Під час поїздки представників ЕПЛ з візитом до Міністерства довкілля Чехії члени команди нашої організації мали можливість детально ознайомитися і з роботою Чеської екологічної інспекції.
Структура й напрямки роботи
Чеська екологічна інспекція (ЧЕІ) була заснована у 1991 році і налічує 13 офісів: 1 центральний офіс у м. Прага та 10 регіональних офісів, 2 відділення центрального офісу. Загальна кількість екологічних інспекторів – 400 осіб. ЧЕІ здійснює контроль за дотриманням екологічного законодавства та обов’язкових рішень адміністративних органів у сфері охорони довкілля. Директор ЧЕІ призначається міністром довкілля Чехії.
Центральний офіс Чеської екоінспекції складається із таких напрямків:
захист атмосферного повітря,
управління відходами,
захист води,
захист природи,
управління лісовими ресурсами,
інтегрований довкіллєвий дозвіл та його дотримання,
ГМО,
CITES,
хімічна безпека.
Працівники екоінспекції повинні мати освіту в сфері природничих наук, технічну, сільськогосподарську чи лісову спеціалізацію. Працівники, що працюють в відділі інтегрованого довкіллєвого дозволу, проходять додатковий іспит, який здають в Міністерстві захисту довкілля. Щороку кожен працівник проводить понад 80-90 перевірок.
Повноваження та контроль
До повноважень ЧЕІ належить здійснення контролю за дотриманням природоохоронного законодавства через проведення інспекційних перевірок, розробки заходів щодо усунення виявлених недоліків, накладення адміністративно-господарських санкцій за недотримання природоохоронного законодавства та нанесення шкоди довкіллю.
ЧЕІ також здійснює контроль за торгівлею та поводженням з видами тварин, рослин, що перебувають під загрозою зникнення, та продуктами з них, конфіскує незаконно придбані види та предмети. ЧЕІ здійснює контроль за небезпечними хімічними речовинами та сумішами, здійснює контроль за безпекою продукції, обмежує або припиняє діяльність, якщо вона становить значну загрозу довкіллю. ЧЕІ готує аналітику з вирішення історичних екологічних навантажень господарської діяльності на природу, бере участь у ліквідації наслідків аварій.
Широке партнерство
Чеська екоінспекція є доволі відкритим державним органом, який тісно співпрацює з широкою громадськістю, бізнесом, колегами з країн ЄС. Вона надає інформацію на основі запитів згідно з чинним законодавством, інформує громадськість, медіа та органи державного управління про екологічні дані, отримані під час інспекційної діяльності, готує позиційні документи (заяви) для інших державних органів управління, співпрацює з інспекційними органами країн Європейського Союзу та мережею інспекційних органів ЄС (IMPEL).
Головні завдання та перевірки
Основним завданням екоінспекції є запобігання екологічній шкоді.
Щороку інспекція проводить близько 700 планових перевірок власників інтегрованого довкіллєвого дозволу.
Також проводяться і непланові перевірки за повідомленнями (дзвінками, листами) звичайних громадян чи НУО, їхня кількість – до 3000 на рік. Навіть за анонімним повідомленням інспектори повинні виїхати на перевірку. Перевірки можуть проводитися в робочі та вихідні дні, є чергові інспектори, які приймають дзвінки у вихідні дні і проводять виїзди.
Для перевірок формуються групи з 2-5 осіб, серед яких призначається старший групи. Якщо в попередній перевірці було виявлено серйозні порушення, наприклад, умов інтегрованого довкіллєвого дозволу, то інспектори знову приходять через 6 місяців перевірити, чи покращилася ситуація і чи виконані зауваження, зазначені в протоколі і звіті попередньої перевірки.
Інспектори мають таке обладнання: мобільні телефони, планшети, камери, мобільні принтери, GPS навігатори, дрони та службові автомобілі, набір для замірів атмосферного повітря (мобільні спектрометри) та взяття проб відходів та стічних вод, які згодом аналізуються на акредитованих лабораторіях за контрактами.
Інспектори можуть перевіряти фізичних, юридичних осіб, а також органи місцевого самоврядування.
Під час планових перевірок відбувається виїзд на місце, повідомляються місцеві органи влади та офіс охорони здоров’я. Планові перевірки проводяться раз на 1, 2, 3 роки в залежності від класу небезпеки підприємства. Під час перевірки діяльності суб’єкта проводиться оцінка дотримання вимог інтегрованого довкіллєвого дозволу. До перевірки залучається один чи більше відділів екологічної інспекції, може також включатися перевірка щодо РВПЗ.
Позапланові перевірки проводяться на підставі звернень громадськості чи юридичних осіб або аварійних ситуацій, про які повідомляє оператор чи інша особа. Позапланові перевірки обов’язково проводяться з виїздом на місце без повідомлення суб’єкта господарювання, а також інших органів. Недопуски на підприємства є виключеними, оскільки за такі дії є жорсткі санкції.
Санкції та покарання порушників
Після завершення перевірки, екологічний інспектор може вимагати від підприємства надання додаткової інформації для формування протоколу перевірки. На підставі протоколу перевірки складається інформація для публічного оприлюднення про результати перевірки. Остаточно за результатами перевірки готується звіт про перевірку, де робиться висновок про дотримання чи недотримання вимог, приміром інтегрованого довкіллєвого дозволу, природоохоронного законодавства вцілому. У суб’єкта господарювання є 15 днів після отримання звіту на оскарження результатів перевірки. Для отримання представником громадськості повного звіту про перевірку того чи іншого суб’єкта господарювання необхідно направити відповідний запит на територіальне відділення чи Центральний офіс ЧЕІ.
У випадку порушення інтегрованого довкіллєвого дозволу накладається штраф, визначаються заходи до відновлення довкілля, керівником відповідної інспекції може формуватися лист-попередження. У випадку серйозного порушення вимог законодавства, можуть накладатися обмеження на певні операції чи зупинка частини або всього підприємства, що трапляється дуже рідко. Штрафні санкції коливаються від 4150-8300 до 200 000 – 500 000 євро. Також може нараховуватися компенсація за екологічну шкоду.
Якщо суб’єкт перевірки не погоджується з рішенням ЧЕІ, він може його оскаржити до Міністерства довкілля Чехії. Міністерство довкілля Чехії при розгляді скарги може підтвердити рішення ЧЕІ і залишити його без змін, може змінити рішення ЧЕІ, скасувати рішення ЧЕІ та повернути справу на новий розгляд.
Ефективність – понад усе!
У 2021 році Чеською екологічною інспекцією проведено 11 231 планових, позапланових перевірок, перевірок за зверненнями громадян, дзвінками «Зеленої лінії», накладено 1 673 штрафи на загальну суму 2 859102.1 євро, накладено 55 припинень або обмежень діяльності суб’єкта господарювання в цілому або його частини, винесені вимоги на проведення 88 заходів для виправлення ситуації, підготовлено 742 висновки з ОВД (Закон № 100/2001 Зб.)
Вцілому варто відзначити наявність широких повноважень Чеської екологічної інспекції, що робить її діяльність ефективною. Прозорість у діяльності екоінспекції, чіткі публічні процедури перевірок, чіткі процедури оскарження її рішень є чинниками, які збалансовують інтереси громадськості, бізнесу. Сподіваємося, що реформа державного екологічного контролю в Україні буде не менш амбітною, ніж свого часу реформа екологічного контролю в Чехії, і ми з вами побачимо нову проєвропейську систему державного екологічного контролю, направленого на запобігання порушення природоохоронного законодавства та нанесення шкоди довкіллю.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Олена Кравченко
Ольга Мелень-Забрамна
Катерина Полянська