Президент виконав заповіт Тараса Шевченка
Президент України Петро Порошенко підписав 11 указів про створення і розширення національних природних парків та інших територій природно-заповідного фонду. Загалом, охоронний статус отримали 80 000 гектарів цінних природних територій. Що це означає для кожного з нас? Чому ці укази є важливим кроком на шляху зміцнення національної безпеки та державності України?
Передусім, нагадаємо, що таке національні парки в Україні і світі. Вперше, поняття National Park виникло у США, коли ще 1872 року президент Улісс Грант підписав білль про створення першого в світі – Йєллоустоунського національного парку. На території парку заборонялось будь-яке використання природних ресурсів, полювання, риболовля та неконтрольоване відвідування. Створенню цього першого нацпарку передувала 40-річна полеміка, яку розпочали ще 1832 року відомі художники Джордж Кетлін та Томас Моран, які публічно заявили: це дивовижне місце має бути назавжди збережене для американської нації. За кілька років їх підтримали молоді філософи-транценденталісти, що до нашого часу стали справжніми класиками сучасної соціальної філософії: Ральф Емерсон та Генрі Торо. Невдовзі, у інших відомих серед живописців місцях були створені ще 13 національних парків, «назавжди подарованих» американській нації.
Втім, створення перших природоохоронних територій залежало не лише від інтелектуалів, що першими вигадали ідею збереження природи. Ідею зберегти унікальні ландшафти, щоб їх змогли побачити такими ж прекрасними наступні покоління підтримала група заможних американців. Першим В результаті заможні родини викупили всю площу майбутніх нацпарків і подарували їх назавжди американській нації. Звідси й поняття «National Park» – «парк для нації». Ця традиція мала продовження протягом багатьох десятиліть. Так, у 1927 році Джон Рокфелер заснувал благодійну організацію для викупу земельзаради передачи їх під розширення національного природного парку «Гранд Тетон».
Ініціативу американців підтримали європейські художники і науковці і вже на початку ХХ століття нацпарки почали створювати Швейцарія, Австрія, Франція… До нашого часу в світі є щонайменше 8000 національних парків і вони є найбільш поширеною категорією природоохоронних територій в світі.
Першим національним парком України стала славнозвісна Асканія-Нова, яка стала державною природоохоронною територією 1 квітня 1919 року а відтак днями відсвяткувала своє сторіччя. На той час на українську National Park переклали, як «Народній заповідний парк» – «парк для народу». Згодом радянська влада перейменувала Асканію з національного парку на заповідник, не бажаючи підтримувати в Україні національну ідею. Після початку репресій української інтелігенції, справа створення національних парків була відкладена понад як на півстоліття. Більшість ініціаторів цієї справи були репресовані а національний парк, оголошений рішенням Митрополита Андрея Шептицького 1936 року, був чи не повністю вирубаний. Втім факт лишається фактом: національні парки України мають 100-річний досвід становлення.
Національні парки є настільки популярними в світі тому, що створюються не лише для охорони природи але й для організації відвідування людьми найбільш привабливих природних місцевостей. Туризм у нацпарках та їхня просвітницька роль роблять національні парки чи не найбільш успішною природоохоронною справою на планеті.
До цього часу їх оголошено 52 національні парки1, які розміщені в усіх регіонах України (окрім Дніпропетровщини, Кіровоградщини та Житомирщини). Загальна їх площа 1391637 га, що становить 34,2% від всього природно-заповідного фонду України. Площу всіх національних парків України можна співставити із площею Тернопільської області.
Нацпарки «Карпатський», «Синевир» та «Сколівські Бескиди» були оголошені ще за радянського часу. З 1992 року створення національних парків є виключною компетенцією Президента України. Тож решта НПП була оголошена вже за роки незалежності України. Не залежно від політичної приналежності, всі президенти України створювали або розширяли національні парки. Найбільшу їх кількість (31 з 52 наявних ) створив своїми указами президент Віктор Ющенко. Площа національних парків за президентами розподілена наступним чином:
Найбільший сплеск створення та розширення національних парків припав на 2009-2010 роки. Проте, Віктор Ющенко, у зв’язку з поразкою на чергових президентських виборах, не встиг підписати всі проекти указів. Більше того, створені в той час національні парки майже всі потребували розширення, а деякі укази містили помилки, що заважали роботі нових нацпарків. Проте справа застопорилась на ціле десятиліття. За цей час дійсно відбулась низка указів про створення або розширення НПП, проте всі вони були радше винятком ніж політикою держави. А Укази президента про резервування природних територій під заповідання або про підтримку заповідної справи як такої взагалі не виконувались.
Лише тепер, десятиліттям потому, 11 квітня 2019 року відбувся новий прорив в охороні природи на найвищому державному рівні. Президент Петро Порошенко підписав 11 указів про створення і розширення заповідних територій2. Підготовка цих указів була багатьма роками тяжкої праці фахівців Міністерства екології та природних ресурсів України, науковців, громадських організацій. Всі проекти указів пройшли до десятка погоджень – землекористувачів, лісгоспів, ОДА, Академії Наук, міністерств, Кабінету Міністрів України. На початку 2019 року була розпочата кампанія звернень до Петра Порошенка з проханням підписати на той час 9 проектів Указів. Звернення направили сотні громадських організацій та небайдужих громадян. Народні депутати проводили брифінги а ЗМІ розповідали про важливість непідписаних проектів Указів.
Проте Президент підписав укази, і не 9 а 11. Більше того, найближчими днями очікується підписання ще кількох указів, підготовка яких зайняла більше часу.
Отож, що саме підписав президент Петро Порошенко.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №131/2019 «Про створення Нобельського національного природного парку»3. В склад НПП «Нобельський» (25318,81 га) входить 8 озер. Створення національного парку дозволить залучити більшу кількість туристів в цей депресивний район, в перспективі це може бути аналог «Шацьких озер». Також в склад НПП входять великі площі водно-болотних угідь, збереження яких є важливими в рамках зобов’язань України по зменшенню глобальних змін клімату.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №130/2019 «Про створення національного природного парку «Бойківщина»4 оголошує НПП площею 12240 га на території Турківського району Львівської області у прикордонній смузі із Польщею, чим створюється важлива транскордонна природоохоронна територія із польською стороною.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №132/2019 «Про оголошення акваторії Азовського моря гідрологічним заказником загальнодержавного значення «Приморський»5. Заказник розміщений в акваторії Азовського моря, водно-болотного угіддя міжнародного значення «Коса Обитічна та Затока Обитічна» (13115 га), що мли статус заповідника з 1927 по 1930 рік6, після чого він був скасований а його дирекція репресована7.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №133/2019 «Про зміну меж території національного природного парку «Синевир»8. НПП «Синевир» – візитівка України, постійно відвідується українськими та іноземними туристами. Розширення меж парку на 377,8 га дозволить зберегти ліси навколо озера Синевир і зменшить невдоволення тих, хто «бачить страшні рубки по дорозі до Синевиру». Частина території, планованої під розширення – праліси, визнані ЮНЕСКО.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №134/2019 «Про зміну меж території національного природного парку «Зачарований край»9. Розширення меж НПП «Зачарований край» на 4350,4 га дозволить надати статус національного парку пралісам, які вже внесені в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це дозволить значно збільшити туристичний потік в Іршавський район, який зараз не має великої кількості туристів. Також зменшення обсягів вирубок лісів внаслідок розширення НПП дозволить зменшити інтенсивність паводків в Закарпатті, яке від них постійно страждає.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №135/2019 «Про зміну меж території Ужанського національного природного парку»10. На даний момент частина території Ужанського НПП лишається в подвійному підпорядкуванні – лісгоспу та адміністрації парку. Це призводить до конфліктних ситуацій. Зміна меж парку шляхом розширення його території на 6988 гектара за рахунок земель державного підприємства «Великоберезнянське лісове господарство» та 11382,1 га земель, що відповідно до Указу Президента України від 27.09.1999 № 1230 входять до складу Ужанського національного природного парку без вилучення у користувачів Розширення парку дозволить вирішити цю проблему і збільшить українську частину та якість управління в транскордонному Україно-Польсько-Словацькому біосферному резерваті «Східні Карпати». Частина ділянок, передбачених під розширення ідентифіковані як праліси.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №136/2019 «Про зміну меж території національного природного парку «Олешківські піски»11. Зміна меж парку передбачена шляхом розширення його території на 3650,7 гектара за рахунок земель державної власності на території Олешківського району Херсонської області. Збереження решти Олешківських пісків та лісів навколо їх, які лишились не включені до складу національного парку. Дозволить вирішити проблемні питання з захистом лісів на Херсонщині, які грають важливу роль для захисту від пилових бурь. Розширення території парку є першим вагомим результатом роботи Робочої групи з попередження негативного впливу військової діяльності на ПЗФ, створена в Мінприроди з ініціативи ЕПЛ. Так , ще два роки тому в НПП проводились несанкціоновані військові навчання12, проте діалог із військовими та обласною державною адміністрацією призвів до того, що незаконний полігон військові звільнили а НПП розширили в якості компенсації за завдані пошкодження13.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №137/2019 «Про зміну меж національного природного парку «Білобережжя Святослава»14 Зміна меж парку шляхом розширення його території на 2721,4 гектара дозволить зберегти унікальні ландшафти Кінбурнської коси і захистити їх від нелегальної забудови та зробити туризм організованим, який не буде шкодити природі і приносити дохід державі.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №138/2019 «Про внесення зміни до додатка № 1 до Указу Президента України від 13 листопада 2008 року № 1033»15. Виправлення технічної помилки в Указі 2008 року внаслідок невірної назви землекористувача. Дозволить оформити всі правостановлюючі документи адміністрації парку і не допустити забудови берегів Дністра на Одещині.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №140/2019 «Про створення національного природного парку «Кам’янська Січ»16. Створення парку на території Бериславського району Херсонської області загальною площею 12311,34 гектара дозволить зберегти природну та історико-культурну спадщину України – місце розташування однієї з Запорізьких Січей та навколишні ландшафти. Дасть поштовх до розвитку депресивного Бериславського району.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №139/2019 «Про території та об’єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення»17. Указ передбачає оголошення ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Базавлуцький прибережно-річковий комплекс» в Дніпропетровській області площею 3538,12 гектара, ботанічного заказника загальнодержавного значення «Жолоби» в Тернопільській області площею 60 гектарів. Збільшення площі ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Тарасів Обрій» у Черкаській області на 311 гектарів. Заказник «Тарасів Обрій» – територія по інший берег від Канівського заповідника і могили Шевченка. Сьогодні територія заказника замала і є загроза забудови решту історичного краєвиду. Тарасів обрій – це заказник, що повністю включає краєвид, про який писав Заповіт Тарас Шевченко. Україна колись постала завдяки любові Шевченка до цього краєвиду, він став свого роду гімном визвольного руху українців. «Заповіт» перекладений на 150 мов світу і є найвідомішим на планеті українським художнім твором18.
Між іншим, «Тарасів обрій» – це заказник, – єдиний, який знає кожен українець, адже краєвид цього заказника зображений на звороті 100-гривневої купюри. Тож, лише 2019 року, підписавши цей Указ, Президент України виконав заповіт великого Кобзаря, назавжди зберігши краєвид, понад яким бажав бути похованим Шевченко.
Збільшуючи межі природоохоронних територій, ми наближаємо Україну до стандартів ЄС, в межах якого природоохоронних територій більше ніж в Україні понад як в 3 рази! Переважна більшість територій, яким планується надати цими Указами природно-заповідний статус, вже визнані як цінні на всеєвропейському рівні в якості об’єктів Смарагдової мережі Європи.
Підписання цих Указів означає, що Україна займає перше місце серед країн ЄС та асоційованих держав по динаміці створення нових природоохоронних територій.
Створення кожного нового національного парку це інвестиція в розвиток регіону. Туди починають їздити туристи, з’являється можливість залучати іноземні грантові кошти, з’являються нові робочі місця тощо.