Сьогодні відбулася зустріч із зацікавленими сторонами на тему «Чи безпечна вітрова енергетика для дикої природи?» У ній взяли участь представники ГО “Українська вітроенергетична асоціація”, ГО “Громадянин”, ВД “Експрес”, ТОВ “Гюріш”, юридичної фірми ”Астерс”.
Екологи МБО “Екологія-Право-Людина” наголосили, що використання енергії вітру загалом є екологічно дружньою технологією, зеленою енергією. Втім, нехтуючи екологічними нормами та базовими законами функціонування природних комплексів, відбираючи ділянки для будівництва ВЕС лише за показниками вітру та простотою оформлення землевідведення, зведення ВЕС може призвести до негативних наслідків й бути загрозою для природи.
Невдало обравши місце розташування ВЕС, прекрасну ідею зеленої енергетики можна повністю перекреслити руйнівним впливом ВЕС на дику природу. Адже порушення зазнають всі компоненти природи: геологічна будова, ґрунти, водне середовище, рослинний та тваринний світ, рельєф території, клімат. Це тягне за собою порушення законів України та міжнародних природоохоронних угод.
Прикладами можуть слугувати справа в Європейському суді Європейська комісія проти Ірландії щодо неврахування всіх ризиків при розробці проекту ВЕС на торфовищах (C-215/06 – Commission v Ireland http://curia.europa.eu/juris/liste.jsf?language=en&num=c-215/06), а також статистика загибелі птахів від ВЕС в різних країнах. Зокрема, в США впродовж року через зіткнення з вітроенергетичними установками гине до 400 000 птахів (Wind turbine syndrome: a communicated disease. The University Of Sydney, N.S.W.: Sydney University Press, 2017)
При оцінці потенційних впливів ВЕС на природні комплекси важливо враховувати, що ці впливи можуть стосуватися не лише вітрових установок, але й всіх пов’язаних з ними об’єктів інфраструктури: під’їзних доріг, будівельних конструкцій, тимчасових споруд підрядників, підземних або повітряних ліній електропередачі, їхніх опор, трансформаторних підстанцій та інших. Тип та масштаби впливу залежать від території, на якій зводиться ВЕС, природних чи антропогенних ландшафтів, видів та оселищ, їхнього стану збереження, вразливості, проекту самої ВЕС, її розмірів та конструкцій, а також від таких факторів, як клімат території та частота несприятливих природних явищ. Всі вони можуть мати суттєві відмінності залежно від географічного положення та відповідних умов. Тому, дуже важливо розглядати кожен план та проект на індивідуальній основі, а не використовувати заздалегідь заготований шаблон, з чим і стикаються екологи, аналізуючи звіти про ОВД.
Зведення вітрових електростанцій має здійснюватися поза межами природоохоронних територій, охоронюваних оселищ та поза межами міграційних шляхів кажанів та птахів й ключових середовищ їхнього існування. З урахуванням природоохоронних територій та шляхів міграцій мають бути розроблені “Карти чутливості дикої природи” (“Wildlife sensitivity maps”) до функціонування ВЕС.
Ймовірність накладання факторів впливу, їхній постійний, тимчасовий та кумулятивний характер мають обов’язково бути частиною оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки.
Представники ГО “Українська вітроенергетична асоціація” підтвердили раніше озвучену ними позицію, що вони виконують всі вимоги чинного природоохоронного законодавства, замовляють розробку звітів фаховим науковцям й, що іноземні банківські установи, при прийнятті рішення про фінансування того чи іншого об’єкта ВЕС, обов’язково враховують результати ОВД. Вони заперечили частину висновків екологів, визнаючи, що проблеми є лише з окремими ВЕС, а не з вітроенергетикою в цілому. В той же час, конкретних пояснень щодо неякісного звіту з ОВД зведення ВЕС на Полонині Боржава представники Асоціації не надали, але пообіцяли ознайомитися із зауваженнями ЕПЛ до звіту в майбутньому (http://epl.org.ua/announces/borzhavskyj-paradoks-dzhankoj-v-karpatah-more-na-polonyni-myshej-zlovlyat-ta-pereselyat-budivnytstvo-ne-zashkodyt-chornytsyam-bude-krashhe/).
ЕПЛ підтримує розвиток альтернативних джерел енергії, однак вважає, що він можливий лише з урахуванням вимог чинного національного та міжнародного природоохоронного законодавства. І тому від тих проектів ВЕС, які завдають найбільшу шкоду довкіллю, в тому числі від проекту зведення ВЕС на Боржаві, потрібно відмовитися, аби не дискредитувати ідею зеленої енергетики.
Команда ЕПЛ