Члени команди МБО “Екологія-Право-Людина” протягом 19-23 квітня беруть участь в “Climate BarCamp”.
Захід фокусується на обговоренні і розробці кліматичних рішень на муніципальному рівні, на створенні ефективного екологічного руху, а також на те, що може зробити міжнародний рух для відновлення України екологічним шляхом.
Тема першого блоку – «Підтримка енергоефективності серед населення: плюси і інструменти реалізації». Доповіла про це Наталя Холодова, координатор проєктів в НГО “Екоклуб”. Вона відзначила, що вживаючи заходів щодо зниження споживання енергії та сприяючи виробленню енергії на місцях, можна зберегти гроші, які громада витрачає на викопне паливо, всередині громади. Ці гроші можна використати, щоб допомогти громаді стати кращими.
Наталія Холодова наголосила, що щороку значні кошти громади спрямовуються на купівлю викопного палива. Більшість грошей, які громада витрачає на викопне паливо, йде не на допомогу громаді, а в великі корпорації.
На цій сесії учасники розглянули способи, за допомогою яких громади можуть підтримати реалізацію заходів щодо підвищення енергоефективності для свого населення, дізналися про досвід НГО “Екоклуб” в Україні та про те, як вони разом із муніципалітетом створили механізм, який допомагає людям економити енергію.
Другий блок був присвячений “Кампанії за дієвий кліматичний закон – чи стане Словаччина “регіональним першопрохідцем”? Про яку розповіли Дана Марекова, яка має 25-річний досвід участі у різних акціях громадянського суспільства у Словаччині та за кордоном, співпрацюючи як з локальними рухами, так і з міжнародними мережами і Мартина Пауликова.
Озвучили, що словацьким політичним лідерам потрібен “пряник і батіг”, щоб нарешті серйозно поставитися до кліматичної кризи. Кошти ЄС мають стати “пряником”, а національний кліматичний закон, як вони сподіваються, стане “батогом”. У Словаччині є новий проект першого кліматичного закону, і він досить непоганий. Окреслили, які основні елементи кліматичного закону будуть спрямовуватись на декарбонізацію та трансформацію суспільства, а також про те, чи зможе громадянське суспільство відстояти сильний кліматичний закон попри все: майбутні національні вибори, непідготовлені міністерства, опозицію промисловості, зростання цін і популізм?
Темою третього блоку було про те, “Чи потрібно змінювати мислення людей чи систему?” Озвучив це Мартін Гитьга – екологічний активіст з 16 років, коли його вперше заарештували на екологічному протесті. Останні 12 років він також є частиною команди “NESEHNUTI”, що працює над підтримкою ініціатив та активістів у Східній Європі та на Південному Кавказі.
Зазначив, що “ви швидше перегорите чи помрете, ніж зміните мислення людей”. Пояснив, чому він вважає, що неефективно просвітлювати людей, не виступаючи одночасно за системні зміни. Учасники висловили думки та міркування щодо цих фундаментальних дилем всіх активістів, що виступають за захист клімату, довкілля та прав тварин.
Останнім спікером була Анастасія Драпалюк, яка розповіла про “Роль громадянського суспільства в захисті природи і про стійке відновлення України”. Анастасія Драпалюк, яка має досвід десятків років роботи у державних органах та неурядових організаціях у сфері охорони природи. За цей час завдяки спільній роботі однодумців вдалося підготувати базу даних для 106 нових територій Смарагдової мережі загальною площею 1,5 млн. га, створити дев’ять національних парків та заповідників.
Вказала, що “кожна людина є рушійною силою у зміні планетарної системи. Можливість об’єднати наші сили – головний інструмент у збереженні природи та головна зброя в опорі російській агресії”.
Вона поділилась успішними та невдалими прикладами громадських природоохоронних кампаній. Почули про наслідки російської агресії для природи України та про те, що робить громадянське суспільство для їхнього пом’якшення. Про генерування ідей щодо участі громадськості на місцевому, державному та міжнародному рівнях у стійкому відновленні України.
Отож, не заважаючи на те, що війна триває, ми не є самотні у своїх починаннях щодо реалізації відбудови України. Весь світ з нами!!!