Представники команди ЕПЛ взяли участь у складі спільної делегації Мережі захисту національних інтересів “АНТС”, представників територіальних громад та фахівців, що працюють в царині реформи державної служби, судової реформи, реформи органів правопорядку, реформи аграрного сектору, безпекового блоку реформ в адвокаційній поїздці до Брюсселя. Метою поїздки було активізувати українське питання на політичних та експертних дискусійних майданчиках.
Делегація провела понад 10 ефективних зустрічей з представниками директоратів ЄК, Представництва України в Європейському Союзі, депутатами Європарламенту. Прямі комунікації дали можливість розповісти живі історії з деокупованих прифронтових територій України, поділитися проблемами тилових громад, представити фахове бачення прогресу реформ у більшості важливих євроінтеграційних напрямках. Західні партнери почули представників делегації і спільно в дискусіях шукали шляхи подолання викликів, які стоять перед Україною і які варто бодай частково подолати перед відкриттям переговорної рамки у червні 2024 року.
Одним з фокусів зустрічей було обговорення впливу воєнних дій на довкілля та відновлення країни на принципах сталого розвитку та Європейського зеленого курсу.
Зокрема, Олена Кравченко зазначила, що відновлення України вимагає не лише коштів. Кошти – це те, на що розраховує Україна як допомогу від іноземних партнерів і що в значній мірі отримає. Втім відбудова вимагатиме значних ресурсів – сировини для будівництва, зокрема піску, гравію, деревини тощо. І, якщо не забезпечити механізми прозорості та екологічної оцінки, то відновлення призведе до ще більшого знищення довкілля. Вже є приклади, коли лісники намагаються провести законопроєкт, за яким збільшать санітарні рубки, тобто рубки, якими під виглядом заходів оздоровлення будуть рубати значно більше деревини, ніж офіційно заплановано. Вже є факти боротьби за кар’єри в об’єктах Смарагдової мережі (аналог Натури 2000). А надровики та лісівники стали одними з основних впливових опонентів, які заблокували впровадження Оселищної та Пташиної директив.
Довкіллєвий блок реформ включає понад 200 директив і регламентів, розробка яких потребує і політичної волі, і роботи великого пулу фахівців. Це один з найбільших блоків з, на жаль, найменшим прогресом. Відтак, Україні від ЄС потрібно не лише кошти, а й допомога у встановленні прозорих механізмів, які б забезпечили участь фахівців громадського суспільства у досягненні прогресу в реформах, участі громадськості у прийнятті екологічно важливих рішеннях, контролі та оцінці впливу на різних етапах, щоби не знищити довкілля України за європейські кошти і не принести в ЄС низку серйозних проблем із станом довкілля, подолання яких коштуватиме набагато дорожче, ніж проведення довкіллєвих реформ.
Команда ЕПЛ щиро вдячна Мережі захисту національних інтересів «АНТС» за співпрацю і розуміння важливості кроссекторального підходу у підготовці до початку переговорної рамки про членство України в ЄС.