ЕПЛ було проведено в Українському кризовому медіа-центрі круглий стіл на тему: «Загрози екологічній безпеці від неврегульованого використання радіаційно забруднених земель».
Еколог ЕПЛ Богдан Кученко описав приклад незаконного використання декількох тисяч гектарів радіоактивно забруднених земель зони безумовного відселення у межах Народицької та Гладковицької територіальних громад у Житомирській області. Потенційні порушення були виявлені ЕПЛ та детально описані, із поданням скарг у контролюючі органи. Перевірка Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області засвідчила, що використання цих земель дійсно відбувалось із порушенням і законодавства про правовий режим радіоактивно забруднених територій, і економічного законодавства, зокрема між органами місцевого самоврядування (ОМС) та низкою юридичних осіб укладались так звані «попередні договори оренди», які не передбачені чинним законодавством. Крім цього, ОМС не взагалі не можуть розпоряджатись землями, які перебувають у державній власності.
Директор Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології НУБіП України, Валерій Кашпаров, розповів про проблему застарілого законодавства, що регулює правовий статус радіоактивно забруднених територій. Проведені їхнім інститутом польові дослідження показують, що ще у 2011 році площа територій, які за значеннями забруднення потрапляють до зон безумовного та добровільного відселення скоротилась в рази. Однак, науковцем було підтримано тезу, що найкращим способом використання найбільш забруднених земель є їх заліснення.
Голова парламентського підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Юлія Овчинникова, наголосила на необхідності збереження самосійних лісів, які сформувались на радіоактивно забруднених територіях за понад 30 років. А також розповіла, як законопроєкт 5650, прийнятий тиждень тому в першому читанні, нарешті визначить юридичний статус самозаліснених земель та створить механізм для їхнього включення до лісового фонду.
Експерт ГО «Українська природоохоронна група», Єгор Гриник, розповів про проблему недостатнього радіометричного контролю за деревиною, заготовленою в межах Чорнобильської зони відчуження та на прилеглих лісових територіях, зокрема в Іванківському лісгоспі.
Перший заступник голови Державної екологічної інспекції, Дмитро Заруба, заявив, наразі дійсно є факти використання забруднених територій, які порушують чинне законодавство, однак погодився із Валерієм Кашпаровим, що варто переглянути межі зон безумовного та гарантованого відселення, зважаючи на дані сучасних досліджень.
Натомість представник Державного агентства України з управління зоною відчуження лише зазначив, що території, які досліджувала ЕПЛ, не належать до їх сфери управління, і тому ДАЗВ ніяк не можу вплинути на них.
В цілому, учасники наради дійшли згоди, що законодавство щодо використання радіоактивно забруднених територій потрібно доопрацювати з урахуванням сучасних реалій і майбутніх викликів.
Контакти