Кліматичні зміни відбувалися впродовж всієї історії Землі, однак ситуація сьогодні ускладнилася потужним антропогенним впливом, який призводить до негативних наслідків для довкілля.
Планета є цілісною взаємопов’язаною системою, Україну також не оминатимуть глобальні зміни.
Бондарівське болото, РЛП «Міжрічинський».
До появи людини на території України, 100% її площі було вкрито природними екосистемами: хвойно-широколистяними лісами, лісостепами, степами, гірськими ландшафтами, річковими долинами, болотами та озерами. Приблизно 40 тисяч років тому на території України з’явилися людина.
Станом на сьогодні лісів лишилося близько 17%, з них більша частина є вторинними, штучними насадженнями – плантаціями для вирощування деревини лісівниками. Степів – близько 4%, боліт – близько 1,6%, вод – близько 4%. Сільськогосподарські угіддя займають більше 70%, забудова – близько 5%. За останні 30 років в Україні зникло більше 10 000 малих річок, пересихають озера та болота, зникають середовища існування видів, ймовірне посилення та поширення посух, збільшення площ земель, схильних до опустелювання. Природний баланс надзвичайно порушений. Все це впливає на стан природних комплексів, температурний режим, вологість, стан ґрунтів, вод, повітря, рослинного і тваринного світу й клімат територій.
Довготривала політика меліорації докорінним чином змінила природні гідрологічні умови територій колишніх болотних комплексів. Лише до 1979 року було осушено 2,342 млн. га боліт і заболочених земель, що складало більше 42 % земельно-болотного фонду УРСР Осушувальна меліорація та сільськогоспвикористання осушених земель призвели до порушення водного режиму територій, зниження рівня ґрунтових вод, скорочення площі боліт, критичного зменшення вологи у грунті, зростання пожежної небезпеки. Трансформація природних вод виявилася перш за все в зміні кількісних показників водного стоку. Змінилися мікро- та мезокліматичні показники територій. Наприклад, утворення островів холоду на орних землях серед лісу пізньої весни та ранньої осені через уповільнений обмін повітрям з прилеглими лісами та перегрівання поверхні ґрунту влітку й пришвидшення процесів випаровування й транспірації. Не менш важливо і те, що осушення боліт прискорює зміни клімату через вивільнення двоокису вуглецю.
Долина р. Десни, Чернігівська область
Частина боліт зникла або поступово зникає. Через зменшення запасів води та кліматичні зміни ці процеси пришвидшуються, процеси самовідновлення боліт відбуваються занадто повільно з високим ризиком заростання, що вимагає термінових дій з їх захисту та відновлення.
Відновлення болотних ландшафтних комплексів сприятиме:
підвищенню рівня води в болотах та водотоках, рівнів ґрунтових вод на прилеглих територіях;
перешкоджанню заростання боліт;
покращенню мікроклімату територій, а також буде внеском в загальні процеси адаптації до змін клімату шляхом консервації вуглецю;
збереженню цінних екосистем та оселищ для рідкісних видів рослин і тварин;
покращенню стану лісових екосистем, адже через низький рівень ґрунтових вод все частіше спостерігаються негативні впливи на стан деревостанів та, як наслідок їх послаблення й пошкодження хворобами та шкідниками;
особливо актуальним в лісових господарствах буде існування додаткових природних протипожежних водойм;
збільшення запасів ґрунтових вод сприятиме веденню особистих селянських господарств.
Всі перелічені наслідки матимуть позитивний соціально-економічний ефект. За результатами досліджень потрібно розробити та ухвалити комплексну програму з відновлення боліт та збільшення водності на території України.
Зміна клімату є наслідком сукупного антропогенного впливу – розорювання, знеліснення, забруднення, зарегулювання стоку, осушувальної меліорації, фрагментації оселищ, що потребує комплексного підходу у вирішенні цього питання.
Нагадаємо, минулої неділі, 26 вересня в Києві відбувся масштабний Кліматичний марш, який мав на мені привернути увагу до актуальних для України питань запобігання змінам клімату.