3 серпня 2017 року у Рівненській області відбулася виїзна нарада Державного агентства лісових ресурсів з метою обговорення причин та наслідків масового всихання соснових насаджень на Поліссі та необхідності здійснення в них санітарно-оздоровчих заходів.
Від ЕПЛ в нараді взяв участь еколог Тєстов Петро, який виступив з доповіддю про підходи до ведення лісового господарства у США.
Варто відмітити позитивні моменти у діяльності Державного агентства лісових ресурсів та його територіальних підрозділів :
- захід був абсолютно відкритим, на нього була запрошені представники громадськості, Мінприроди, органів місцевого самоврядування тощо;
- всі бажаючи могли виступити та висловити свою думку щодо проблеми масового всихання лісів на Поліссі;
- були озвучені думки про створення різнопорідних насаджень замість монокультури сосни та про необхідність переходу до наближеного до природнього лісівництва.
Втім, на жаль, з боку окремих представників лісової галузі були також озвучені і тези, які свідчать про їхнє небажання змінюватись та розглядати ліс ширше, аніж просто дерева. Зокрема :
- лісові науковці наголошували, що короїди це тільки «шкідники», хоча ці види комах є природними для Україні і є важливими елементами екосистем;
- наголошувалось на необхідності проведення масових санітарних рубок ( в тому числі і суцільних) в усіх об’єктах ПЗФ, де є проблема з короїдами, бо інакше вони будуть «лісомогильниками» та «джерелами поширення шкідників» замість того аби застосовувати індивідуальний підхід до кожного об’єкту, виходячи з мети його створення: десь провести рубку, а десь створити буферну зону, як це робиться в країнах ЄС та США;
- з боку українських лісівників не були озвучені методи боротьби з поширенням короїдів без застосування рубок, хоча представники лісової галузі Республіки Білорусь наголошували, що метод феромонних пасток є ефективними на початкових стадіях поширення комах-короїдів і може бути успішно застосований в рекреаційних та природоохоронних лісах;
- не була приділена увага причинам масового поширення короїдів та шляхам їхнього попередження. Наприклад, шляхом зменшення повноти та породного складу насаджень.
Безперечно, чинна редакція «Санітарних правила в лісах України» має багато негативних моментів, зокрема в частині можливості проведення суцільних санітарних рубок тільки при повноті насадження 0.1 та менше. Це призводить до значних економічних втрат в експлуатаційних лісах і цю норму варто змінити, як мінімум щодо експлуатаційних лісів.
Але варто зауважити, що ідея проведення санітарно-оздоровчих заходів в лісах була дискредитована в суспільстві, в першу чергу, діями представників лісової галузі, які закривали очі на кричущі порушення та покривали маніпуляції з призначенням санітарних рубок протягом останніх років.
Тому внесення змін в нормативно-правові акти, які регламентують проведення санітарних рубок в лісах, можливо тільки після проведення якісних наукових досліджень, широкого діалогу з громадськістю та посиленням внутрішнього контролю у лісовій галузі і відходу від принципу «лісова галузь своїх не здає».
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Тєстов Петро, еколог ЕПЛ
email: office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82