Минув рік, як волонтери та екологи ЕПЛ запропонували змінити назви заповідних об’єктів, приурочені до часів комуністичного режиму, на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Нагадаємо, що таких об’єктів було виявлено 43. Вони розкидані по 16 областях (7 з них мають загальнодержавне значення і 36, відповідно, місцеве). У більшості випадків радянські назви були присвоєні паркам-пам’яткам садово-паркового мистецтва (31). Ще 7 є заказниками, 4 – пам’ятками природи і 1 – заповідним урочищем. Реєстр таких територій був оприлюднений на сайті ЕПЛ1. Також нами було підготовлено і пропозиції нових назв, пов’язаних із трагічною боротьбою української інтелігенції за збереження пам’яток природи у роки комуністичних репресій. Листи з пропозиціями були надіслані нами в усі обласні державні адміністрації.
Ініціативу ЕПЛ підтримало Міністерство екології та природних ресурсів України. Воно звернулося до обласних державних адміністрацій із проханням організувати відповідну роботу з впровадження процесу перейменування територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.
На сайті Мінприроди говорилося, що Мінприроди також ініціювало перейменування територій та об’єктів ПЗФ загальнодержавного значення. Отримані пропозиції обласних державних адміністрацій стануть підставою для підготовки та подальшого прийняття в установленому порядку відповідного Указу Президента України.
Варто сказати, що станом на початок 2017 року, коли була започаткована ініціатива перейменування, такі роботи були вже повністю завершились у Тернопільській області за ініціативою ОДА. Тому Тернопільщина не враховувалась під час нашого дослідження. Не була врахована і діяльність Закарпатської обласної ради, яка провела перейменування ще у 20112 та 20143 роках.
У результаті, протягом 2017 року на ініціативу ЕПЛ звернули увагу лише дві області, які прийняли рішення щодо приведення до вимог законодавства назв заповідних територій. Це – Донеччина і Чернігівщина.
Так, на Донеччині заказник «Степ біля села Кірове» отримав нову назву у зв’язку з перейменуванням села на Свято-Покровське4.
У Чернігівській області у 2017 році нові назви отримали заказники «Жовтневий бір», «Краснохутірський», «Краснохутірська дача», заповідні урочища «Щорський ліс» та «Красний хутір», а також парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Червоно-Плугатарський».5
В інших областях за цілий рік такі рішення не були прийняті. Більше того, чиновники Чернівецької ОДА заявили, що об’єктів природно-заповідного фонду, що потребували б перейменування на території області, немає, хоча в нашому зверненні було надано їх перелік6. Ще більш несподіваною виявилася відсутність будь-яких дій з боку Мінприроди, на чиєму сайті фактично міститься заява про підготовку відповідного Указу Президента України щодо перейменування територій ПЗФ загальнодержавного значення.
Про подальший розвиток цього питання буде повідомлено додатково.
Контакти:
Василюк Олексій
Еколог ЕПЛ
4 http://ecology.donoda.gov.ua/u–baxmutskomu–rajoni–donechchini–perejmenovano–botanichnij–zakaznik–miscevogo–znachennya–krejdyana–roslinnist–u–sela–kirove/