У 2017 році були внесені зміни до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», згідно з якими в заказниках заборонені всі види суцільних рубок.
Після цього в ряді областей, зокрема у Волинській були розроблені нові версії «Положень» про заказники, які відображали ці зміни.
Проте, проведене працівниками ЕПЛ разом з активістами «Волинської фундації» обстеження території зоологічного заказнику місцевого значення «Осівський» виявило факт проведення в 2018 році декількох суцільних рубок – зокрема в 17 виділі 25 кварталу та в 21 виділі 28 кварталу Осівського лісництва ДП «Турійське лісове господарство».
Свіжозрубаний старий вільхово-дубовий ліс в заказнику «Осівський»
Згідно з реєстром лісорубних квитків, в 17 виділі 25 кварталу була проведена суцільна рубка головного користування.
Інформація про рубку в 21 виділі 28 кварталу в реєстрі лісорубних квитків за 2018 та 2019 рік відсутня. Втім на ділянці наявні ділянкові стовпчики, які не лишають сумнівів щодо типу проведеної рубки:
Стовпчик на місці рубки в 21 виділі 28 кварталу Осівського лісництва ДП «Турійське лісове господарство»
Варто відмітити, що рубки в заказнику «Осівський» проводились не за ушкодженим короїдом сосновим штучним насадженням, а за природним вільховим та березово-сосново-дубовим лісом!
Проведений ЕПЛ аналіз реєстру лісорубних квитків виявив, що проведення незаконних рубок головного користування турійськими лісівниками є масовим явищем: лише у 2018 рік нами було виявлено більше 10 аналогічних ділянок. Також нами в лісі були помічені дві групи місцевих мешканців, які здійснювали незаконну лісозаготівлю на дрова сухостійних дерев, аргументуючи це «наявністю усного дозволу від лісничого».
План лісонасаджень Осівського лісництва ДП «Турійське лісове господарство», на якому чітко видно належність вирубаних ділянок до заказника.
На нашу думку це свідчить лише про одне – системне недотримання керівництвом та підприємствами Волинського ОУЛМГ вимог природоохоронного законодавства.
ЕПЛ готує відповідні звернення до правоохоронних органів та аудиторів компанії НЕПКон. Нагадаємо, що по факту виявлених ЕПЛ в 2018 році аналогічних незаконних рубок з боку ДП «Цуманське лісове господарство» були порушені кримінальні провадження, в рамках яких були висунуті підозри у вчиненні злочину двом посадовим особам Цуманського лісгоспу, а незаконні рубки були припинені.
За додатковою інформацією звертайтесь до :
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; petro.testov@gmail.com