Як ми повідомляли, Житомирська обласна рада виставила на гірничий аукціон територію Поліського природного заповідника1. У кінці 2017 року Житомирська обласна рада ухвалила рішення № 864 від 02.11.2017 та № 866 від 02.11.2017.
Екологи ЕПЛ проаналізували ризики можливого видобутку корисних копалин у Пержанському родовищі та виявили, що вся територія родовища2 потрапляє до меж Поліського природного заповідника, а також частково – заказника «Микитче» та Регіонального ландшафтного парку «Словечанський кряж». Саме з цієї причини розробка родовища не велася до цього часу. Також в минулому зазначена територія потрапила до зони розміщення радіаційного сліду від вибуху на ЧАЕС. Неможливість господарського використання території внаслідок радіаційного забруднення дозволила добитися створення тут однієї природоохоронної території з найвищим ступенем заповідності –природного заповідника.
На запит ЕПЛ Житомирська обласна рада підтвердила у своєму листі від 06.02.2018 року № 03-04-10/9, що контур запасів берилію Пержанського родовища збігається з територією Поліського природного заповідника та його охоронною зоною на глибині від 60,0 до 400,0 метрів і глибше. На думку депутатів обласної ради, видобуток корисних копалин шахтним способом під територією заповідника не є порушенням законодавства. Разом із тим, враховуючи що всі території навколо родовища є або землями природно-заповідного фонду, або землями водного фонду, або територією населених пунктів – влаштувати тут будівництво шахт, складування відпрацьованої породи і скид шахтних вод неможливо без шкоди для заповідних територій і населення. Крім того, видобуток корисних копалин в межах природних заповідників прямо заборонений законодавством.
ЕПЛ висловлює готовність надавати керівництву заповідника юридичну допомогу в разі негативного розвитку цієї ситуації.
Контакти:
Василюк Олексій
Еколог ЕПЛ
1 http://epl.org.ua/announces/zhytomyrska-oblrada-vystavyla-zapovidnyk-na-girnychyj-auktsion/