28 вересня 2017 року Мінекономрозвитку надіслало іншим міністерствам проект постанови Кабінету Міністрів України про затвердження Плану заходів на виконання Угоди про асоціацію на погодження у термін до 29 вересня 2017 року. Обсяг Проекту – 700 сторінок. Термін погодження – менше доби.
Синергії між центральними органами виконавчої влади щодо погодження Проекту фактично немає. Адже погодження Проекту такого громіздкого рішення за добу можливе хіба що без аналізу його змісту.
Регламент КМУ (розділ 38) визначає один день на погодження із органами лише у разі надзвичайних ситуацій, якщо є загроза життю і здоров’ю населення чи невідкладні питання пов’язані із антитерористичними операціями та обороноздатності держави. В інших випадках такий строк становить 5, 10 днів або один місяць. Крім того, згідно Регламенту, строк повинен визначатися з урахуванням обсягу, складності проекту акта Кабінету Міністрів України. Чи були дійсно підстави для надання 1-го дня для погодження проекту Плану із міністерствами?
Крім того, згідно положень розділу 39 Регламенту КМУ, у разі порушення встановленого строку погодження проект рішення вважається погодженим за замовчуванням. Можливо саме з цією метою і був встановлений такий короткий термін погодження.
У зв’язку з таким стислим терміном на погодження, у міністерств практично не залишилося часу на врахування позиції громадськості. Зокрема, 2 жовтня 2017 року Платформа громадянського суспільства Україна- ЄС отримала звернення від Міністерства екології та природних ресурсів України розглянути терміново проект Плану заходів на виконання Угоди про асоціацію та надати свої коментарі щодо положень, які стосуються екологічної сфери. Термін розгляду Проекту – протягом 2 жовтня, тобто 1 день.
Якісний аналіз обсягу такої кількості інформації, надання компетентних коментарів до Проекту займає не один тиждень часу. На жодному з сайтів органів державної влади текст Проекту оприлюднено не було.
Відповідно до положень ст. 21 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», громадські природоохоронні організації мають право брати участь у розробці планів, програм, пов’язаних з охороною навколишнього природного середовища, брати участь у підготовці проектів нормативно-правових актів з екологічних питань. Відповідно до положень частини 10 Порядку залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2011 № 771, громадське обговорення повинне тривати не менше 30 днів.
Надання таких стислих строків та не оприлюднення тексту Проекту – це пряме порушення права на участь громадськості у процесі прийняття рішень. Дана ситуація – прямий приклад того, що органи влади залучають громадськість до прийняття рішень формально, а не для врахування реальної позиції та напрацювань.
Така ситуація є неприпустимою. Якщо представники влади реально зацікавлені в тому, щоб План заходів на виконання Угоди про асоціацію насправді був дієвий та спрямований на виконання Угоди, повинна відбуватися ґрунтовна, а не поверхнева, співпраця міністерств у створенні ефективного Плану заходів. Аналогічно громадськість, серед якої є значна частина експертів, повинна залучатись до процесу розробки Плану заходів. У протилежному випадку, свідком якого ми є сьогодні, існують значні ризики неефективності плану дій на виконання Угоди про асоціацію.
ЕПЛ виступає проти затвердження Плану заходів на виконання Угоди про асоціацію, який розроблявся формально, з поспіхом, з порушенням права на участь громадськості у процесі прийняття рішень, та закликають органи державної влади діяти за європейськими стандартами.
За детальною інформацією просимо звертатися за контактами:
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ
+380 32 225 76 82, sofiya.shutiak@gmail.com
Куць Наталія, юрисконсульт ЕПЛ
+380 32 225 76 82, natalia.kuts1@gmail.com