На протязі останніх років ЕПЛ системно висвітлює проблему з рубками найцінніших старовікових дубових лісів в межах національного природного парку «Цуманська Пуща».
Зокрема, в січні 2018 року ЕПЛ за допомогти місцевих активістів з «Волинської фундації» виявили факти проведення незаконних рубок в заповідному урочищі «Цуманська Пуща» в межах національного парку. Нагадаємо, тоді погодження на проведення цих рубок надали всі, хто, в теорії, повинен навпаки думати за збереження лісу – Цуманський лісгосп, Волинське ОУЛМГ, Херсонлісозахист, Управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА та адміністрація Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща».
«Вибіркова санітарна рубка»? Берестянське лісництво ДП «Цуманське лісове господарство»
З цього приводу, окрім публікацій в ЗМІ, ЕПЛ була проведена прес-конференція та надіслані заяви про вчинення злочину до правоохоронних органів. Що ж помінялось за рік?
Слідство (поліція та прокуратура)
За зверненням ЕПЛ було розпочате кримінальне провадження №12018030000000090. В його рамках , згідно матеріалів реєстру судових рішень, були підтверджені викладені ЕПЛ факти і висунуті підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 246 КК України двом посадовим особам з керівництва Цуманського лісгоспу та начальнику Волинського ОУЛМГ. Проте, влітку 2018 року підозра начальнику Волинського ОУЛМГ була скасована. Наразі провадження в справі призупинене через хворобу одного з підозрюваних.
Державна екологічна інспекція
ДЕІ у Волинській області, у рамках розслідування кримінального провадження, була проведена позапланова перевірка. Яка повністю підтвердила викладені ЕПЛ факти порушень. З матеріали перевірки можна ознайомитись https://drive.google.com/open?id=1WmibIVSdcIh2hiOuPbp-9iwQyYsGZZrZ
Адміністрація Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща»
На жаль, керівництво парку продовжує дотриматись думки, що проведені рубки в заповідному урочищі «Цуманська Пуща» були необхідні і адміністрація парку правильно робила, що не заперечувала проти них. Всупереч наукових даним і сучасним підходам української та закордонної лісової науки, адміністрація парку вважає що необхідно вилучати сухостійні та пошкоджені дерева незалежно від їх породи, бо інакше «ліс всохне та пропаде».
Також, на засіданні НТР парку на початку 2018 року був погоджений проект лімітів ДП “Цуманське лісове господарство» на рубки в 2018 році в межах парку в обсязі більше чим 80 000 кубометрів деревини! При цьому, в переліку були і ділянки в межах заповідного урочища, і старовікові дубові ділянки.
А в грудні 2018 році на засіданні НТР був погоджений проект лімітів на 2019 рік обсягом в 24 000 кубометрів. Проте, згідно нього, вибіркові санітарні рубки планується проводити майже виключно по сосновим насадженням.
Також керівництво НПП парку не вчиняє дій для захисту від рубок тих старовікових дібров, які лишились за межами заповідного урочища «Цуманська Пуща». Зокрема, при проведенні зонування їх лишили у господарській зоні НПП. Також керівництво парку не заперечує проти проведення рубок головного користування по старовіковим дубовим ділянкам віком 150+ років , т.як вони не порушують вік стиглості.
А особливо цинічним виглядає збір коштів на посадку дубів та піар на їх висадці! Т.як по-перше, садять їх на місцях свіжих вирубок, а не наприклад на колишніх сільськогосподарських землях. По-друге, лісовідновлення після рубок повинен забезпечити лісокористувач – ДП «Цуманське лісове господарство». На нашу думку, адміністрація парка мала б думати в першу чергу про збереження старих лісів, а не про дублювання роботи лісгоспу.
Директор КНПП «Цуманська Пуща» Ігор Квач садить дерева на свіжій вирубці. Добре видно, що до рубки тут зростав старий дубовий ліс!
Волинська ОДА
При погодженні в 2018 року переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів по НПП «Цуманська Пуща», з ініціативи ОДА ,буде виключені старовікові дубові ділянки. Тобто обласна адміністрація вже зрозуміла необхідність збереження цих ділянок і необхідність збереження мертвої деревини в лісі.
Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів з викресленими старовіковими дубовими ділянками.
Мінприроди
З одного боку, Мінприроди при затверджені лімітів на рубки в 2018 році зменшило обсяг рубок в межа «Цуманської Пущі» до 4728 куб та викреслило всі ділянки, які входять в заповідне урочище «Цуманська Пуща». З іншого боку Мінприроди продовжує підтримати адміністрацію Цуманської Пущі і відповідно не бачить підстав вчиняти жодні дії до адміністрації парку. Незважаючи, що за її участі та бездіяльності були вирубані (тобто втрачені) одні з найцінніших природних ділянок в межах парку.
ДП «Цуманське лісове господарство»
Лісгосп відмовився від планування рубок в межах заповідного урочища, проте й надалі планує інтенсивно рубати в межах інших територій природно-заповідного фонду. Зокрема, влітку 2018 року лісгосп почав процедуру ОВД перед затвердженням нової розрахункової лісосіки. Проте, звіт був зроблений дуже неякісно і висновку ОВД лісгосп не отримав. З цих матеріалів стало відомо, що лісгосп планує щорічно в межах природно-заповідного фонду рубати порядку 100 гектар лісів суцільними рубками і заготовляти більше 24 000 метрів кубічної деревини! В тому числі, щорічно планується вирубувати 9.7 гектар дубових лісів віком більше 160 років!
FSC
Українські аудитори з компанії NEPCon, на жаль, традиційно стали на захист лісгоспу – а не вимог стандарту FSС. Зокрема, вони вважали що провини лісгоспу в рубках в заповідному урочищі «Цуманська Пуща» немає, т.як лісгосп не знав про зміну законодавства яким ці рубки були заборонені.
Проте, проведений в лютому 2019 року ресертифікаційний аудит ДП «Цуманське лісове господарство» за участі аудиторів компанії NEPCon з Білорусі та Литви, показав невідповідність практики ведення лісового господарства з боку цуманських лісників вимогам стандарту FSC і на даний момент цей сертифікат анульований.!
Інформація про виключення з дії сертифікату FSC Цуманського лісгоспу
А що з лісом?
Як можна зрозуміти з вищенаведеного, обсяг рубок в Цуманській Пущі все ж таки зменшився в порівнянні з минулими роками внаслідок активної дії громадськості. І якщо санітарними рубками старовікові діброви вже не рубають, то на початку цього року все таки були виписані лісорубні квитки на проведення рубок головного користування в межах національного парку. По даному факту проводиться перевірка контролюючими органами.
А майбутнє унікальних лісів Цуманської Пущі залежить тепер від Мінприроди, т.як саме воно затверджує нову розрахункову лісосіку по ДП «Цуманське лісове господарство». Сподіваємось, що чиновники міністерства розуміють важливість збереження унікальних старовікових лісів від рубок головного користування в межах природно-заповідного фонду!
За додатковою інформацією звертайтесь до :
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; petro.testov@gmail.com