Ми зібрали найголовнішу інформацію цього року про ялинкові базари у місті.
У Львові розпочався ялинковий сезон: свята вже на носі, за традицією, львів’яни поспішають придбати новорічне дерево.
Місцевий масштаб
«Таке місто, як Львів, заслуговує на красиву ялинку, — зазначає Андрій Галушка, в. о. начальника управління екології та благоустрою ЛМР. — Думаю, це —правильна традиція. Головне новорічне дерево має бути живим! Воно, зазвичай, має поважний вік, тому його й зрізають».
До Дня святого Миколая, 18 грудня, поставлять центральну ялинку міста та відкриють різдвяний ярмарок. 18-метрове дерево привезуть з Дрогобицького лісгоспу. Прикрасять ялинку дерев’яними іграшками, які зробили у школі ім. Олекси Новаківського, та тими, що закупили на кошти спонсорів.
Цього року в обласному управлінні лісового господарства підготували 14,2 тисячі ялинок, які продаватимуть усім охочим. З року в рік лісництво заготовляє усе менше зелених красунь, до прикладу, 2010-го продавали 30 тисяч ялинок. Проте все більше людей відмовляється від такої прикраси дому.
Ціни на новорічне дерево залишаються дуже демократичними: в місцях офіційного продажу їх можна придбати від 50 гривень. Як розповіли «Газеті» в управлінні лісового господарства, реалізацію ялинок проводитимуть з дворів лісництв, лісгоспів, на ринках районного та місцевого значення.
Як і торік, ялинки мають штрих-коди, які засвідчують, що дерево продають легально і воно входить у план заготівлі. Цей ярлик міститиме всю інформацію про походження хвойного насадження: з якого лісгоспу та лісництва привезли дерева, який їхній сорт і якість.
«Є вимоги до ялинок, обов’язкове маркування та чипування. На них має бути інформація про те, звідки дерево, його характеристика», — пояснює Андрій Галушка.
Натомість бюджет тих, хто неофіційно продаватиме ялинки, замість очікуваного зростання може суттєво постраждати: лише за одну ялинку накладатимуть штраф від 85 до 170 гривень і додатково 247 гривень за шкоду довкіллю. Слідкувати за порядком на вулицях будуть працівники лісової охорони, екоінспекції та правоохоронних органів. Також долучитися до цього можуть й усі охочі. Для цього треба заповнити анкету від волонтерів WWF в Україні і шукати «нелегалів».
Карту легальних продажів ялинок у місті можна глянути тут
Яку ялинку краще поставити?
Ялинка не завжди дарує лише новорічний настрій. Іноді вона може стати причиною шкоди здоров’ю — часто дерева змащуються розчинами від шкідників. Ми вдихаємо не тільки хвойний запах, а й частинки засобів обробки дерев. Це може викликати алергію у дітей і дорослих.
Однак, на щастя, є багато альтернатив зрубаній ялинці. Найпростіший варіант — придбати штучну. Залежно від розмірів, їх можна купити від 200 гривень. Недолік такого варіанта — пластик. Він також шкодить довкіллю, бо він довго розкладається. Це займає як мінімум 500 років, і увесь цей час такі ялинки можуть лежати на смітниках, забруднюючи територію.
Залежно від розмірів штучну ялинку можна купити від 200 гривень
«Найдоречніше для природи — ялинка в горщику. Її можна придбати або ж навіть орендувати. Такі послуги, на жаль, не можуть надати комунальні підприємства, тому що для цього потрібні інвестиції», — каже Андрій Галушка. Вирішити цю проблему змогли волонтери.
Андрій Плига, доброволець WWF, повідомив, що нещодавно було створено мапу магазинів ялинок у горщиках у всій Україні, її можна знайти на сайті wwf.panda.org.
«Орендувати ялинку в горщику легко, за нею не треба особливо доглядати, ви лише обираєте термін, впродовж якого триматимете новорічну красуню вдома та платите за неї. Ціни залежать від виду ялинки і її зросту, починаються від 400 гривень», — розповідає Андрій Плига.
Поцікавтеся, чи ялинку вирощено в горщику в українських розсадниках. Часто їх імпортую з-за кордону, і вони пізніше не ростуть в Україні
Щоправда, обов’язково поцікавтеся, чи ялинку вирощено в горщику в українських розсадниках. Часто їх імпортую з-за кордону, і вони пізніше не ростуть в Україні.
До теми:
Як доглядати справжню ялинку
Найголовніше — обрати хороше дерево. На ньому не має бути великої кількості жовтих голок. Можете його трохи підняти і поставити на зруб, якщо з нього нічого не падає (гілки чи хвоя), можна брати.
Перед тим, як ставити дерево в кімнаті, підготуйте його та місце, де воно стоятиме. Для початку підріжте трохи стовбур, десь 1,5-2 см, щоб дерево краще вбирало воду. Подбайте про необхідну кількість води для ялинки: на кожні 2,5 см в діаметрі зрубу треба близько літра води. Крім того, переконайтеся, що дерево стоїть рівно. Також тримайте новорічну красуню подалі від обігрівачів.
Юлія Мальцева