ЕПЛ рік тому писала про сумнівні оборудки новообраної голови громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України Світлани Берзіної https://life.pravda.com.ua/columns/2016/12/13/221448/
Зокрема, вона сама у якості фізичної особи підприємця та очолювана нею громадська організація «Жива Планета» неодноразово вигравали тендери від Державної екологічної академії післядипломної освіти (ДЕА) на проведення різних досліджень сумнівної доцільності та якості. На жаль, аналогічна ситуація повторилась і в цьому році.
У листопаді 2017 року була проведена низка тендерів, присвячених навчанню працівників природоохоронних органів у ДЕА.
Зокрема, 15 листопада було проведено тендер вартістю 2 322 000 гривень на «Розроблення та видання поліграфічної продукції з екологічної тематики для підвищення кваліфікації працівників природоохоронних органів та комплексної екологічної підготовки державних службовців центральних та місцевих органів влади, посадових осіб органів місцевого самоврядування, представників територіальних громад та громадських інспекторів з охорони навколишнього середовища» , а 9 листопада – тендер вартістю 1 899 800 гривень на «Розроблення інформаційної системи (веб-порталу) з питань екологічної освіти, підвищення кваліфікації та обміну досвідом роботи працівників природоохоронних органів».
Обидва тендери виграв ГС “Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування”. Про яку-небудь активну громадську діяльність цього «інституту» ЕПЛ не відомо, у нього немає навіть власного сайту.
А от засновниками цієї «громадської» організації є три інші організації: ГО «Жива Планета – Стале Майбутнє», ВГО «Жива Планета» та ВГО «Чиста Хвиля».
Виписка з сайту Мін’юсту про засновників ГС «Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування»
Керівником перших двох, згідно із сайтом Мін’юсту, є Світлана Берзіна, а «Чистою Хвилею» керує колишній голова громадської ради при Міністерстві екології часів Януковича Валентин Савицький, у якого, нагадуємо, Берзіна була першим заступником.
Та й конкурс «До чистих джерел», який завжди проводила за кошти Мінприроди Світлана Берзіна та «Жива Планета» цього року буде проводити той же самий «інститут». Тому можна впевнено казати, що ГС «Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування» – це просто «прокладка», а реальним переможцем всіх цих тендерів є Світлана Берзіна з партнерами.
Також у ЕПЛ є обґрунтовані підстави вважати, що в обох цих тендерах була наявна корупційна складова.
Зокрема, у тендері на «Розроблення інформаційної системи (веб-порталу) з питань екологічної освіти, підвищення кваліфікації та обміну досвідом роботи працівників природоохоронних органів» були відхилені майже в 10 разів дешевші пропозиції двох інших учасників.
Скріншот із системи Прозорро
Формальними причинами відхилення заявок конкурентів, згідно із відповідним протоколом, були «відсутність діяльності в сфері екологічної освіти» та «відсутній досвід наповнення веб-порталу матеріалами зі сталого розвитку».
Фрагмент із протоколу розгляду тендерних пропозицій
При цьому, аналіз кошторису договору, заключеного між ДЕА та ГС “Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування” показує, що левова частка суми (1 237 000 гривень) буде витрачена на розробку «технічної» складової порталу, яка є цілком стандартною для будь-якого порталу і не вимагає спеціальних екологічних знань. І лише 662 800 гривень буде витрачено на «створення матеріалів з питань охорони довкілля».
Скріншот договору між ДЕА та ГС “Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування”
Тому можна констатувати, що, по-перше, на «технічну» складову порталу було витрачено на 1 000 000 гривень (в 6 разів!) більше, чим це пропонували конкуренти, а по-друге, в тендері було спеціально поєднано розробку «технічної» частини порталу та створення навчальних матеріалів з питань охорони довкілля, аби відхили пропозиції «неправильних» учасників.
Не менше запитань викликає другий тендер, на «розроблення та видання поліграфічної продукції з екологічної тематики для підвищення кваліфікації працівників природоохоронних органів та комплексної екологічної підготовки державних службовців центральних та місцевих органів влади, посадових осіб органів місцевого самоврядування, представників територіальних громад та громадських інспекторів з охорони навколишнього середовища».
По-перше, зараз в Україні триває реформа природоохоронного контролю. Уряд планує ліквідувати Державну екологічну інспекцію, створити інститут природоохоронних шерифів, розширити повноваження органів місцевого самоврядування та територіальних громад у сфері контролю за дотриманням природоохоронного законодавства тощо. Тому розроблення та видання поліграфічної продукції без врахування цих факторів є безглуздим та недоцільним.
По-друге, згідно із договором між ДЕА та ГС “Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування” від 05.12.2017 року лише протягом 8 днів виконавець повинен розробити 7 книжок обсягом 120-180 сторінок, присвяченим різноманітним аспектам охорони природи. Зрозуміло, що зробити це протягом цього терміну нереально, і, напевно, у ДЕС та ГС “Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування” була вже попередня домовленість щодо виконання цих робіт.
Фрагменти договору між ДЕА та ГС “Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування”
По-третє, середня вартість друку однієї книги вийде в районі 342 гривень. А вартість повного комплекту з 7 підручників буде коштувати більше 2000 гривень! Виникає сумнів у доцільності витрачення таких великих коштів на паперові видання, в умовах широкого поширення електронних носіїв інформації.
І взагалі, згідно із сайтом ДЕА в її складі є 3 навчально-наукові інститути, 7 навчальних центрів, комплексна науково-навчальна лабораторія. У штаті – доктори та кандидати наук. Невже вони не можуть самостійно розробити підручники та інші еколого-освітні матеріали, і треба обов”язково наймати майже за 2 мільйони гривень сторонню організацію?
Варто зауважити, що ДЕА – це не якась приватна фірма, а державна установа в системі Міністерства екології та природних ресурсів України, і, відповідно, фінансується з державного бюджету України. Зокрема розроблення навчальних матеріалів було профінансовано згідно з Паспортом бюджетної програми 2401500 «Здійснення заходів щодо реалізації пріоритетів розвитку сфери охорони навколишнього природного середовища», а решта заходів ДЕА фінансуються за іншими бюджетними програмами з кодами 2401040 та 2401090, з паспортами яких можна ознайомитися на сайті Мінприроди.
Отже, бюджетні кошти повинні витрачатися раціонально. Особливо в умовах, коли природоохоронна галузь України постійно недофінансовується, працівники національних парків та екологічної інспекції отримують мізерні заробітні плати, а самі ці установи інколи не можуть закупити навіть найнеобхідніше.
А можливо варто поставити питання ширше. А навіщо взагалі нам, платникам податків, Державна екологічна академія? Які її практичні результати в сфері охорони довкілля чи підвищення рівня екологічної освіти? Чи може це просто «годівниця» для чиновників та наближених до них «активістів»? До речі, ДЕА вже 14 років, аж з 2003 року, очолює Олександр Бондар. Можливо, варто провести відкритий конкурс і вибрати на цю посаду іншого фахівця, не заплямованого в сумнівних оборудках?
ЕПЛ підготувала звернення в Мінприроди з проханням відмінити вищеописані договори, до ДЕА з проханням пояснити навіщо вони витрачають таким чином бюджетні кошти, а до Національної поліції з проханням ініціювати кримінальне провадження щодо керівництва ДЕА.
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Тєстов Петро, еколог ЕПЛ
e-mail: office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82