23, 24 та 26 травня 2023 року відбулись тренінги на тему: “СЕО: інструмент сталого розвитку територіальних громад у післявоєнний період”, які проводились Міжнародною благодійною організацією “Екологія-Право-Людина” для активних представників територіальних громад.
Тренінг для представників територіальних громад з Чернігівської, Сумської, Полтавської, Харківської та Кіровоградської областей проводився – 23 травня 2023 року, а для представників Одеської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської області проводився – 24 травня 2023 року. Для представників територіальних громад Київської, Житомирської, Черкаської, Вінницької та Хмельницької областей проводився – 26 травня 2023 року.
Стратегічна екологічна оцінка часто недооцінюється місцевими радами та членами територіальної громади через нерозуміння мети такої процедури та їхньої ролі в цій процедурі, свої прав та обов’язків. У дійсності СЕО відіграє важливу роль як в процесі розробки генеральних планів та змін до них, детальних планів території, а також є важливою в розробці місцевих, регіональних та національних стратегій, планів та програм, оскільки допомагає уникати дорогих помилок та раціонально використовувати природні ресурси громади, попереджувати шкоду довкіллю та погіршення здоров’я жителів громади. СЕО також допомагає активніше залучати місцевих жителів до процесів планування на місцевому рівні, посилювати їхню відповідальність за майбутнє своєї громади, за стан здоров’я майбутніх поколінь та їх добробут.
Особливо актуальним питанням проведення СЕО є для представників територіальних громад, які зазнали особливих втрат та руйнувань під час воєнних дій, для забезпечення їх зеленої відбудови та відновлення. Саме через такі негативні зміни, зумовлені війною, органи місцевого самоврядування будуть потребувати оновлення містобудівної документації, планів та стратегій на місцевому рівні. В цих процесах важливо буде розуміти представникам таких місцевих органів важливість СЕО та необхідність захисту довкілля та раціонального використання природних ресурсів.
Під час тренінгів учасники разом з тренерами з’ясували такі питання: суть процедури СЕО містобудівної документації та СЕО стратегій, планів та програм, права та обов’язки всіх учасників процедури СЕО, вимоги до звіту про СЕО, роль звіту про СЕО в затвердженні документа державного планування, процедуру участі громадськості та доступ до інформації в процедурі СЕО, моніторинг наслідків виконання документа державного планування.
Також учасники були ознайомлені із новелами Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», які нещодавно вступили в силу, і які передбачають використання Єдиного реєстру СЕО в процедурах СЕО на всіх рівнях прийняття документів державного планування – від державного до місцевого. Саме запровадження такого реєстру вносить певні корективи в процедуру СЕО, робить такі процедури більш прозорими, доступними та зрозумілими, полегшує обмін документацією між замовниками СЕО та органами, з якими проводяться консультації.
Учасники тренінгів мали можливість почути точку зору представника Львівської ОВА, керівника відділу СЕО та ОВД Департаменту екології та природних ресурсів, який розповів про типові помилки органів місцевого самоврядування при проведенні СЕО містобудівної документації та досвід Департаменту в наданні коментарів в процесі здійснення СЕО.
Сподіваємось, що проведення цих тренінгів сприяло підвищенню обізнаності представників територіальних громад у процедурі СЕО, а також в подальшому полегшить прозорість та підвищить якість процесів післявоєнного відновлення територіальних громад, покращить співпрацю із місцевими жителями на майбутнє.
Незважаючи на певні труднощі із застосуванням процедури СЕО, через обізнаність про цю процедуру серед представників органів місцевого самоврядування та громадськості ми зможемо досягти покращення якості цієї процедури, якості прийнятих документів державного планування та досягнення нею своїх завдань та максимального захисту довкілля і здоров’я місцевого населення.