До ЕЛП звернувся зі скаргою Зашківський сільський голова Чекайло Оксана Володимирівна з приводу неправомірного здійснення спеціального водокористування ЛМКП «Львівводоканал» у селі Зарудці Жовківського району Львівської області, яке знаходиться у підпорядкуванні Зашківської сільської ради. Вода, яку ЛМКП «Львівводоканал» надає місцевим жителям, дуже часто є забрудненою та не відповідає всім нормативам якості. ЕПЛ звернулася до Державної екологічної інспекції у Львівській області (надалі – Держекоінспекція) зі скаргою щодо порушення вимог природоохоронного законодавства ЛМКП «Львівводоканал» при здійсненні водокористування. Втім, працівників Держекоінспекції до проведення позапланової перевірки ЛМКП «Львівводоканал» недопущено. У поясненнях посадових осіб ЛМКП «Львівводоканал» зазначено, що причиною недопуску до проведення перевірки є звернення ЛМКП «Львівводоканал» до Львівського окружного адміністративного суду з позовом «про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання до вчинення дій щодо продовження терміну дії дозволу на спецводокористування № Укр – 525 – 11/ Льв до Державного управління ОНПС у Львівській області».
З метою з’ясування обставин справи, ЕПЛ звернулася із запитом до Державного управління ОНПС у Львівській області (надалі – Держуправління ОНПС), яке повідомило, що 17. 12. 2012 року до Держуправління ОНПС надійшли матеріали клопотання щодо продовження терміну дії дозволу на спецводокористування. Однак, Держуправління в цей період призупинило розгляд клопотань щодо видачі, продовження дозволів на спецводокористування у зв’язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 991 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Відповідно до даної постанови, до Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 321, внесені такі зміни: «дозвіл на спеціальне водокористування видається: загальнодержавного значення – Мінприроди, а на території Автономної Республіки Крим – органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів (надалі – органи з питань екології та природних ресурсів); місцевого значення – Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням з органами з питань екології та природних ресурсів».
Окрім Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, порядок видачі таких дозволів регламентований Водним кодексом України. Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України, дозвіл на спеціальне водокористування видається:
- Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями – у разі використання води водних об’єктів загальнодержавного значення;
- органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями – у разі використання води водних об’єктів місцевого значення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Водного кодексу України, до водних об’єктів загальнодержавного значення належать підземні води, які є джерелом централізованого водопостачання. Тобто, ЛМКП «Львівводоканал» здійснює забір вод загальнодержавного значення.
Звернувшись із запитом до Мінприроди, ЕПЛ отримала відповідь, що «відповідно до Положення про Міністерство екології та природних ресурсів, затвердженого Указом Президента України № 452/2011 від 13 квітня 2011 року, видача дозволів на спеціальне водокористування не належить до повноважень Міністерства».
03.01.2013 р. набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 1203 від 19.11.2012 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321». Відповідно до зазначеної постанови, видача дозволів на спеціальне водокористування у разі використання води водних об’єктів загальнодержавного значення до 17 травня 2013 року (включно), здійснюється територіальними органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища. З 18 травня 2013 року дозволи на спеціальне водокористування у разі використання води водних об’єктів загальнодержавного значення будуть видаватися Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями.
Але з жовтня – часу «забрання» повноважень і до січня – часу вступу в дію нової постанови – процедура видачі дозволів була призупинена. На практиці виникла неоднозначна ситуація. Спецводокористування здійснювалося, але нового дозволу чи продовження старого не можна було отримати. Фактично підприємства незаконно здійснювали спецводокористування, але реально зробити нічого не могли. Тобто, на даному прикладі, можемо побачити реальні результати проведення адміністративної реформи.