16 та 17 травня 2017 року еколог ЕПЛ Тєстов Петро вирішив перевірити, наскільки лісгоспи відкриті до надання інформації, та звернувся електронною поштою з інформаційним запитом до 174 лісогосподарських підприємств з 16 областей України.
Еколог ЕПЛ як звичайний громадянин України просив лісників вислати на його електронну скриньку кольорові копії планів лісонасаджень, пофарбованих за панівними породами, з усіх лісництв підприємства.
У запиті як додатки були направлені листи від ВО “Укрдержліспроект” та Державного агентства лісових ресурсів (надалі ДАЛРУ) до народного депутата Остапа Єднака, які підтверджують, що плани лісонасаджень не відносяться до інформації з обмеженим доступом і лісгоспи мають право надавати її третім особам.
Також у запиті був вказаний контактний номер телефону, аби представники лісгоспів могли уточнити за потреби необхідну інформацію. Електронні адреси лісгоспів було взято з офіційних сайтів лісгоспів та ОУЛМГ. Для чистоти експерименту запит не було направлено до тих лісгоспів, де екологи ЕПЛ працювали з документами безпосередньо та, відповідно, знайомі з їх керівництвом.
Станом на 01.06.2017 було отримано такі відповіді:
18 листів повернулися, бо електрона скринька переповнена або адреса є недійсною;
17 лісгоспів надіслали плани лісонасаджень;
1 лісгосп надав лише загальну квартальну карту підприємства;
10 підприємств повідомили, що не мають планів лісонасадження в електронному вигляді;
6 лісгоспів повідомили, що не мають планів лісонасаджень в електронному вигляді, але готові надати фотокопії окремих лісництв чи дозволити провести фотокопіювання в адміністрації підприємства.
Окремо варто відмітити відповіді з відмовою надати доступ від таких підприємств:
Бердичівського лісгоспу («на виготовлення планів лісонасаджень пішли значні кошти, а самі плани можуть бути використані для крадіжки цінних порід дерев»);
Золотоніського, Житомирського військового та Жмеринського лісгоспів («плани лісонасаджень належать до інформації «для службового користування»);
Ужгородського лісгоспу («не є розпорядником інформації»).
Якщо ж підсумувати, то виходить, що лише 21% лісгоспів надали хоч яку-небудь відповідь на запит, і лише 10% надіслали запитувану інформацію.
У розрізі областей виходить:
Вінницька – 10 запитів, 1 відповідь (відмова);
Волинська – 16 запитів, 0 відповідей;
Житомирська – 17 запитів, 4 відповіді (всі відмови);
Київська – 11 запитів, 5 відповідей;
Черкаська – 8 запитів, 4 відповіді;
Чернігівська – 12 запитів, 1 відповідь (відмова);
Полтавська – 8 запитів, 1 відповідь (надали);
Сумська – 12 запитів, 4 відповіді (всі надали);
Харківська – 8 запитів, 1 відповідь (надали);
Закарпатська – 18 запитів, 3 відповіді;
Львівська – 11 запитів, 4 відповіді;
Рівненська – 8 запитів, 1 відповідь (надали);
Тернопільська – 5 запитів, 1 відповідь (відмова);
Івано-Франківська – 13 запитів, 4 відповіді;
Хмельницька – 7 запитів, 3 відповіді;
Чернівецька – 8 запитів, 2 відповіді.
Статистика сумна, і наводить на думку, що, як і раніше, переважна більшість лісогосподарських підприємств де-факто не зацікавлена у співпраці з громадськістю. Особливо варто відмітити Волинську область, всі підприємства якої дружно проігнорували інформаційний запит.
Плани лісонасаджень, надіслані у відповідь на запит доступні за посиланням: https://drive.google.com/open?id=0ByH75JsyLxbAVU11WnA0Qi1FTFE
Із переліком лісгоспів, які не надали інформацію, та з причинами відмов можна ознайомитися за посиланням: https://docs.google.com/spreadsheets/d/19btxlG0GdT-v-yl0QvqUJIyWkbb3FGjgl9xOrYypw9M/pubhtml
Варто зауважити, що окремі лісгоспи надіслали фотокопії планів лісонасаджень у поганій якості. На нашу думку, це пов’язано з відсутністю досвіду лісгоспів у фотокопіюванні великих за розмірами документів. Саме тому тут не варто шукати тут лихих думок, а треба подякувати лісгоспам за бажання співпраці. У ЕПЛ немає сумнівів, що у відповідь на уточнений запит ці лісгоспи нададуть інформацію вже в потрібній якості.
Тому ЕПЛ закликає:
Державне агентство лісових ресурсів України надіслати на лісгоспи лист-роз’яснення щодо надання громадянам планів лісонасаджень та таксаційних описів;
ВО “Укрдержліспроект” не зволікати з публікацією на сайт планів лісонасаджень лісгоспів;
всіх небайдужих громадян звертатися до лісгоспів за наданням копій планів лісонасаджень, таксаційних описів, проводити їх фотокопіювання та викладати у відкритий доступ.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
(032) 225-76-82; (068) 934-95-74