Сьогодні, 21 листопада 2017 року, Апеляційний суд м. Києва виніс рішення на користь місцевого активіста з Рівненщини пана Богдана, який вже понад два роки бореться з ТОВ «Акріс Агро» за своє право на чисте для життя та здоров’я довкілля.
Підприємство займається вирощуванням сільськогосподарських культур та для досягнення максимального врожаю регулярно вносить пестициди на орендовані ним поля. Через недотримання підприємством вимог санітарного законодавства в 2015 році, у тому числі застосування пестицидів у санітарно-захисній зоні, що заборонено законодавством, мешканці села Милостів зазнали значних збитків – посохло листя та цвіт на деревах і кущах, деякі з рослин загинули, інші не дали очікуваного урожаю, масово загинули бджоли. Серед постраждалих був і п. Богдан, який зазнав збитків на понад 60 000 грн. Шкода наносилася не лише городині, а й здоров’ю мешканців. Так весною 2016 року, після чергового застосування ТзОВ «Акріс Агро» пестицидів на орендованих полях, до фельдшерсько-акушерського пункту с. Милостів звернулося багато батьків з дітьми з однаковими симптомами отруєння – діарея і блювота. Від дій агропідприємства постраждали й мешканці інших сіл цього району, зокрема села Велика Омеляна.
Дана проблема обговорювалася 12 травня цього року під час телепередачі «Громадська приймальня» на каналі РТБ1. В студії були присутні представник Держекоінспекції у Рівненській області, заступник директора ТОВ «Акріс Агро», мешканка с. Велика Омеляна п. Людмила та мешканець с. Милостів п. Богдан.
Після виходу передачі в ефір ТОВ «Акріс Агро» подало позов проти п. Богдана, стверджуючи, що він своїми висловлюваннями принизив ділову репутацію підприємства та наніс останньому моральну шкоду на суму 10 000 грн. Суд першої інстанції частково задоволив вимоги Позивача. Зокрема зобов’язав його спростувати недостовірну інформацію та відшкодувати підприємству моральну шкоду у розмірі 2 000 грн.2
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, п. Богдан подав апеляцію, наполягаючи, що висловлені ним під час ефіру твердження є правдивими, а ділова репутація підприємства може погіршуватися внаслідок неправомірного використання пестицидів.
Суд апеляційної інстанції підтримав позицію п. Богдана та задоволив його вимоги повністю. Повний текст рішення буде оприлюднено згодом.
Варто зазначити, що проблема негативного впливу на довкілля і здоров’я внаслідок використання пестицидів є актуальною на всій території України. 6 червня 2017 року в приміщенні Українського кризового медіа-центру відбувся прес-брифінг «Пестицидний апокаліпсис: як врятувати Україну?»3, організований Міжнародною благодійною організацією «Екологія – Право – Людина» . За результатами прес-брифінгу було оприлюднене звернення4 від громадських організацій до Президента України щодо зупинення забруднення довкілля пестицидами та забезпечення державного контролю за їхнім використанням. Однак, агропідприємства надалі продовжують вносити на поля пестициди і держава при цьому не контролює, які пестициди і в якій кількості вносяться.
Лише впродовж 2016-2017 років до Нацполіції надійшло 82 звернення та повідомлення від мешканців Рівненщини щодо забруднення навколишнього середовища ТОВ «Акріс Агро»5. До речі, щороку 3 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з пестицидами. Саме цього дня у 1984 році на пестицидному заводі в Бхопалі (Індія) сталася катастрофа, яка забрала близько 2000 людських життів. У цей день екологи усього світу проводять акції та протести, нагадуючи про забруднення довкілля пестицидами, які акумулюються у довкіллі, в організмах людей та тварин, спричиняючи важкі наслідки.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно в світі реєструється до 25 млн. отруєнь пестицидами, які зумовлені багаточисельними порушеннями правил роботи з ними, неналежним транспортуванням та використанням. Пестициди – токсичні речовини, які використовуються для боротьби з різними шкідниками: бур’янами, комахами, гризунами, бактеріями тощо. Пестициди забруднюють довкілля, згубно впливають на людей. Вони здатні поширюватися у довкіллі на тисячі кілометрів, передаватися з грудним молоком матері до дітей. Пестициди були виявлені навіть у жирових тканинах пінгвінів. Для пестицидів немає жодних бар’єрів і кордонів, і проблема їхнього негативного впливу стосується кожного з нас.
За детальною інформацією звертатися:
Марта Панькевич, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина»
Тел. +38 (032) 225-76-82
1 https://www.youtube.com/watch?v=rpcndFIp92c&t=256s
2 http://reyestr.court.gov.ua/Review/69080302
5 Відповідь Нацполіції