Над запуском Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, як складової міжнародного компенсаційного механізму, на даний час, працює Міністерство юстиції України разом з Міністерством цифрової трансформації, відповідно до розпорядження КМУ від 01.12. 2023 року № 1107-р «Про забезпечення розроблення технічних вимог для створення програмного забезпечення та передачі права на використання технічних вимог для створення програмного забезпечення Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України».
Зокрема вищевказаним розпорядженням на них покладено обов’язок до 01 квітня 2024 року забезпечити технічну можливість подання до Реєстру збитків заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих російською федерацією на території міжнародно визнаних кордонів України, починаючи з 24 лютого 2022 р.
За даними Мін’юсту України на сьогодні триває робота на виконання завдань визначених Розпорядженням КМУ від 01 грудня 2023 року № 1107-р. Зокрема, ведеться активна робота, спрямована на розробку та запуск цифрової платформи для забезпечення швидкого та ефективного подання та обробки заяв і доказів. Цифрова платформа призначена для обробки інформації, перевірки особи заявників, доказів, географічних та часових даних, а також перевірки поданих заяв про збитки та доказів, що підтверджують їх настання, критеріям встановленим Статутом Реєстру збитків.
З метою забезпечення здійснення негрошового внеску до Реєстру збитків, відповідно до п. 1, 2 розпорядження, Україною було передано розроблені технічні вимоги для створення програмного забезпечення міжнародного Реєстру збитків.
Окрім того, як повідомило Міністерство юстиції, Україна разом із державами-учасницями Реєстру збитків активно проводить низку заходів з організації інфраструктури, винаймання персоналу, розробки правил роботи Реєстру збитків, прийому заяв, категоризації збитків, тощо, направлених на якнайшвидший запуск роботи Реєстру.
Детальні правила та положення, щодо визначення категорій заяв, процедур отримання, обробки та фіксації заяв, виду форми заяви, вимог до доказів щодо кожної категорії заяв уповноваженими органами Реєстру у встановленому Статутом порядку, будуть передані Радою Реєстру на розгляд та затвердження Конференції Учасників Реєстру. Після погодження правил, зазначену інформацію буде публічно розміщено та доведено до відома всіх заінтересованих осіб та широкої громадськості.
У свою чергу, Міністерство цифрової трансформації України, на виконання п. 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.12.2023 № 1107-р. працює над розробкою технічних вимог для створення програмного забезпечення Реєстру збитків.
За даними Мін’юсту, запуск міжнародного Реєстру збитків очікується вже у квітні цього року.
Точну дату, з якої Реєстр збитків буде відкритим для подання заяв, доказів та пов’язаної інформації, визначить Рада Реєстру збитків, Відповідно до пункту 6.6 статті 6 Статуту Реєстру збитків.
ЕПЛ активно слідкує за процесом впровадження Міжнародного компенсаційного механізму та буде інформувати вас про подальші зміни в цьому напрямку.
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та ЕПЛ .
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.