Відбулася перша зустріч зацікавлених сторін Платформи зеленого відновлення України.
Дана Платформа була створена під егідою Екологічної програми Організації Об’єднаних Націй (UNEP) за ініціативи Міндовкілля України у червні минулого року на Українській конференції з відновлення в Берліні. Платформа пройшла перші складні кроки розробки концепції, статуту, механізмів функціонування.
На першій зустрічі зацікавлених сторін старший програмний спеціаліст Офісу ЮНЕП в Україні П’єр-Карло Сандей окреслив роль Платформи як координаційного механізму між українськими органами влади, громадянським суспільством, бізнесом та міжнародними партнерами для забезпечення інтеграції екологічних аспектів та питань сталого розвитку в процес зеленого відновлення України.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук як один з бенефіціарів Платформи зеленого відновлення України окреслила першочергові кроки довкіллєвих реформ. Саме окреслені пані Світланою реформи мають стати базою для подальшого зеленого відновлення України.
Голова громадської організації «Всеукраїнська екологічна ліга» Тетяна Тимочко зробила огляд розроблених представниками екоспільнот принципів зеленого відновлення. Серед основних принципів, названих пані Тетяною, слід згадати принципи:
– наскрізності, кроссекторальності природоохоронної та кліматичної політики для всіх галузей економіки під час зеленої відбудови країни,
– збалансованого розвитку зеленої відбудови;
– відповідності відбудови екологічним стандартам;
– прозорості залучення громадськості та громад до прийняття рішень;
– ефективного функціонування і використання цільових/донорських фондів для післявоєнного відновлення і розбудови зеленої економіки;
– гендерної рівності та інклюзії.
Перша зустріч зацікавлених сторін Платформи зеленого відновлення України окрім пленарного засідання включала чотири панельні дискусії. Ці чотири панелі були присвячені обговоренню питань пошкодженого війною біорізноманіття, ролі економічної і фіскальної реформ у зеленій відбудові, необхідності ощадливого використання природних ресурсів під час відновлення, а також питанням зеленої архітектури як передумови успішного зеленого відновлення.
Директор ЕПЛ Олена Кравченко взяла участь у панельній дискусії «Екологічна архітектура», де окреслила сучасні проблеми екологічного врядування та шляхи вирішення цих проблем.
Зокрема Олена дала короткий огляд сучасного стану системи державного екологічного управління, де основними проблемами є:
– відсутність кроссекротальності, наскрізності довкіллєвих принципів і критеріїв у всіх галузях економіки;
– традиційна непріоритетність галузі охорони довкілля;
– невідповідність принципам публічного управління та поєднання функцій формування, реалізації політики в одному органі;
– недостатня кількість висококваліфікованих професіоналів для здійснення ефективного управління;
– недосконалість, фрагментарність чи відсутність сучасних ефективних окремих елементів управління: моніторингу, контролю, юридичної відповідальності за погіршення стану довкілля та порушення природоохоронного законодавства, яка була би адекватною нанесеній шкоді, підзвітності, публічності, участі громадськості у процесі прийняття екологічно важливих рішень;
– фрагментарність і хаотичність стратегічного планування та системи публічного звітування про формування та реалізацію екологічної політики.
Говорячи про рішення, Олена зауважила, що, оскільки Україна обрала шлях реформ і зеленого відновлення на їхній основі, уряд, бізнес, екоспільноти мають бути готові до неухильного зростання ролі екосфери, що вимагає:
1. Закріплення довкіллєвих принципів на законодавчому рівні.
2. Проведення інституційних реформ без відкладення на період завершення воєнного стану та побудову сучасної архітектури ековрядування.
3. Якісного впровадження горизонтальних інструментів охорони довкілля і недопущення відступів ОВД, СЕО, припинення прийняття експериментальних постанов, що погіршують вже впроваджені елементи європейського законодавства.
4. Запровадження системи публічного звітування про формування та реалізацію екологічної політики.
Перша зустріч зацікавлених сторін Платформи об’єднала ключові зацікавлені сторони, що представляють державні установи, міжнародні організації, фінансові установи, громадянське суспільство, наукові кола. Сподіваємося, що їхній спільний голос буде почутий і запропоновані рішення ляжуть в основу стратегічних та оперативних планів уряду, місцевих органів влади.