Єдиним джерелом влади в Україні є народ (ст. 5 Конституції України)
Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ст. 5 Конституції України).
Однією з форм здійснення народного волевиявлення, безпосередньої демократії є референдум (ст. 69 Конституції України).
Що таке референдум?
Референдум – це спосіб прийняття громадянами України шляхом голосування законів України, інших рішень з важливих питань загальнодержавного і місцевого значення.
Які питання можна виносити на референдум?
На місцеві референдуми можуть виноситися питання, віднесені законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Одним із таких повноважень є прийняття рішення про погодження розміщення на територіях адміністративно-територіальних одиниць ядерних установок.
Місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування з урахуванням думки відповідної територіальної громади (відповідних територіальних громад), висловленої під час проведення громадських слухань приймають рішення про погодження розміщення на територіях адміністративно-територіальних одиниць ядерних установок, які мають загальнодержавне значення.
Регіоном, де розглядається можливість розміщення ядерних установок, які мають загальнодержавне значення, вважається територія адміністративно-територіальних одиниць (районів, міст, селищ, сіл), на якій можливе встановлення особливого режиму території у місцях розташування ядерних установок.
Розміри даного регіону визначаються у затвердженому Кабінетом Міністрів України техніко-економічному обґрунтуванні створення ядерної установки або об’єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення, та вибору майданчика для їх розміщення.
Хто має право ініціювати проведення референдуму?
Право громадян ініціювати проведення всеукраїнських та місцевих референдумів гарантується Конституцією України (стаття 72 Конституції України).
Право ініціативи у збиранні підписів під вимогою про призначення місцевого референдуму належить – громадянам України, які постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці і мають право на участь у референдумі.
Збирання підписів організують і здійснюють ініціативні групи референдуму.
Як утворюється ініціативна група?
Ініціативна група обласного, міського, районного, районного в місті референдуму утворюється на зборах за участю не менш як 200 громадян України, а міського (міст районного підпорядкування), селищного і сільського референдуму – на зборах за участю не менш як 50 громадян України, які мають право на участь у референдумі і постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Для цього не пізніш як за десять днів до проведення зборів їх ініціатори повинні письмово повідомити про час, місце і мету зборів голову місцевої Ради народних депутатів, у межах території якої пропонується провести місцевий референдум.
Перед початком зборів проводиться реєстрація учасників зборів, складається їх список із зазначенням прізвищ, імен та по батькові, місця проживання. Порядок денний повинен включати обговорення доцільності проведення референдуму та формулювання питання, що пропонується на нього винести.
У разі схвалення більшістю учасників зборів пропозиції про проведення референдуму та затвердження формулювання питання, що пропонується на нього винести, обирається ініціативна група, якій доручається організація збирання підписів громадян.
Ініціативна група місцевого референдуму складається не менш як з 10 громадян України, які мають право брати участь у референдумі і постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Про проведення зборів складається протокол із зазначенням результатів голосування з питань порядку денного.
Документи проведених зборів – список їх учасників, протокол зборів, точне формулювання питання, що пропонується винести на референдум, та список членів ініціативної групи із зазначенням даних документів, що посвідчують їх особи, підписуються головою і секретарем зборів.
Ініціативні групи місцевого референдуму реєструються головами місцевих Рад народних депутатів, у межах території яких пропонується провести місцевий референдум.
Для реєстрації ініціативної групи голові відповідної Ради народних депутатів подаються зазначені вище документи. Плата за реєстрацію ініціативних груп не стягується.
Протягом якого строку можна збирати підписи?
Загальний термін збирання підписів з питання про проведення місцевого референдуму – один місяць від дня одержання свідоцтва про реєстрацію першої з створених по даному референдуму ініціативних груп, якщо таких груп є кілька.
Що повинно зазначатися у бланку зі збирання підписів?
Громадянин України, який підтримує вимогу про проведення референдуму, ставить свій підпис на підписному листі, зазначаючи при цьому своє прізвище, ім’я та по батькові, дату підписання. Член ініціативної групи зазначає у підписному листі згідно з документами громадянина дату його народження та місце постійного проживання. За відсутності у громадянина документа, що посвідчує особу, підпис громадянина вважається недійсним і не зараховується.
Як оформляється кінцевий результат збирання підписів?
Після завершення збирання підписів ініціативна група у триденний строк складає підсумковий протокол, в якому зазначається загальна кількість підписів громадян, зібраних на території відповідної місцевої Ради народних депутатів, дата реєстрації ініціативної групи, дата закінчення збирання підписів.
Якщо у підписних листах виявлено два або більше підписів одного громадянина, його підписи не враховуються.
У тому разі, коли у визначений цим Законом строк під вимогою про проведення референдуму не зібрано достатньої кількості підписів громадян України, всеукраїнський або місцевий референдум не проводиться.
Хто виносить рішення про призначення місцевого референдуму?
Відповідна місцева Рада народних депутатів після одержання належним чином оформленої пропозиції приймають на сесії у місячний строк одне з таких рішень:
- про призначення референдуму;
- про відхилення пропозиції про проведення референдуму у разі наявності серйозних, які впливають на підстави для призначення референдуму;
- про прийняття рішення, яке пропонується у вимозі про призначення референдуму, без наступного проведення референдуму.
Хто може брати участь у референдумі?
У місцевому референдумі мають право брати участь громадяни України, які на день проведення референдуму досягли 18 років і постійно проживають відповідно на території області, району, міста, району в місті, селища, сільради.
Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав громадян України на участь у референдумі залежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної належності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, політичних поглядів, роду і характеру занять забороняються.
У референдумах не беруть участі психічно хворі громадяни, визнані судом недієздатними, та особи, які тримаються в місцях позбавлення волі.
Громадяни беруть участь у референдумі на рівних засадах.
Кожний громадянин має один голос.
Референдум є прямим: громадяни беруть участь у референдумі безпосередньо.
Голосування під час референдуму є таємним: контроль за волевиявленням громадян не допускається.
Яке значення має рішення прийняте на референдумі?
Закони, інші рішення, прийняті всеукраїнським референдумом,мають вищу юридичну силу по відношенню до законодавчих актів Верховної Ради України, Верховної Ради Республіки Крим, нормативних актів Президента України, Кабінету Міністрів України, вищих виконавчих і розпорядчих органів державної влади Республіки Крим, підзаконних актів міністерств і відомств України та Республіки Крим, рішень місцевих Рад народних депутатів. Рішення, прийняті місцевим референдумом, мають вищу юридичну силу по відношенню до рішень Рад народних депутатів, на території яких він проводиться.
Закони, інші рішення, що прийняті референдумом, не потребують будь-якого затвердження державними органами і можуть бути скасовані або змінені лише у порядку, передбаченому цим Законом.