблення текстильних матеріалів формальдегідмісткими обробними препаратами. У галузі досить широко використовують хімічні речовини як барвники, вибілювачі, замаслювачі, емульгатори, відновлювачі, апрети, просочувачі для тканин. До особливо шкідливих речовин відносяться оксиди хрому, нікелю, заліза, фенолу, сірчаного ангідриду. Працівники текстильного виробництва на робочому місці зазнають впливу 33 канцерогенних факторів. Домінуючими із них є: поліциклічні ароматичні вуглеводні (19,6 % працівників), формальдегід (18,1 %), тетрахлоретилен (11,3 %), трихлоретилен (7,4 %), сполуки хрому (VI) (9,8 %), природний газ радон – 222 (15,2 %).
Окрім викидів небезпечних речовин в повітря від виробництва НВП «Темп-3000», в каналізацію потрапляє чимало хімікатів, які потрібно очищати чи нейтралізувати на локальних очисних спорудах. Однак таких очисних споруд на підприємстві не існує!
Місцеві мешканці рішуче налаштовані припинити такий шкідливий вплив на довкілля та своє здоров’я підприємства НВП «Темп-3000». Вони не вірять обіцянкам керівників зменшити викиди та шум, адже подібні заяви лунають уже не один рік.
Юристи ЕПЛ надають жителям правову допомогу та готові представляти їхні інтереси в судових органах.
За більш детальною інформацією прошу звертатися:
О. Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу ЕПЛ
Тел.032 2257682
1 http://te.dsp.gov.ua/shkidlyvyj-vplyv-himichnyh-rechovyn-na-stan-zdorov-ya-pratsyuyuchyh-u-tekstylnij-promyslovosti/