3 квітня відбулось засідання робочої групи щодо координації діяльності під час військових навчань та інших дій підрозділів Міністерства оборони України на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. До складу робочої групи входять працівники Департаменту заповідної справи Мінприроди України, працівники Міністерства оборони України, експерти НАН України та громадських організацій. Центральною темою обговорення стала інформація про намір Збройних Сил України вкотре провести випробовування нових озброєнь на території Чорноморського біосферного заповідника. Першими забили на сполох працівники заповідника, які днями оприлюднили своє відкрите звернення про неприпустимість навчань1.
Під час наради представники Міністерства оборони України підтвердили, що на території заповідника заплановані випробовування нового вітчизняного ракетного комплексу. На інформацію про те, що територія заповідної зони знаходиться в постійному користуванні адміністрації заповідника і не має відношення до земель Міністерства оборони України, про те, що навчання будуть порушенням законодавства та нанесуть збитки особливо цінним землям, представники Міноборони відповіли що не компетентні щось сказати.
Окремим питанням обговорення став підписаний днями Указ Президента2, що затверджує заходи в рамках Річної національної програми під егідою Комісії Україна-НАТО на 2018 рік. Директор Інституту ботаніки НАН України С. Мосякін наголосив на досвіді країн НАТО, для яких створення національних парків в межах військових полігонів є загальноприйнятою практикою. Пріоритетом програми на 2018 рік є створення природоохоронних територій на землях Міноборони (а не навпаки – плюндрування наявних заповідних територій).
На це питання, представники Міноборони також здивовано знизали плечима, зізнавшись, що не мають уявлення про потребу створювати національні парки на землях Міноборони.
Таким чином всі особи, які були делеговані Міністерством оборони на засідання робочої групи, – не лише не компетентні приймати рішення в питаннях, що обговорювались, але й не поінформовані про зміст питань порядку денного. Таким чином, своїми діями Міноборони саботує вирішення питань щодо зупинення негативного впливу військової діяльності на довкілля.
По цій причині ЕПЛ звернулось до керівництва НАТО з проханням озвучити офіційну позицію про причетність НАТО до проведення військових навчань у Чорноморському заповіднику та відповідність їх стандартам НАТО.
ДОВІДКА.
На місці, де планується проведення випробовувань знаходиться заповідна зона Чорноморського біосферного заповідника (починаючи з 1927 року), територія з найбільш суворим охоронним режимом, який існує в природоохоронному законодавстві України. У 1984 саме цей заповідник першим з усіх в СРСР був взятий під охорону ЮНЕСКО. Заїзди військової техніки та вибухи крупнокаліберних ракет на ці території неприпустимі. Охоронний режим заповідної зони виключає навіть причалювати до її берегів та знаходитись фізичним особам (крім працівників заповідника).
Крім того, вся територія Тендрівської затоки, що оточує косу, входить до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення та Смарагдової мережі Європи. Саме сюди на зимівлю прилітають сотні тисяч водоплавних птахів з північної Європи. Зокрема, Тендрівська затока є місцем зимівлі двох глобально уразливих видів – черні білоокої (Aythya nyroca) та казарки червоноволої (Rufibrenta ruficollis). Названі види є глобально вразливими та охороняються на міжнародному рівні. Загальна чисельність популяції всіх птахів на зимівлі становить 450-700 тис. особин, що належать до 45 видів.
.