8 вересня 2020 року Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) провела круглий стіл, присвячений обговоренню значення і проблем необлікованих лісів, проблем в управлінні комунальними лісами (на прикладі КП «Чернігівоблагроліс»), а також пошуку шляхів збереження та раціонального використання комунальних і необлікованих лісів.
У заході взяли участь представники від органів виконавчої влади, комунальних лісогосподарських підприємств, експерти та науковці в лісовій сфері.
Відкриваючи круглий стіл, виконавчий директор ЕПЛ Олена Кравченко наголосила на важливості вирішення проблем із самосійними лісами, яким потрібно надати юридичного статусу, та із комунальними лісами, стале управління якими має вестись за принципами сталого управління державними лісами. Вирішення цих проблем можливе тільки в спільній роботі центральних органів виконавчої влади, екологічного комітету Верховної Ради, експертів громадського сектору, органів місцевого самоврядування. У вирішенні цих питань потрібно діяти злагоджено, не відкладаючи напрацювання і впровадження рішень на довгу перспективу.
На відкритті круглого столу виступили: Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Богдан Боруховський, Голова підкомітету з питань лісових ресурсів, об’єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об’єктів природно-заповідного фонду Верховної Ради України Юлія Овчинникова, Народний депутат України 8-го скликання, член правління ГО «Мережа захисту національних інтересів “АНТС”» Остап Єднак.
Зокрема, Богдан Боруховський зазначив: “В рамках роботи над розробкою стратегії управління лісами України до 2035 року ми приділяємо увагу і самосійним лісам, і комунальним. Ми вважаємо що надання законного статусу самосійним лісам є необхідним і є шляхом збільшення лісистості України. Щодо комунальних лісів то ведення лісового господарства в них повинно відбуватись за такими ж правилами, як і у державних лісах і ми працюємо над заповненням законодавчих прогалин в їх діяльності”;
Юлія Овчинникова зауважила, що збільшити лісистість України можна завдяки збереженню самосійних лісів. «Сотні тисяч гектарів молодих лісів наразі не мають жодної юридичної охорони і взагалі не вважаються лісом. Успіх у збереженні самосійних лісів можливий лише тоді, коли усі зацікавлені сторони, як державні, так і громадські, системно працюватимуть задля досягнення спільної мети. Нам потрібно працювати, як над нормативно-правовою базою, так і над практичними питаннями правозастосування. І починати працювати необхідно сьогодні».
Остап Єднак відзначив, що останнім часом, з обережним оптимізмом, позитивно оцінює процеси, які відбуваються в новоствореному Міністерстві захисту довкілля в питаннях лісової політики. За словами нашого колеги, прийняття самосійних лісів на баланс держави – «це одна з рідкісних тем, яка об’єднує позиції Держлісагентства, Міндовкілля, придодозахисників та свідомого депутатського корпусу Верховної Ради». А робота в напрямку комунальних лісогосподарських підприємств «теж потребує системної роботи, аби збільшити прозорість роботи цих підприємств, та роботи з громадами, аби підвищити якість управління тощо».
Під час круглого столу обговорили екологічне та економічне значення самосійних лісів, оскільки вони:
- поглинають значні обсяги вуглецю, що важливо в умовах посилення кліматичної кризи;
- з’єднують ізольовані в минулому фрагменти лісів в межах лісового фонду, що позитивно впливає на міграції та збереження видів флори і фауни;
- створюють можливості для розвитку в Україні приватного лісового господарства з незначними капіталовкладеннями та без вилучення земель у державних і комунальних лісгоспів. Включення цих лісів до складу лісфонду допоможе збільшити офіційний показник лісистості України щонайменше на 1 % без витрат на лісорозведення.
Під час круглого столу були озвучені наступні пропозиції щодо збереження самосійних лісів:
- провести інвентаризацію необлікованих лісів у всіх областях з використанням сучасних ГІС-технологій;
- забезпечити правдиве відображення інформації про наявність самосійних лісів під час інвентаризації сільськогосподарських земель та встановлення обмежень на використання цих земель, що повністю можливо в умовах чинного законодавства;
- віднести заходи з надання статусу лісів необлікованим лісам до природоохоронних заходів та забезпечити фінансування таких заходів, зокрема розробки проєктів землеустрою для цих лісів, із обласних та державного фондів ОНПС;
- спростити процедури зміни категорії покинутих сільськогосподарських земель та передачі необлікованих лісів у користування державним чи комунальним лісогосподарським підприємствам та стимулювати активне використання цих процедур;
- створити можливості для розвитку агролісівництва на покинутих сільськогосподарських земля та забезпечити підтримку такій галузі, використавши, наприклад, досвід США.
В другій частині круглого столу було презентовано результати аналізу діяльності найбільшого комунального лісогосподарського підприємства Чернігівщини – КП «Чернігівоблагроліс». Зокрема було згадано результати роботи із лісогосподарською та статистичною документацією цих підприємств, їх перевірок Держекоінспекцією, а також польових виїздів експертів ЕПЛ в комунальні ліси Чернігівської області. Окрему увагу присвячено проблемам, що виникли при оцифровці планів лісонасаджень Чернігівоблагролісу, які були отримані ЕПЛ у низькій якості.
Виконавчий директор Асоціації “Національна Система Лісової Добровільної Сертифікації” і доцент кафедри таксації лісу та лісового менеджменту Національного університету біоресурсів та природокористування України Алла Оборська розповіла про історію виникнення комунальної власності на ліси в Україні, структуру комунальних лісогосподарських підприємств в різних областях України та їх об’єктивні спільні особливості. Крім цього, Алла Оборська розповіла про своє бачення основних проблем в управлінні комунальними лісами, згадавши, що ці ліси зазвичай не підпадають під державний облік, а в посадових осіб комунальних лісгоспів відсутні повноваження лісової охорони. Велику увагу було приділено можливим варіантам забезпечення ефективної діяльності комунальних лісогосподарських підприємств у майбутньому.
В.о. директора КП “Святошинське лісопаркове господарство” Орест Обухівський розповів про особливості ведення лісового господарства у комунальних лісопаркових господарствах міста Києва.
За результатами круглого столу учасники домовились про подальшу співпрацю над вирішенням наявних проблем, зокрема вирішено спільно розробити в стислі терміни зміни до законодавства щодо збереження самосійних лісів та надати свої пропозиції щодо майбутнього комунальних та самосійних лісів до проекту Державної стратегії управління лісами України до 2035.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ
b.kuchenko@epl.org.ua, тел. (096) 417-38-85
office@epl.org.ua
Проект “Посилення громадського контролю за управлінням комунальними лісами” реалізується за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
МФ «Відродження» є однією з найбільших благодійних фундацій в Україні, заснований фінансистом і філантропом Джорджем Соросом. Місія фонду – розвивати відкрите суспільство в Україні на основі демократичних цінностей.