За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно від неналежного поводження з забруднювачами і небезпечними хімікатами помирає 1 260 українців.
Не зважаючи на обраний Україною проєвропейський курс, за вищенаведеним показником, наша держава знаходиться на рівні африканських країн (Замбія, Уганда, Нігерія, Камерун)1 та посідає 14 місце з 183 країн світу.
Україна, підписавши у 2014 році Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, зробила свій вибір, у тому числі і у сфері поводження з відходами. Перший пріоритет, який Європейський Союз застосовує у системі поводження з відходами – це запобігання утворенню відходів, на останньому місці – захоронення відходів на сміттєзвалищах.
Передусім, у Європі застосовуються такі економічні інструменти запобігання утворення відходів, як стимулювання безвідходних технологій, встановлення обов’язкової плати споживачами за певний предмет чи елемент пакування, наприклад, поліетиленовий пакет.
Будь-яка реформа починається зі зміни свідомості громадян, а українцям потрібно ще багато усвідомити про правильні методи поводження з відходами, щоб зменшити навантаження на довкілля. Поки на національному рівні в Україні розробляється Національний та регіональні плани управління відходами, поки розробляється законодавство у сфері поводження з відходами, кожен з нас може зробити свій внесок у збереження довкілля і здоров’я, правильно організувавши поводження з відходами у своїй квартирі, будинку, селі чи місті. Стан нашого довкілля залежить, передусім, від нас самих.
Ці кроки є досить прості, але тільки якщо вони стануть масовими, можна буде сподіватися на позитивний результат. Купуючи лимон чи яблуко, ми кладемо їх у різні поліетиленові пакети і не задумуємося при цьому, що викинувши ці пакети у смітник, вони опиняться на сміттєзвалищі і там розкладатимуться сотні років, горітять, виділяючи токсини або розносяться вітром навколо сміттєзвалища.
Також пластикові пакети чи пляшки викидаємо просто у річку чи ліс. І як наслідок – втрачаємо ті надбання, які нам подаровані природою – не маємо можливості плавати у чистому морі, річці, озері чи ставку, милуватися краєвидами, відпочивати у чистому лісі. А відмовитися від зайвого поліетиленового пакета чи пластикової пляшки не складно.
Відсутність роздільного збирання побутових відходів у населених пунктах, їхнього повторного використання, перероблення, компостування та екологічно безпечного захоронення на сміттєзвалищах призводить до того, що і стихійні, і організовані звалища відходів у нас ростуть, як у лісі гриби. Побутові, у тому числі ресурсоцінні, відходи захоронюються на сміттєзвалищах, а не повторно використовуються, переробляються чи компостуються.
Тож варто зменшувати кількість відходів, за можливості, якомога довше використовувати товари, належно поводитися з ними та викидати у організованих місцях. Важливо запроваджувати сортування відходів. Якщо скло, папір, пластик, метал ми сортуватимемо, а в подальшому вони перероблятимуться, то виготовлятиметься нова паперова, скляна, пластикова, металева продукція. Органічні відходи також слід окремо збирати та компостувати. Компост, звісно, можна використати, як добриво, зекономивши при цьому кошти.
Небезпечні відходи не можна викидати до загальних контейнерів, а нести до пунктів прийому таких відходів. Якщо ж пункти прийому небезпечних відходів не організовані, то необхідно подавати таку ініціативу органам місцевого самоврядування. Таким чином, в результаті сортування на сміттєзвалищах захоронюватимуться лише ті відходи, що не підлягатимуть переробці чи компостюванню.
З метою просвіти в рамках реалізації проекту «Українське громадянське суспільство за європейське поводження з відходами»2, що фінансується Європейською Комісією, ЕПЛ підготувала та транслюватиме ролик про концептуальні зміни в питаннях поводження з відходами3 на Першому українському інформаційному телеканалі «5 канал»4 у суботу 13:50, неділю 13:54, 14:52, 15:43, 16:50 (можливі зміни по часу +/- 10-15 хвилин), а з 3 липня – по буднях з 07:00 по 08:00, з 20:00 по 21:00.
Почни з себе! Правильне поводження з відходами –
це безпечне і здорове довкілля, економія коштів та природних ресурсів.
2 http://epl.org.ua/about–us–posts/ukrayinske–gromadyanske–suspilstvo–za–yevropejske–povodzhennya–z–vidhodamy/
3 Ролик про концептуальні зміни в питаннях поводження з відходами? https://www.youtube.com/watch?v=aefhOesuWmU&feature=youtu.be
4 https://www.5.ua/