16 лютого 2016 року Київський апеляційний господаський суд залишив в силі рішення Господарського суду м. Києва, яким відмовлено ЕПЛ в оскарженні державних актів на право постійного користування земельними ділянками РЛП “Гранітно-степове Побужжя”. Дані 27,72 га земель парку ще у 2006 році незаконним рішенням Кабінету Міністрів України було надано в постійне користування НАЕК “Енергоатом” для затоплення. Незважаючи на скасування такого рішення судами за зверненнями ЕПЛ, господарські суди відмовилися визнати недійсними і державні акти на 27,72 земель, які були видані на підставі незаконного і нечинного на сьогодні рішення уряду.
На жаль, судді використали звичну для них практику – при небажанні вникати в суті проблеми та вирішувати справу по суті, судді вдаються до процесуальних методів “футболення” справи, які полягають у посиланні на відсутність у позивача права на звернення до суду із таким позовом. Суд вважає що спірні правовідносини є приватноправовими, тобто пов’язаними із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності. Тому порушення прав чи інтересів позивача суд не вбачає.
Судді залишилися байдужими і до долі річки Південний Буг та цінних територій, і до біорізноманіття, яким завдається значна шкода в результаті задамбування річки Олександрівським водосховищем. Потреби енергетиків у використанні води Олександрівського водосховища не можуть бути рівнозначними, на думку суду, із шкодою довкіллю, яка завдається в результаті затоплення 27,72 га заповідних земель.
Судді підтвердили непоодиноку позицію судів, в першу чергу господарських, щодо нерозуміння ролі громадських організацій у захисті довкілля та ігнорування положень Оргуської конвенції в частині доступу до правосуддя в питаннях, що стосуються довкілля.
За більш детальною інформацією просимо звертатися:
Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу
Email: office@epl.org.ua; o.melen-zabramna@epl.org.ua
Тел.: (032)225 7682