Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено деталізацію генерального плану на місцевому рівні через розроблення детального плану території. Згідно із Законом «Про стратегічну екологічну оцінку» така містобудівна документація підпадає під СЕО.
На прикладі села Насташине, що в Галицькому районі, Івано-Франківської області хочемо проілюструвати, як інвестори готують ці документи.
Для місцевої громади проведення ДПТ дає дуже важливу можливість – взяти участь в громадських слуханнях та подати свої обґрунтовані коментарі для врахування в остаточному рішенні. Так, критичні зауваження та протести громадськості щодо ДПТ повинні враховуватися розробником ДПТ та мати наслідком створення погоджувальної комісії (ст. 21 Закону «Про містобудівну діяльність»).
У разі неможливості врегулювати спірні питання між сторонами погоджувальною комісією остаточне рішення приймає замовник містобудівної документації. Урегульовані погоджувальною комісією спірні питання між сторонами або прийняті замовником містобудівної документації рішення є підставою для внесення змін до проекту відповідної документації.
Додаткові права щодо участі місцевої громади в процесі СЕО містобудівної документації надаються Законом «Про стратегічну екологічну оцінку». Так, у статті 12 закону вказується, що оприлюдненню та коментуванню підлягає звіт про СЕО та проєкт містобудівної документації – ДПТ, який оцінюється в звіті про СЕО.
Отримати інформацію про розробку ДПТ та його громадське обговорення, а також СЕО ДПТ можна на сайтах відповідних органів влади – органів місцевого самоврядування (якщо територія в межах населеного пункту) чи районної адміністрації (якщо територія за межами населеного пункту). Тому громадськості треба періодично перевіряти сайт своєї ради чи районної адміністрації, коли особливо є загроза будівництва екологічно шкідливого об’єкту.
Важливо, що порушення законодавчих норм щодо участі громадськості стосовно якості документів СЕО та ДПТ можуть стати підставою для судового оскарження рішень про затвердження ДПТ. Тому активним громадянам треба брати участь у громадському обговоренні звіту про СЕО та ДПТ, збирати докази порушень законодавства та бути готовими оскаржити в суді рішення, у випадку необґрунтованого неврахування інтересів громади, порушення законодавства при розробці звіту про СЕО та ДПТ.
Більше про це – у відео. Коментує Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина».
Публікація підготовлена в межах проєкту «Громадський контроль за реформуванням системи екологічного врядування у Львівській області», який реалізовує МБО «Екологія-Право-Людина». Ініціатива реалізовується в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.