Останню добу всі обговорюють пожежу нафтової бази у Васильківському районі Київської області. Ця трагедія, яка потягнула вже людські жертви та ставить під екологічну загрозу для безпеки довкілля та здоров’я людей.
Факти показують, що мораторій на проведення перевірок, формальність здійснення екологічного моніторингу закриває очі держави, людей на проблемні питання, які є в Україні.
Якщо в країні все працює як годинник, якщо у суспільство є високе відчуття відповідальності можна закривати очі.
У країні, яка наскрізь просочена корупційними схема, у країні де відомо, що за певну суму грошей можна отримати будь який документ та закрити будь-яку перевірку, у країні в якій неформально іде війна, усі об’єкти підвищеної екологічної небезпеки (від заправок та АЕС до водосховищ питної води) є без належного контролю, моніторингу та захисту та можуть бути використані із злочинною метою, чи можна відміняти перевірки?
Ця катастрофа має багато невідомих. Кому належить нафтобаза, хто відповідальний за утримання її в належному стані, до кого в майбутньому можна буде ставити претензії, на підставі яких дозволів зберігались там нафтопродукти, яку діяльність здійснювали із цими нафтопродуктами, нікому не відомо. Це свідчить не лише про прогалини викликані призупиненням перевірок, але і свідчить про неякісну роботи дозвільних та ліцензійних організацій, які призупиненням перевірок намагаються приховати свої незаконні дії.
На думку спадає, що такі катастрофи будуть масовими у майбутньому, якщо Україна в особі державних органів виконавчої влади не поміняє підхід до екологічного контролю, безпеки та моніторингу.
Україна вже має 24 роки незалежності. Тому говорити про спадок від когось, не личить. Усі аварійні дамби, непрацюючі очисні споруди, очисні фільтри, кладовища, сміттєзвалища ТВП, небезпечних відходів, об’єкти підвищеної небезпечні, зони екологічно лиха, відтік професійних кадрів, низька кваліфікація працюючих є надбанням сучасної України. Це все результати, які Україна отримала як результати 24 річної роботи. Говорячи про принцип безперервності державної влади зміна політичної кон’юнктури не є причиною для поганої та фрагментарної роботи державних органів.
Ця катастрофа це урок для нас всіх про те, що для забезпечення екологічної безпеки необхідно володіти об’єктивною інформацією про стан довкілля. Якщо ми хочемо призупинити корупцію з перевірками, один із способів це не заборонити перевірки, а ускладнити процедуру накладення штрафних санкцій за порушення, створивши спеціальну комісію у Кабінеті Міністрів України. Крім того, ніхто не відміняв права оскаржувати акти неправильної перевірки у судах.
Як показує сумна практика наших чиновників цікавить лише рівень їхньої зарплати. А чи виконують вони належним чином покладені на них обов’язки і межах отримуваної ними зарплати? Що заважає їм отримувати більші зарплати як бюджетним працівників? Що вони роблять для того, щоб наповнити держбюджет.
Враховуючи наведене вище, експерти ЕПЛ закликають зняти мораторій на проведення перевірок та його не продовжувати.
ЕПЛ подало заяву до Генеральної прокуратури про злочин з питань пожежі та працює над іншими кроками.