За зверненнями ЕПЛ до єдиного реєстр досудових розслідувань внесені 9 справ про незаконне користування землями природно-заповідного фонду. В усіх випадках йдеться про розорювання територій природно-заповідного фонду та незаконне вирощування в них сільськогосподарської продукції.
Степові балки, якими багата Черкаська область, є одними з останніх притулків багатьох лучних та степових видів рослин. Понад 200 об’єктів природно-заповідного фонду в області створено саме з метою охорони біорізноманіття лучних степів. Саме тут, у лісостеповій зоні, науковці можуть вивчати рідкісні види, досліджувати, яким чином реагують лісові і степові екосистеми на зміни клімату. Проте степові балки цікавлять не лише біологів. Останніми роками, через масове вирощування технічних культур, недотримання сівозмін і знищення лісосмуг, пришвидшились темпи зниження родючості грунтів. По цій причині недобросовісні фермери все частіше виходять за межі ділянок, наданих їм в оренду і розорюють схили балок, на яких залишається значно більше родючого шару грунту ніж на полях.
В частині випадків така самовільна діяльність торкається і заповідних територій. В такому випадку, крім порушення законодавства про охорону земель і самозахоплення території, фермер додає до переліку своїх порушень і закон «Про природно-заповідний фонд». Таке порушення тягне відповідальність за статтею 252 Кримінального кодексу України «Умисне пошкодження території природно-заповідного фонду».
Разом з волонтерами, екологи ЕПЛ дослідили всі 200 степових заказників і пам’яток природи Черкащини, виявляючи на космічних знімках місця, де оранка перетнула межу заказника. Загалом в області було виявлено 9 таких випадків (заказники «Козацькі майдани», «Урочище Маяк та Вороного», «Лисянький 2», «Почапинський», «Вергунове», «Великовсевастянівські яри», «Садиба пана Даховського», «Гупалівщина», «Стебнівський». За зверненнями ЕПЛ всі ці факти тепер розслідує прокуратура області. Про подальший розвиток подій буде повідомлено додатково.
Контакти :
office@epl.org.ua
(032) 225 76 82