Вчора один із працівників Лубенської РДА Олександр Циганенко повідомив у Facebook про «необхідність» будівництва регулюючого шлюзу на річці Сула в районі села Сенча Лохвицького району що пропонується ДРПВІ «Дніпродіпроводгосп». Мовляв, вже «виготовлено проєктно-кошторисну документацію, завезено будівельні матеріали, встановлено відвідні канали для регулювання рівня води». Хочемо зауважити, що згідно Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» така діяльність (будівництво гідротехнічних споруд) належить до другої категорії видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля, та підлягає процедурі ОВД.
Минулого року ЕПЛ вже писали про те, як господарники «вбивають» річку Сула на Полтавщині бездумним втручанням в гідрологічний режим цієї річки, яке має статус «природоохоронних заходів», а тому фінансується за рахунок коштів екофондів. Фактично, кошти які мали витрачатись на збереження довкілля, часто стають джерелом прибутків окремих осіб та компаній. Варто додати, що проект із розчистки русла та влаштування перекатів на річці Сула в Лохвицькому районі (а фактично відмивання бюджетних коштів), на який в минулому році було виділено 45 млн. гривень, при проходженні оцінки впливу на довкілля отримав відмову у видачі висновку з ОВД. Тому на даний момент він не може бути реалізованим.
Завезені будматеріали «для будівництва регулюючого шлюзу».
Також, у вищезазначеному Facebook-пості згадується відновлення судноплавства на Сулі, що виглядає не більше, ніж невдала спроба «пропіаритись», зважаючи на сучасну водність річки. Бо проведені в минулі роки «природоохоронні заходи» у вигляді розчистки русла Сули та влаштування перекатів призвели до того, що біля одного із таких перекатів річка в спекотних умовах просто пересохла через надмірне випаровування із поверхні утвореного водосховища.
Перекат на Сулі, який спричинив пересихання річки і був частково розібраний місцевими мешканцями.
Слід зазначити, що наприкінці минулого року науково-технічна рада Держводагентства висловила свою позицію щодо проєкту «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області», який був розроблений ДРПВІ «Дніпродіпроводгосп» (ймовірно будівництво шлюзу в с. Сенча пропонується саме в рамках цього проєкту). Цей проєкт було визнано «цілком незадовільним». Крім цього, НТР Держводагентства рекомендувала «органам місцевої влади, які є розпорядниками бюджетних коштів, у подальшому залучати до консультацій профільних фахівців, експертів, науковців до прийняття проєктних рішень та виділення коштів на їх реалізацію».
ЕПЛ підготували звернення до Державної екологічної інспекції в Полтавській області з проханням провести позапланову перевірку за фактом можливого порушення законодавства про оцінку впливу на довкілля при початку проведення підготовчих робіт до спорудження шлюзу на річці Сула. А також написали звернення до басейнової ради середнього Дніпра за уточненням, чи відповідає проєкт створення шлюзу на Сулі плану управління суббасейну середнього Дніпра.
Контакти:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ