У своїх спробах захопити Авдіївку бойовики не зупиняються навіть перед загрозою викликати масштабну екологічну катастрофу в прилеглому Донецьку, спроможну призвести до смертей його жителів, випливає зі звіту Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні (СММ).
Спостерігачі фіксують побачені ними результати обстрілів Авдіївського коксохімічного заводу і отриману інформацію про один із наслідків – витік аміаку.
“[23 травня] о 18.50 СММ чула чотири вибухи і згодом бачила полум’я, яке здіймалося над місцем розташування коксохімічного заводу в Авдіївці (контролюється урядом, за 13 км на північний захід від Донецька)”, повідомляється у звіті.
У документі повідомляється, що свої спостереження СММ вела з району, де розташовані залізничний вокзал Донецька та офіс Спільного центру контролю та координації (СЦКК), де моніторинг ситуації ведуть представники збройних сил України, Росії та члени “ДНР”.
Авдіївка – невелике промислове місто, що фактично є передмістям Донецька. У 2011 році тут налічувалося 35 тисяч жителів.
“За повідомленням українського представника СЦКК в Авдіївці, – продовжують автори документа, – в районі заводу сталося 45 влучень артилерійських і мінометних снарядів, викликавши поранення одного цивільної особи і пожежу на заводі, а також призвівши до витоку аміаку”.
Нагадаємо, аміак є токсичною речовиною, і його витік здатен спричинити смертельні отруєння людей. Експерти свідчать, що витік аміаку на коксохімічному підприємстві практично неминучий, якщо його залишити без енергопостачання.
“Знеструмлення будь-якого коксохіму на дві години призведе до неминучих викидів коксового газу. Як буде рухатися хмара, навіть годі передбачити…” – коментував одну з подібних аварій на Донбасі Ігор Маслов – член правління компанії ДТЕК Ріната Ахметова, який є співвласником Авдіївського коксохімічного заводу.
В результаті обстрілу коксохімзаводу в Авдіївці, початого бойовиками 23 травня, склалася саме така вкрай загрозлива ситуація, оскільки, як повідомлялося в прес-релізі компанії “Метінвест”, снарядами було перебито всі чотири високовольтні лінії, що живлять підприємство.
За словами вже згаданого Ігоря Маслова, що коментував аварії подібного роду, “яку площу ця [токсична хмара] накриє [у разі якщо енергопостачання швидко не буде відновлено] – залежатиме від погоди, інтенсивності роботи [з ліквідації наслідків]».
Щоб уникнути таких наслідків, роботу Авдіївського коксохімічного заводу було терміново зупинено, а виробництво коксу – припинено. Однак швидко ліквідувати наслідки обстрілу не вдалося, як це випливає зі звіту спостерігачів ОБСЄ. У документі наголошується, що і наступного дня, 24 травня, в Авдіївці та її околицях були чути вибухи і що “СММ бачила, що пожежа на хімічному заводі в Авдіївці все ще вирує”.
Авдіївський КХЗ – найбільше в Європі коксохімічне підприємство. Раніше повідомлялося, що його зупинка вигідна бойовикам, зокрема тим, що здатна викликати масове соціальне невдоволення серед значної кількості жителів Маріуполя, які є працівниками металургійної галузі в цьому місті, залежної від поставок коксу з Авдіївки. За словами прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, припинення роботи Авдіївського коксохімзаводу може спричинити зупинку тутешнього металургійного виробництва і, як наслідок, “соціальний бунт” у контрольованому українською владою Маріуполі. А саме цього, підкреслював український прем’єр, і домагаються в Кремлі. “Вони навмисне бомблять Авдіївку, щоб коксохім розбити, щоб маріупольські заводи закрилися, щоб у Маріуполі був соціальний бунт: 30 тисяч людей залишилися без роботи, а ми як країна залишилися без податків і без валюти”, – попереджав Яценюк ще 27 лютого.
Охоплені бажанням захопити розташовану поблизу Донецького аеропорту Авдіївку, завдати шкоди українській економіці і не зупиняючись перед загрозою викликати екологічну катастрофу в Донецьку, бойовики інтенсивно обстрілюють це невелике місто засобами важкої артилерії ще з липня 2014 року.
На тепер підприємство має серйозні руйнування в коксовому і вуглепідготовчому цехах.