22 вересня 2015 року відбулося судове засідання Господарського суду міста Києва за позовом ЕПЛ про визнання недійсними державних актів на право постійного користування землею, виданих НАЕК “Енергоатом” для затоплення Олександрівським водосховищем Ташлицької ГАЕС.
Справа була повернута Вищим господарським судом України на новий розгляд після того, як рішення нижчих судів задовольняли позовні вимоги ЕПЛ. Вищий суд вказав на недостатню дослідженість доказів нижчими судами, в тому числі щодо права ЕПЛ звертатися із таким позовом та відсутність оцінки судами наслідків, які буде мати прийняте ними рішення.
Цікаво, що ЕПЛ ініціює судові засідання щодо незаконності виділення земель НАЕК “Енергоатом” з 2006 року, коли було прийнято Постанову Кабінету Міністрів України про надання атомникам земель природоохоронного призначення в постійне користування та було прийнято рішення Миколаївської обласної ради про зміну меж РЛП “Гранітно-степове побужжя” для виведення зі складу РЛП затоплюваних водосховищем земель. Після багаторічної судової тяганини та ходіння по колам судів різних інстанцій ми отримали рішення судів – і Верховного, і Вищого адміністративного, які підтверджують незаконність вказаного рішення уряду та обласної ради та скасовують їх. Здавалося, тепер залишилося вирішити технічне питання – скасувати державні акти на землю, які видані на основі незаконного та скасованого рішення уряду. Проте Вищий господарський суд, як виявилося, не довіряє висновкам своїх колег, і засумнівався в праві ЕПЛ подавати такий позов. Також він звинуватив своїх колеги із нищих судів в непроведенні оцінки наслідків, які можуть настати після визнання державних актів ДП НАЕК “Енергоатом” недійсними. Проте не уточнив, яких саме наслідків – екологічних, економічних чи соціальних?
Це дало підставу аж трьом представникам НАЕК “Енергоатом” довго і емоційно переконувати суд в своїх благих намірах щодо утримання (і намірів щодо підняття) Олександрівського водосховища, інформувати про колосальні кошти, потрачені державою на спорудження Ташлицької ГАЕС, та залякати суд відключенням взимку електроенергії в разі задоволення нашого позову.
Суддя попросила час на аналіз наших аргументів та пообіцяла винести рішення 1 жовтня 2015 року.