Нова правозастосовча практика Великої палата ВС в екологічних справах визнає незаконним комерційне використання тварин, занесених до Червоної книги України (стаття 19 Закону України від 07 лютого 2002 року № 3055-III «Про Червону книгу України»).1
Ця позиція суду випливає із норм природоохоронного законодавства, які подаємо нижче.
Використання об’єктів Червоної книги не може бути прирівняне до будь-якого іншого використання диких тварин, в тому числі й шляхом проведення заходів із залученням тварин.
Відповідно до ст. 180 Цивільного кодексу України – тварини, занесені до Червоної книги України, можуть бути предметом цивільного обороту лише у випадках та порядку, встановлених законом.
Завданням законодавства про Червону книгу України є регулювання суспільних відносин у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, з метою попередження зникнення таких видів із природи, забезпечення збереження їх генофонду.
Відповідно до Закону України «Про тваринний світ» рідкісні та такі, що перебувають під загрозою зникнення в природних умовах на території України, види тварин підлягають особливій охороні і заносяться до Червоної книги України.
Порядок і вимоги щодо охорони, використання і відтворення рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тварин визначаються законом про Червону книгу України.
Стаття 45 Закону України «Про тваринний світ» визначає, що розведення в неволі рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тварин може дозволятися з метою їх збереження, охорони і відтворення насамперед, якщо цього неможливо досягнути в природних умовах, а також у науково-дослідних та інших цілях, які не мають наслідком скорочення чисельності цих тварин, а не з метою отримання прибутку.
Таким чином, діяльність, яка здіснюється ТзОВ «Аквадельф» щодо комерційного використання червонокнижних видів суперечить законодавству та є протиправною. Дельфін звичайний (білобочка) Delphinus delphis Linnaeus2 відповідно до Червоної книги України був занесений до ІІ видання ЧКУ (1994) включений до Червоного списку МСОП (категорія VU), ІІ додатку до Бернської конвенції, ІІ додатку до Боннської конвенції, ІІ додатку CITES і угоди ACCOBAMS. У книзі зазначено, щодо не можливості розмноження та розведення у спеціально створених умовах цих видів, оскільки у неволі такий не приживається, що дозволяє припустити, що всі дельфіни у дельфінарію вилучені із природи, а відсутність належного реєстру дельфінів і спрощений порядок оформлення ветеринарного паспорта дозволяє на будь-яку тварину оформити документи як народженні у неволі. Крім того, на один такий паспорт може бути кілька тварин за певний проміжок часу.
Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» у статті 64 визначає, що рідкісні і такі, що перебувають під загрозою зникнення, види тваринного і рослинного світу, які постійно або тимчасово перебувають (зростають) у природних умовах у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, підлягають особливій охороні і заносяться до Червоної книги України.
Охорона та відтворення об’єктів Червоної книги України забезпечуються органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами, які є суб’єктами використання тваринного і рослинного світу відповідно до закону.
Об’єкти Червоної книги України можуть бути об’єктами права державної, комунальної та приватної форми власності відповідно до закону.
Ведення Червоної книги України покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Червона книга України є офіційним державним документом, який містить перелік рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також узагальнені відомості про сучасний стан цих видів тваринного і рослинного світу та заходи щодо їх збереження і відтворення.
Червона книга України є основою для розроблення та реалізації програм (планів дій), спрямованих на охорону та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до неї.
З оглядну на вище наведене, Велика палата ВС зробила висновок, про те, що відповідно до статті 19 Закону України «Про Червону книгу України» спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України здійснюється у виняткових випадках лише у наукових і селекційних цілях, у тому числі для розмноження, розселення і розведення у штучно створених умовах, а також для відтворення популяцій за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі рішень Національної комісії з питань Червоної книги України, прийнятих відповідно до її повноважень. Спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України з метою отримання прибутку забороняється.
Таким чином, Велика палата ВС поставила крапку у дискусії чи дозволяється комерційне використання об’єктів Червоної книги України визначивши, що таке комерційне використання суперечить закону і повинно бути припиненим.
Сподіваємось що рішення Великої палати ВС покладе початок для припинення незаконної діяльності із об’єктами Червоної книги в межах України.
1 Повний текст рішення у справі № Справа № 910/8122/17 за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/78977479
2 http://redbook–ua.org/item/delphinus–delphis–linnaeus/