16-17 жовтня екологи ЕПЛ відвідали НПП “Деснянсько-Старогутський” для участі у лісовпорядних роботах, які повинен проходити кожен лісокористувач. Матеріали лісовпорядкування будуть описувати поточний стан усіх лісових насаджень, а також проектувати лісогосподарські заходи на майбутні 10 років.
Варто зазначити, що в Україні підходи до лісовпорядкування для лісогосподарських підприємств, мета яких – виростити якісну деревину у короткий термін для отримання прибутку, та для природно-заповідних установ, мета яких – охороняти та зберігати природу, абсолютно однакові. Лісовпорядна інструкція одна для всіх. До того ж, правила рубок так само прописані одні для всіх, без врахування особливостей функціонування природно-заповідного фонду. У таких умовах участь у лісовпорядних роботах екологів є корисною для врахування усіх можливих аспектів та думок.
Штучний ялинник
Одна із важливих стратегій для природно-заповідних установ – це не саджати лісові культури, а залишати ділянки під природне поновлення та сприяти цьому, аби рослинність пройшла свій природний розвиток (сукцесію) та сформувала цілісну екосистему, стійку до несприятливих факторів, із багатьма міжвидовими зв’язками, із різнопородним та різновіковим складом деревостану, його мозаїчним розміщенням та природною ярусністю. Саме тому працівники НПП, таксатори та екологи здійснили спільні виїзди на найбільш суперечливі виділи для того, щоб у дискусії віднайти найбільш правильне рішення для майбутніх заходів.
Мертва деревина НПП “Деснянсько-Старогутський”
Під час обстежень ми виявили, що у парку за 20 років існування накопичився потужний запас мертвої деревини. Попри поширені уявлення, це не викликало жодних спалахів чисельності короїда та інщих шкідників, а для покращення природного поновлення на місці вітровалів створюються спеціальні умови. Єдиною можливою загрозою залишається пожежа, яка, за наявності великого об’єму мертвої деревини, може досить легко перерости у верхову. Але такі стихійні явища тут не надто поширені – остання пожежа була у березні 2015 року, і та низова, яку допоміг приборкати сніг, що вчасно пішов. Зате мертва деревина створює усі необхідні умови для збільшення біорізноманіття.
Територія, перспективна для розширення меж
Деснянського біосферного резервату
Окрім обстежень лісу із таксаторами ми знайшли ще трохи часу для огляду заболоченої місцевості в районі міста Середина-Буда, що у перспективі може розширити біосферний резерват “Деснянський”, в основу якого входить НПП “Деснянсько-Старогутський”.
Територія, перспективна для розширення меж
Деснянського біосферного резервату
Контакти:
Катерина Норенко, аналітик та еколог МБО “Екологія-Право-Людина”
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
Петро Тєстов, аналітик МБО “Екологія-Право-Людина”