Формальний підхід до охорони біорізноманіття лісогосподарськими підприємствами України вже давно не викликає ні в кого здивування. У черговий раз це було продемонстровано у заказнику загальнодержавного значення «Савранський ліс», що на півночі Одещини.
Нагадаємо, ситуація з незаконними рубками, якими місцевий Савранський лісгосп знищує найцінніші вікові дубові ділянки заказника, стала чи не найпоказовішим прикладом неефективної роботи природоохоронних та правоохоронних органів в України.
Проте, чим далі в ліс, тим цікавіші з’являються деталі. В офіційному коментарі прес-служби Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо ситуації навколо Савранського лісу, серед іншого, стверджувалося, що «жодні лісогосподарські заходи в «сезон тиші» не проводилися». Бо згідно зі статтею 39 Закону України «Про тваринний світ» забороняється проведення санітарних рубок у період з 1 квітня по 15 червня. Тим не менш, свідками таких рубок у межах заказника стали представники WWF в Україні на початку червня. Але Одеське ОУЛМГ не втомлюється надавати відверто неправдиві дані!
Не менш показовим є наказ № 34 Савранського лісгоспу «Про збереження середовища існування та умов розмноження диких тварин», який згадується обласним управлінням у своєму коментарі.
ЕПЛ зацікавилося, яким же чином охороняються дикі тварини в межах заказника, і отримало копію цього наказу. Виявилося, що на вимогу ч. 2 ст. 39 ЗУ «Про тваринний світ» в межах підприємства були виділені «місця існування та розмноження» диких тварин на території лісгоспу. До наказу додається карта, на якій позначені відповідні місця. Викликає подив сумлінність диких тварин, які розуміють кордони лісових кварталів та існують і розмножуються виключно в їх межах. Але це не є найбільшою формальністю в цьому наказі!
Карта із нанесеними місцями розмноження диких тварин Савранського лісгоспу
До місць існування та розмноження диких тварин лісгосп заніс і ділянки ріллі, і ділянки, де місцевими жителями здійснюється активна сільськогосподарська діяльність! Нагадаємо, що Савранський лісгосп надає у користування місцевим жителям землю на зрубах в заказнику, аби вони вирощують городину і паралельно доглядали за дубовими культурами. Важко зрозуміти, яким саме диким тваринам для існування необхідне поле з картоплею, де постійно працюють люди!
Одне з визначених місць існування та розмноження диких тварин. Фото WWF в Україні
При цьому ділянки старовікових дубових лісів, які ще залишилися в заказнику, переважно не увійшли до місць існування та розмноження. Варто відзначити, що метою створення заказника є охорона та збереження місць гніздування птахів, занесених до Червоної книги України (орел-карлик, орел-могильник, малий підорлик). А для гніздування цим птахам потрібні старі дерева, які ще збереглися в межах лісгоспу, але чомусь не увійшли до виділених ділянок. Напевно тому, що на проведенні рубок в них можна добре заробити?
Найбільше всього дивує вибірковість, з якою Савранський лісгосп дотримується вимог законодавства. Вищезгаданий наказ був виданий на вимогу ч. 2 ст. 39 ЗУ «Про тваринний світ». При цьому лісгосп абсолютно спокійно проводить санітарні рубки в «сезон тиші», ігноруючи вимоги ч. 5 тої ж самої статті! Навіть більше, санітарні рубки в сезон тиші проводилися навіть на тих самих «місцях існування та розмноження диких тварин». Навіщо їх тоді виділяти? У чому полягає суть охорони таких ділянок? Бо важко співвіднести проведення масштабних рубок зі «збереженням середовища існування та умов розмноження диких тварин».
Тому можна впевнено казати, що в Савранському лісгоспі, як і в інших державних лісгоспах, охорона природи в державних лісах відбувається лише на папері.
І залишається лише співчувати диким тваринам Савранського лісу та сподіватися, що неупереджене та об’єктивне слідство дозволить зберегти останні цінні ділянки заказника від майбутнього знищення – а разом із ними і бідолашних диких тварин.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74