Порятунок тварин з вулиці ніколи не був легкою справою, жорстокість до них та ставлення як до непотрібних речей, на жаль, є в усіх країнах світу. Не виключенням є й Україна, де склалася вкрай важка ситуація з притулками для тварин, яких майже немає. Крім того, вони стикаються з постійними проблемами з фінансуванням, а також не можуть прийняти до себе велику кількість тварин.
У нашій країні культура поводження з домашніми тваринами, контроль за безпритульними та відповідальність за їхнє життя знаходяться на низькому рівні. Підтвердженням цього є те, що на вулицях живуть тисячі безпритульних собак та котів. Безліч людей намагаються їх врятувати та допомогти самотужки.
Й вони не самі. На всіх континентах є люди, які присвячують своє життя тваринам, та роблять все можливе для їхнього кращого життя. Однією з таких людей є Тія Торес, засновниця одного з найбільших приватних притулків для собак у США. Можливо її історія стане важливою для вас.
Коротко з історії. Центр Villalobos (VRC) розпочав свою роботу в 90-х роках в Каліфорнії. Його засновниця Тія Торрес працювала контактним тренером собак для служби тваринництва в Лос-Анджелесі протягом 11 років. З 2006 року Центр почав приймати на роботу умовно звільнених в’язнів. У 2011 році через економічні причини та значні зміни у державних законах, що зробили практично неможливим функціонування як неприбуткової організації Центр переїхав до Луїзіани. Зараз Центр розташовується в Новому Орлеані. Головним завданням центру довгий час був порятунок пітбультер’єрів, однак через величезну потребу допомагати іншим собакам, Центр став займатися порятунком й інших порід.
Villalobos Rescue Center приймає приблизно 60 собак щомісяця. Вдається прилаштувати 30-40 собак на місяць. На сайті Центру є сторінка з собаками яких вдалося прилаштувати http://www.vrcpitbull.com/about/our-alumni/. VRC займається прилаштуванням своїх собак на території всіх штатів США. Однак останні декілька років приймає собак лише з Луізіани, так як немає можливості прийняти більше й просить людей не привозити собак з інших штатів та поважати це обмеження, яке довелося встановити. Центр отримує приблизно 100 запитів на день щоб прийняти до нього собаку, але інколи це є фізично та фінансово неможливим й Центр рекомендує інші притулки, куди можна звернутися. Також в Центрі є собаки, яких, на жаль, не забирають через важкі захворювання, а в деяких випадках серйозний емоційний стрес. Тому вони постійно живуть в Villalobos.
Щорічний ветеринарний рахунок Центру складає майже півмільйона доларів.
Вартість кожного дня роботи варіюється, але вона становить у середньому 10 000 доларів. Це 70 тисяч доларів на тиждень, 280 тисяч доларів на місяць, приблизно 4 мільйони доларів на рік. Центр не отримує фінансування від держави та живе виключно за рахунок донорів та пожертв.
Центру допомагають волонтери, їхня робота виключно фізична та повністю присвячена собакам. Головним чином це – вигулювання собак три рази на день о 8:00, 14:30, 19:00 за будь-якої погоди. Також кожен може стати спонсором собаки та перераховувати кошти на її утримання. На веб-сайті Центру є перелік необхідних речей, які завжди потрібні для утримання собак.
З жовтня 2009 року про Villalobos знімають телевізійну передачу “Pit Bulls & Parolees” на каналі Animal Planet. Основне завдання показати історії порятунку собак, а також команду Тіа, до якої входять її діти, волонтери та умовно звільнені в’язні. З появою телепередачі зросла кількість прилаштованих собак, але й більше собак стали привозити до притулку. Також Центру стало фінансово легше утримувати своїх собак. Відкрився спеціальний магазин, де можна придбати товари для собак та сувенірну продукцію. Телепередачу можна й сьогодні подивитися, одна з історій порятунку https://www.youtube.com/watch?v=LdHUPSXk8Tw&frags=pl%2Cwn .
Щоб забрати тварину з притулку потрібно пройти попередню співбесіду, адже співробітники Центру мають бути впевнені, що передають собак в надійні руки. Собак доставляють до нового дому особисто співробітники Центру, вони також перевіряють територію, оглядають двір та будинок. За тварину потрібно сплатити внесок 200 доларів. Собака проходить ветеринарний догляд, отримує всі необхідні вакцини, її каструють, а також вживлюють під шкіру мікрочіп. Більше інформації можна отримати на сайті Центру http://www.vrcpitbull.com.
Схожі на цей, але набагато менші такі приватні притулки є й в Україні. І вони намагаються гуманно врегулювати кількість безпритульних тварин та прилаштувати їх, оскільки цього не робить держава.
Проте, створення притулків, це, у багатьох випадках, боротьба із наслідками, і навіть величезна їхня кількість не дозволить вирішити усі проблеми у сфері поводження з безпритульними тваринами. Про те, які інші важливі заходи необхідно вжити у цій сфері та які дії повинні вживати як держава, так і кожен з нас, – читайте у аналітичному дослідженні ЕПЛ тут.
Катерина Полянська, еколог МБО “Екологія-Право-Людина”
Email: office@epl.org.ua; kateryna.polyanska@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82