Останніми днями центральною екологічною темою в Україні стала техногенна катастрофа на північній околиці Кримського півострова. Як і у ситуації з непідконтрольними територіями на Донбасі, жодна громадська організація чи державні контролюючі органи України не мають можливості дістатися до місця подій та безпосередньо зібрати матеріал для аналізу. Відсутність достовірних фактів породила в інформаційному просторі багато повідомлень суперечливого, а подекуди й абсурдного змісту.
Більшість інформації була зосереджена навколо вже розкручених політичних тем: закриття окупаційною владою у м. Армянську заводу «Титан»1 (зокрема фігурують версії про умисний обстріл росіянами заводу)2 та проблеми постачання Україною води до Кримського півострова3. Також лунають повідомлення про причетність до виникнення катастрофи українського олігарха Д. Фірташа, який є власником заводу4. Тим часом з трибуни Верховної ради України ситуацію кваліфікували як хімічну атаку території України окупаційною владою5. Саме такі версії і акценти сьогодні посідають першість у рейтингах новин. Ну і звичайно ж, окупаційна влада та керівництво РФ звинувачують у катастрофі Україну6.
ЕПЛ має власне бачення ситуації, засноване на свідченнях колег в окупованому Криму.
Передусім варто зазначити, що причиною забруднення став ставок-відстійник, де зберігалися відходи сірчаного цеху заводу, в тому числі і відпрацьована сірчана кислота. Ставок-накопичувач повинен був зрошуватися водою щодня, оскільки регулярне обводнення важливе для безпечного утримання відстійника. Тим не менш, власник заводу, відповідальний за його відходи, не вважав за потрібне організувати таке водопостачання. Чи це звичайна халатність, чи свідоме порушення правил безпеки, досі невідомо, оскільки тривалий час ситуація замовчувалася. Пересихання ставка – це випаровування води з розчину та надходження в повітря сірчистого ангідриду, що є кислотним газом та при контакті з водою знову може утворювати кислоту. Це стається через реакцію з краплями води у тумані, з росою на поверхні рослин, з краплями поту на шкірі людини чи зі слизовою оболонкою очей, носа, ротової порожнини, трахеї, бронх.
Тобто, ангідрид може бути небезпечним сам по собі, а також через перетворення на кислоту. Сірчистий ангідрид може викликати подразнення, задишку, запалення легень. Більшість населення на забруднених територіях скаржиться на проблеми із дихальною системою, очима, алергічні реакції. Насамперед йдеться про жителів м. Армянськ та с. Перекоп в Криму, а також с. Преображенка на Херсонщині. Українські прикордонники на перешийку вже також зверталися за медичною допомогою.
Окрім впливу на здоров’я людини, кислотне середовище негативно позначається і на довкіллі. Рослини отримують хімічні опіки та невдовзі гинуть чи пересихають від цього. Забруднено та втрачено велику частину врожаю на вищезазначених територіях. Тварини, так як і людина, в першу чергу страждають через вдихання забрудненого повітря.
Відкритим є питання можливого забруднення Сивашу, що знаходиться неподалік. Адже зараз туди на зимівлю злітаються птахи з усієї Європи. Окрім цього, під небезпекою екосистеми Чорного та Азовського морів.
У такій ситуації найдоцільнішим рішенням для місцевого населення є покинути забруднену територію аж до моменту обводнення відстійника. А для місцевої окупаційної влади – максимально поширювати інформацію про те, як людям захистити себе. У випадку, якщо виїхати з певних причин неможливо, радимо подбати про безпеку власного здоров’я та керуватися такими правилами:
максимально обмежити перебування на відкритому повітрі;
вдома щоденно робити вологе прибирання водним розчином соди;
не відкривати вікна або завішувати їх вологою тканиною, змоченою розчином соди, яку необхідно регулярно полоскати;
якщо вийти надвір все ж необхідно, треба вдягати щільний одяг, що закриває кінцівки, носити маску, змочену содовим розчином, та регулярно її змінювати;
збільшити споживання рідини;
не перенапружуватися фізично. Фізична активність змушує дихати частіше і глибше, що недопустимо в умовах забрудненого повітря;
у разі виникнення симптомів нездужання, звернутися до лікаря.
В історії заводу «Титан» така ситуація сталася вперше. Обводнення ставка буде вкрай непростою задачею. Адже його площа складає 42 квадратних кілометри, об’єм – 30 млн кубометрів води. Сподіваємося, бізнес почне думати не тільки про прибутки, а і про безпеку людей, які живуть та працюють на тій території.
Контакти:
office@epl.org.ua
(032) 255 76 82
1 https://24tv.ua/ekologichna_katastrofa_u_krimu_okupatsiyna_vlada_zakrivaye_titan_ta_evakuyovuye_ditey_n1026013
2 https://tsn.ua/ukrayina/ekologichna-katastrofa-v-okupovanomu-krimu-stalasya-cherez-obstril-zavodu-minoboroni-1212300.html
4 https://tsn.ua/ukrayina/u–krimu–pidpriyemstvo–firtasha–zvinuvatili–u–vikidah–himichnoyi–rechovini-1209576.html