Ідентифіковувати червонокнижні види і враховувати їх при веденні лісового господарства вимагає і національне законодавство України, і міжнародний стандарт лісової сертифікації FSC.
Перелік виявлених рідкісних видів по кварталах
На щастя, на території Кам’янського лісгоспу чисельність червонокнижних видів є набагато більшою, ніж відмічено у цьому переліку. Зокрема, тільки протягом вчорашнього дня аналітиками ЕПЛ були знайдені місця зростання Allium ursimun (народні назви – леверда, цибуля ведмежа, черемша) у 29, 33, 39 кварталах Креселецького лісництва.
На жаль, у 4 виділі 29 кварталу була проведена рубка головного користування. І судячи з того, що вся деревина не є вивезеною, а зрізи на деревах свіжі, – рубка відбувалася вже в той період, коли черемшу можна було ідентифікувати.
Черемша на місці рубки
РГК у 4 виділі 29 кварталу Креселецького лісництва
Згідно із Червоною книгою України, одна з основних причин зменшення чисельності черемші – це суцільні рубки лісу. І, зрозуміло, що після того, як зрубану ділянку переорють і посадять молоді лісові культури, ніяка черемша там далі зростати не зможе ще протягом десятків років. Тому такі рубки порушують і українське законодавство, і стандарт лісової сертифікації FSС.
Особливо сумно така рубка виглядає на фоні того, що ДП «Кам’янське лісове господарство» допомагає студентам та викладачам Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького охороняти популяцію підсніжника складчастого (Galanthus plicatus). Охоронятися та зберігатися повинні всі червонокнижні рослини – незалежно від їх зовнішнього вигляду чи смакових якостей!
ЕПЛ розуміє, що ДП «Кам’янське лісове господарство» може не мати в штаті фахівців, які б могли ідентифікувати червонокнижні рослини по всій території лісгоспу. Тому ще два тижні тому нами було направлено звернення із пропозицією спільно провести обстеження території лісгоспу з фіксацією наявності червонокнижних видів, зокрема і цибулі ведмежої. На жаль, відповіді ЕПЛ від лісгоспу ми досі не отримали.
На нашу думку, така ідентифікація з подальшим впровадженням відповідного режиму господарювання, зокрема з відмовою від суцільних рубок на ділянках місцезростання червонокнижних видів та з проведенням вибіркових рубок в позавегетаційний період, дозволить лісгоспу, з одного боку, охороняти належним чином рідкісні види рослин, а з іншого боку, продовжувати вести лісове господарство.
Контакти:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
(032) 255 76 82
Катерина Норенко, аналітик, еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
(032) 255 76 82