Шановні народні депутати, пане Міністре!
Рік тому 21.07.2020 в першому читанні було прийнято законопроєкт 2207-1д «Про управління відходами» і вже рік проєкт не подається до другого читання.
Україна сьогодні накопичила більше близько 16 мільярдів тонн відходів, більшість з яких лежать просто неба. Кожен рік утворюється більше 400 мільйонів тонн відходів, при цьому переробляється менше 6 %. Решта знаходиться на полігонах, більшість яких давно переповнена. За 10 років в нашій державі тверді побутові відходи, з розрахунку на одну людину, зросли майже на 50% і складають у середньому 300-400 кг на рік. Доки Україна тоне у мільярдах тон сміття й промислових відходів, ризикуючи мати техногенні аварії, Європа широко використовує такі відходи у найрізноманітніших сферах виробництва, створюючи цілу галузь управління відходами та сотні робочих місць.
Пересічні громадяни, викидаючи сміття за межі двору, на жаль, не розуміють, що цим вони не захистять себе від негативних наслідків. Адже сміття розкладається, випаровуючись забруднює атмосферне повітря, просочуючись крізь ґрунт, попадає в ґрунтові води.
Тому надважливою сьогодні є реформа управління відходами, і саме вона має бути номер один на порядку денному країни. Жоден європейський стратегічний документ не оминає цю проблему – Європейський зелений курс, План дій з циркулярної економіки, План дій щодо нульового забруднення тощо.
На той час, коли європейське законодавство розвивається та прийнято вже більше шести директив ЄС, Україна досі не апроксимувала ще базові речі, які європейські країни розпочали впроваджувати у 1998 році, тобто, 23 роки тому.
Проєкт Закону України «Про управління відходами» 2207-1д підтримано у першому читанні 264 голосами народних депутатів. Законопроєкт включає ряд важливих аспектів, на кшталт, затвердження ієрархії поводження з відходами, яка базується на запобіганні утворенню відходів; імплементації інструменту розширеної відповідальності виробника; про здійснення обліку відходів та операцій з управління відходами тощо. Цей законопроєкт був підтриманий експертним середовищем, представниками екоспільнот, Асоціацією міст України, Асоціацією ОТГ, європейськими експертами та відповідальним бізнесом.
Сьогодні у річницю прийняття законопроєкту у першому читанні у всіх на вустах одне питання: «Де проєкт закону 2207-1 д? Чи буде дано старт реформі управління відходами?»
Сподіваємося на Вашу підтримку!
Заяву підтримали:
- МБО “Екологія – Право – Людина” (ЕПЛ)
- Громадська спілка “Український Альянс Нуль Відходів”
- Громадська організація “СОРТСМАРТ”
- Громадська організація “Зелена Коробка”
- Громадська організація “Екоґвалт”
- Громадська організація “Зелена Генерація”