Члени команд ЕПЛ, Української природоохоронної групи (UNCG), Херсонського державного університету здійснили невеличку експедицію до нацпарку «Святі Гори», що на Донеччині.
Шлях був непростий і місцями навіть небезпечний. Але сміливим науковцям вдалося бодай частково дослідити незаміновані, втім пошкоджені воєнними діями частинки національного парку.
Одним з найбільш пошкоджених виявився 40 квартал регульованої рекреації НПП «Святі Гори», на якому знаходяться соснові ліси на крейді степової зони. Цей біотоп у 2018 році за ініціативою українських науковців, зокрема доктора біологічних наук Анни Кузьменко, був доданий Постійним комітетом Бернської конвенції до переліку особливо цінних оселищ, що потребують охорони – G3.4G. Pinus sylvestris forest on chalk in the steppe zone / G3.4G Ліси Pinus sylvestris на крейді у степовій зоні. Отже, з 2018 року сосновий ліс на крейді у степовій зоні є включеним до Резолюції 4 Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.
Вид сосна крейдова занесена до Червоного списку МСОП (I), Червоної книги України, Червоної книги Донецької області.
Ця ділянка попала під сильні обстріли у другій половині 2022 року. Біля колись неймовірної краси соснових лісів на крейді простягнулося село Богородичне Краматорського району, яке пережило кількамісячну окупацію у 2022 році і було зруйновано росіянами.
В селі не залишилося жодної вцілілої хати. Скрізь згарища на місці обійсть, магазину, монастиря.
На відбудову села піде не один рік. Не одне десятиліття піде на відновлення унікальних біотопів нацпарку. Та чи всі вони зможуть відновитися – питання дискусійне і потребує серйозних наукових досліджень.