16 листопада 2016 року Постійний комітет Бернської конвенції затвердив переліки об’єктів мережі Емеральд (Смарагдової мережі) для України та Білорусі. При цьому, як ми повідомляли, тривають міждержавні переговори щодо будівництва водного шляху Е40, який має пройти територією Польщі, Білорусі та України, охопивши дистанцію в 2000 кілометрів. Планується, що маршрут з’єднає Чорне та Балтійське моря1. Будівництво водного шляху Е40 лобіюється окремими політичними силами та державними органами всіх трьох країн2. Екологи ЕПЛ з’ясували, що 94% протяжності шляху в Україні і Білорусі пройде через особливо цінні природні території європейського значення – ділянки мережі Емеральд.
Створення мережі Емеральд – нова для України форма охорони природи, що впроваджується в рамках виконання вимог ратифікованої в Україні Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернської конвенції). Україна приєдналася до числа Сторін Бернської Конвенції у 1996 році. Створення мережі ведеться з 2009 року. На практиці це означає, що певний відсоток природних територій, важливих для збереження видів тварин, рослин і оселищ, що охороняються Конвенцією, повинен отримати охоронний статус. На таких територіях запроваджують менеджмент-плани, тобто плани заходів, які повинні покращити умови існування рідкісних видів і оселищ. Детальнішу інформацію з цього можна самостійно вивчити у посібнику ЕПЛ3.
Сьогодні мережа Емеральд в Україні складається з 271 об’єкту (біля 8 % площі України і територіальних вод). З метою досягнення європейських показників рівня охорони біорізноманіття, передбачається збільшення площі мережі в 2-3 рази.
Для України створення мережі Емеральд є важливою складовою євроінтеграційного курсу держави. 27 червня 2014 року було підписано Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Розділ V Угоди – «Економічне та секторальне співробітництво» – містить положення про умови та часові межі гармонізації законодавства України та законодавства ЄС. Зокрема, важливою є Глава 6 Угоди «Навколишнє середовище», а саме статті 360-363, 365, 366. Відповідно до Угоди, Україна зобов’язується поступово наблизити своє законодавство до законодавства ЄС, у терміни, визначені у Додатку ХХХ до Угоди. Зокрема, до 1 вересня 2021 року має бути завершене формування мережі Ееральд та впроваджено охоронні заходи та заходи управління ними на всіх цих територіях.
Аналізуючи склад мережі Емеральд, розуміємо, що значну частину її площі становлять водосховища Дніпровського каскаду, Чорнобильський біосферний заповідник та прилеглі території, важливі як складові Дніпровського екологічного коридору, що є одновним міграційним шляхом перелітних птахів нашої частини планети. Ще тривожніша ситуація в Білорусі, де понад третина мережі Емеральд зосереджена навколо річки Прип’ять.
Приналежність територій до мережі Емеральд, а також аналіз видового складу рідкісних видів і оселищ, для охорони яких створені зазначені об’єкти, виключає не лише будівництво водного шляху та розвиток внутрішніх водних перевезень. Навпаки, виконання вимог конвенції (в даному випадку, – вимог Угоди про асоціацію) потребує суттєвого обмеження наявної експлуатації водосховищ та річок в обох країнах. Окрім ролі цих територій в глобальних переміщеннях мігруючих птахів, тут зосереджена і критична кількість популяцій аборигенних видів і оселищ, що знаходяться під охороною (колонії чапель, 4 видів крячків та інших навколоводних птахів, рідкісні оселища, в т.ч. розміщені вздовж берегової лінії плавучі килимки сальвінії плаваючої). Збереження цих видів і оселищ не сумісно з активним судноплавством.
Екологи ЕПЛ розраховують на активну позицію Мінприроди України, відповідального за виконання Бернської конвенції в Україні щодо неприпустимості будівництва водного шляху та сподіваються на втручання Ради Європи у вирішення цього питання.
Попередні повідомлення на тему Е40:
Судноплавний шлях Дніпром лобіює президентська партія та «НІБУЛОН»
http://epl.org.ua/announces/7705/
Водний шлях Е40: загроза радіаційного забруднення Дніпра
http://epl.org.ua/announces/vodnyj-shlyah-e-40-zagroza-radiatsijnogo-zabrudnennya-dnipra/
Непрозоре підписання дорожньої карти «Е40»: екологічні ризики
http://epl.org.ua/announces/neprozore-pidpysannya-dorozhnoyi-karty-e-40-ekologichni-ryzyky/
Нардепи нишком узаконюють водний шлях Е40
http://epl.org.ua/announces/nardepy-nyshkom-uzakonyuyut-vodnyj-shlyah-e40/
Актуальна інформація про кампанію протистояння проекту водного шляху Е40 розміщена на сайті http://stope40.org ; https://www.youtube.com/watch?v=75KGIq7SToU
Контакти:
Василюк Олексій, еколог ЕПЛ
vasyliuk@gmail.com
1 http://eu–belarus.net/ru/projects/6
3https://www.researchgate.net/publication/320444960_Zalucenna_gromadskosti_ta_naukovciv_do_proektuvanna_merezi_Emerald_Smaragdovoi_merezi_v_Ukraini?_iepl%5BviewId%5D=4yqeJwjTAxSQB9u7V3Y6TwXe&_iepl%5BprofilePublicationItemVariant%5D=default&_iepl%5Bcontexts%5D%5B0%5D=prfpi&_iepl%5BtargetEntityId%5D=PB%3A320444960&_iepl%5BinteractionType%5D=publicationTitle